MDF - Kiválasztási harc

  • - bányai -
  • 2010. április 15.

Belpol

Este tizenegy tájékán, miután az MDF-székház emeletéről levonult az élgárda, Dávid Ibolya tisztelettel bejelentette, hogy lemond az elnöki posztjáról. Azt is mondta, hogy az a nap a sírásé, a következő az elemzésé. S noha szépen és tisztán fogalmazott, fegyelmezett mimikával, látszott rajta, hogy vagy sírt, vagy sírni fog.

Este tizenegy tájékán, miután az MDF-székház emeletéről levonult az élgárda, Dávid Ibolya tisztelettel bejelentette, hogy lemond az elnöki posztjáról. Azt is mondta, hogy az a nap a sírásé, a következő az elemzésé. S noha szépen és tisztán fogalmazott, fegyelmezett mimikával, látszott rajta, hogy vagy sírt, vagy sírni fog.

Előtte sírt - árulta el egy bennfentes, amikor már tudták, minden veszve. Fenn volt (az emeleten), bent nem (a szobában), ahol ez történt, mindenesetre tényként közölte az esetet. És azt is, hogy fél tizenegy táján vált egyértelművé a szűk vezérkar (Dávid Ibolya, Herényi Károly, Bokros Lajos, Kerék-Bárczy Szabolcs) számára a vereség. Talán épp azután, hogy Kerék-Bárczy szóvivő (ő is lemondott azóta) visszatért a földszintről, ahol néhány perces interjút adott az odaseregletteknek. Amikor elkezdte, a listás szavazatok hetven százalékánál járt a számláló, s az MDF rossz eredményeit azzal kommentálta, hogy nem matematikus, de a főváros még hátravan. Kettőt sem lépett, és kiderült: kilencvenkilenc százalékos feldolgozottságnál is uszkve két és fél százalékon áll a párt. (A vége 2,66 százalék lett.) Az emeletre már úgy ment vissza, hogy kiesett a parlamentből a párt.

Meg az "új" SZDSZ is, amely az egyik olvasat szerint magával rántotta a másik rendszerváltó alakulatot. A másik értelmezés szerint ez kettős halálugrás volt. Erre a kudarcra az MDF egyedül is képes lett volna. Akkor a sorsára hagyott Csapody Miklós sem rugdalta volna itt a falat néhány hete, amikor végképp szembesült azzal, hogy nincs rajta a tízes listán. Utólag többen úgy tartják, nem kellett volna hagyni, hogy kipöcköljék. "'t csak az elnökség meg a választmány nem szerette - meséli az események egyik jó ismerője. - Egyébként Kajdi József amúgy is visszalépett volna a jelöltségtől, és jó ürügy volt neki, hogy felajánlja a helyét Csapodynak. Hiába. Az SZDSZ makacskodott, járt volna nekik eredetileg a fővárosi első hely, és sértődötten akartak helyette mást."

Ezek csak a látható ellentétek voltak. Többen állítják, hogy Makay Zsolt választmányi elnök, akit a kampány gyakorlati irányításával bíztak meg, az első pillanatban szembement Dávid Ibolyával: például azt gondolta, hogy Bokros Lajos programjáról nem szabad beszélni, legalábbis nem kell kibontani, mert akkor szavazókat veszthetnek. Meg azt is, hogy mellőzni kell a Magyar Gárda-témát, netán a betiltásának emlegetését is. Néhányan meg - mint Herényi Károly -, felemelvén szavukat a kisebbségi csoportok védelmében, ezzel mentek szembe.

A választási harc nagy erővel dúlt párton belül: kiválasztottakról, stratégiákról, stratégákról. A választmányi elnök speciel azon ügyködött, hogy megszerezze a többséget a leendő frakcióban. Kissé elsiette a dolgot.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.