Még a Fidesz-szavazók fele is közvetlen államfőválasztást szeretne

  • narancs.hu
  • 2021. május 24.

Belpol

Áder János utódlásáról az emberek maguk szeretnének dönteni.

Míg a Fidesz vitára se tartotta érdemesnek a javaslatot, addig a Závech Research felmérése szerint a magyarok 56 százaléka, de még a Fideszesek fele is egyetértene azzal is, hogy csak a következő Országgyűlés választhassa meg Áder János utódját - írja a Telex.

A kutatóintézet 2021. május 8–17. között végzett felmérése szerint még a kormánypárti szavazók mintegy fele is egyetértene a közvetlen államfőválasztás bevezetésével, valamint azzal, hogy 2022-ben majd csak a következő Országgyűlés, nem pedig a mostani Fidesz–KDNP-s többség válassza meg Áder János utódját. 

A felnőtt lakosságra  életkor, nemi hovatartozás, iskolázottság és településtípus szerint reprezentatív felmérés megkérdezettjeinek

  • 52 százaléka egyetért azzal, hogy az új köztársasági elnököt  a jövő évi választás után megalakuló új parlament válassza meg.
  • 35 százalék nem értett egyet,
  • 13 százalék nem tudott válaszolni.

A válaszolók pártpreferencia alapján nézve:

  • a kormánypárti szavazók 49 százaléka,
  • az ellenzéki választók 61 százaléka,
  • a pártnélküliek 42 százaléka szeretné, ha Áder utódját már egy új összetételű parlament választaná.

A megkérdezettek többsége nemcsak ezt, de a közvetlen államfő-választását is támogatná: a megkérdezett

  • 56 százaléka egyetértene ezzel,
  • 30 százaléka nem értene egyet,
  • 14 százaléka pedig nem tudott válaszolni. 

A pártok szerinti megoszlás ebben a kérdésben is érdekes, hiszen még kormánypárti szavazók többsége, 48 százaléka támogatná a közvetlen köztársasági elnökválasztás bevezetését; emellett az ellenzéki pártokat preferálók 68 százaléka és a pártot nem választók/pártnélküliek 48 százaléka is .

Kedves Olvasónk!

Üdvözöljük a Magyar Narancs híroldalán.

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők. De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.