Aggódhatunk a magyar médiaszabadságért

  • MTI/narancs.hu
  • 2017. július 11.

Belpol

Egy friss tanulmány szerint 2010 óta folyamatosan épül le a jogállamiság.

Komoly aggodalomra ad okot a médiaszabadság és -pluralizmus helyzete Magyarországon egy friss tanulmány szerint, amelyet az Európai Parlament (EP) belügyi, állampolgári és igazságügyi bizottságának (LIBE) ülésén ismertettek kedden Brüsszelben, számolt be az MTI.

Az Európai Politikai Tanulmányok Központja (CEPS) által a LIBE megbízásából elkészített értékelésben a magyar, a bolgár, a francia, a görög, a lengyel, az olasz, illetve a román sajtó helyzetét hasonlították össze. A Magyarországról szóló részben arról írnak, hogy

2010 után a törvényhozás „példátlanul korlátozó médiatörvényt” fogadott el,

azóta pedig szisztematikusan leépítették a fékek és ellensúlyok rendszerét, a jogállamiságot.
Hangsúlyozták, hogy:

– Magyarországon 50 százalék feletti a politikai pártokhoz kötődő sajtótermékek aránya,

– bizonyos kormánypárti újságok reklámbevételeinek akár a 29–80 százaléka is az államtól vagy állami cégektől származik,

– a tulajdonosi viszonyok jelentősen átalakultak az Orbán Viktor és Simicska Lajos közötti háború kirobbanása óta,

– a kormány azóta új médiabirodalmat épített ki.

A szerzők szerint a történtek jól mutatják, hogy az országban egy médiatermék sikere nagyban függ a kormányzathoz való viszonytól. Bárd Petra, a tanulmány egyik szerzője elmondta: gyakorlatilag közpénzeket csatornáznak be egyes sajtótermékek támogatására. Hozzátette,

a cenzúra nem a törvényeken, hanem a finanszírozási struktúrákon keresztül valósul meg.

Gál Kinga fideszes EP-képviselő is felszólalt a tanulmány kapcsán, és közölte: a bemutatott jelentés rendkívül elfogult, tele van csúsztatásokkal és összeesküvés-elméletekkel, számos valótlanságot állít, ráadásul „vagy semmivel nem támasztja alá, vagy csak magyar nyelvű, meglehetősen szubjektív cikkekkel”. A képviselő azt is megjegyezte, érzése szerint ez egy „megrendelt tanulmány”. Erre Bárd Petra úgy reagált: az általuk feltárt adatokat számos más, független tanulmány is alátámasztja. Majd indítványozta, hogy az EU hozzon létre egy objektív és átlátható mechanizmust a sajtószabadság helyzetének vizsgálatára.

Figyelmébe ajánljuk

„Rá­adásul gonosz hőseinek drukkol”

A több mint kétezer strófás Nibelung-ének a középkori német irodalom talán legjelentősebb műve. Hogyan lehet ma aktuális egy 800 éves irodalmi mű? Miért volt szükség egy új magyar változatra? Erről beszélgettünk Márton László író-műfordítóval öt évvel ezelőtt. Idézzük fel a cikket!

Ne nézd a monitort egy hétig, ha nem muszáj! Mi az a digitális detox, miért fontos, és milyen pozitív hozadékai vannak?

Csendben üldögélés, függönyminta bámulás, papírújság olvasás, Barbizás a gyerekkel – ilyesmiket is csinálhat az ember, ha kiszakítja magát a monitor elől. A Kék Pont Alapítvány által szervezett egyhetes digitális detox-program eredettörténetéről és az „elvonón” szerzett saját élményeiről Dávid Ferenc programfelelős, az alapítvány munkatársa mesélt a Magyar Narancsnak.

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.