Medián: Nem tud erősödni az ellenzék, egyre kevesebben akarnak kormányváltást

  • narancs.hu
  • 2024. január 24.

Belpol

Jelentősen nőtt a bizonytalanok aránya. Erősödött a Fidesz.

A tavaly őszi mélypont (65 százalék) után valamivel kevesebben érzik úgy az év elején, hogy az országban rossz irányba mennek a dolgok (57 százalék)derült ki a HVG számára készített januári Medián-elemzésből, melyet január 9. és 11. között készített 1000 fős országos reprezentatív minta telefonos megkérdezésével. Ám a jó irányt érzékelők aránya még így sem haladja meg az egyharmadot.

A kormányváltást akarók tavaly szeptemberi abszolút többsége relatívvá vált, 52 százalékról 48 százalékra csökkent.

A felmérés szerint ez a változás a pártpreferenciák számaiban is megmutatkozik:

ma minden harmadik ember, a választani tudó úgyneveztt biztos szavazók közül pedig minden második a Fidesz–KDNP-re voksolna.

A kormánypártok újbóli erősödése azonban nem jár együtt a bizonytalanok számának csökkenésével,

sőt a párt nélküliek, tehát a választani nem akaró vagy nem tudó polgárok 37 százalékos aránya a mostani ciklus rekordjának számít.

Az elbizonytalanodás egyértelműen elsősorban az ellenzéket sújtja. Kevés kivétellel mindegyik ellenzéki párt veszített szeptember óta 1-2 százalékot, és egyikük sem tudott hajszálnyit sem erősödni.

Viszont a lemorzsolódás ellenére a kevesebb mint fél év múlva esedékes európai parlamenti választásokon akár négy vagy öt ellenzéki párt is mandátumhoz juthat, de addig még nagy helyezkedés és versengés várható, különös tekintettel az azonos időben sorra kerülő önkormányzati választásokra.

A Medián szerint az EP-választás elsősorban akkor adhatna némi esélyt az ellenzéknek, ha sikerülne a voksolást, a tétet megemelve, mintegy az EU-tagságról szóló népszavazássá, a magyar tagság melletti kiállássá transzformálni. Ennek ugyanis a közvéleménykutató meglátása szerint változatlanul nagy többsége van a magyar társadalomban: igaz, hogy az ellenzéki szavazóknak bő kilenctizede támogatja teljes mértékben vagy inkább az ország EU-tagságát, de a pozitív attitűd a kormánypárti szavazók négyötödét is jellemzi.

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyos valóságot arról, hogy nem, a nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésen.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?