Az egyelőre még csak szándéknyilatkozat formájában létező megállapodás szerint az összes magyarországi felsőoktatási intézmény valamennyi nappali, levelező és esti tagozatos hallgatója és valamennyi főállású, illetve szerződéses oktatója a Microsoft egyes szoftvereit tanulási, oktatási és bemutató célokra használhatja az intézmény vagy a saját számítógépén. A használati jog az egyelőre három évre köthető szerződés lejártával, illetve a tanulmányi vagy tanítói viszony megszűnésével elvész.
A sajtótájékoztatón az érintettek ismertették a szerződési feltételeket, többek között a felhasználókra háruló évi 3000 forintos költségről is szó volt. Az ünnepélyes aláírást követő pár napon belül azonban kiderült: félreértés történhetett, mert a MEH a költségek száz százalékát állja, így a jogosultak ingyen használhatják a szoftvereket.
A számítógépes szoftverek igen nagy százaléka nem jogtiszta. A Microsoft és a MEH közötti megállapodás éppen azon korosztálynak kínál legális lehetőséget, amely körében igen nagy arányú az illegális szoftverhasználat. Ennek persze egyszerű oka van: egy diáknak nincs pénze arra, hogy több ezer forintot adjon ki egy egyszerű szöveg- vagy webszerkesztő programért. Az új kezdeményezés viszont lehetővé teszi számukra, hogy - amennyiben érvényes hallgatói jogviszonnyal rendelkeznek - mentesüljenek a költségek alól.
A megállapodás jó néhány kérdést felvet, melyek többségére egyelőre nincsen válasz. A felsőoktatási intézmények ugyanis hivatalosan még nem kaptak értesítést az akcióról, sőt a Miniszterelnöki Hivatalban is napokig keresték az ügyben illetékes személyt.
"Amíg nem ismerjük a szerződés pontos szövegét, addig azt sem tudjuk, hány tanulót, illetve tanárt érint ez az egyetemen belül. Mint tanár természetesen örülök a kezdeményezésnek, bár még korántsem biztos, hogy az érintettek a számítógépeket is meg tudják vásárolni a programok mellé" - mondta Bakonyi László, az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) oktatási osztályvezetője.
Az ELTE és a Microsoft közötti, jelenleg is érvényes szerződés alapján a számítógéptermek részére kedvezményes áron szerezhetnek be programokat. (Az úgynevezett Akadémiai Licenc értelmében a teljes ár 10 százalékáért vásárolhatják meg az egyetemek a Microsoft termékeit.) Az ELTÉ-nél az intézkedés mintegy 31 ezer hallgatót és közel 2500 oktatót érint.
A MEH-Microsoft-program várhatóan október végén indul: erről a Miniszterelnöki Hivatal minden hallgatót és oktatót levélben értesít majd. Mivel az adatvédelmi törvény tiltja, hogy az oktatási intézmények a hallgatók listáját bárkinek is kiadják, valószínű, hogy e feladatra az intézményeket kéri fel a MEH. Erről egyelőre egyik iskolát sem tájékoztatták. (Az amerikai anyacég a hazájában igen közel áll a politikai élet szereplőihez, igaz, a tengerentúli törvények lehetőséget adnak a politika közvetlen szponzorációjára.)
A tervek szerint a szoftverekhez többféleképpen is hozzájuthatnak a hallgatók; egyrészt a Microsoft a diákok számának arányában látja el programokkal az egyetemi könyvtárakat, ahonnan a diákok kikölcsönözhetik és saját gépeikre telepíthetik őket. Központi szerverekről is le lehet tölteni a programokat, valamint az erre feljogosított viszonteladóknál írott CD-t rendelhetnek. A felhasználóknak kizárólag ez utóbbiért kell fizetniük - a CD-írás árát -, ami hozzávetőleg 2-5 ezer forint lesz.
A megállapodás kedvezően érinti az egyetemek, főiskolák számítógéptermeit is: a sajátos licencszerződés úgy szól, hogy amennyiben a felhasználó "jogtiszta", jogosultságát az egyetemen és otthon is érvényesítheti.
A kedvezményezettek e lehetőségekkel hallgatói, illetve oktatói jogviszonyuk fennállásának a végéig élhetnek; annak megszűntével a licenc érvényét veszíti, s az otthoni szoftver is illegálissá válik.
Hermann Irén
Ingyé´ van
A Microsoft Campus Agreement értelmében a felsőoktatásban tanítók, illetve tanulók részére ingyenes lesz a számítógépes szoftver-infrastruktúra több fontosabb eleme, így a Windows XP upgrade, az Office XP Standard, a Professional és az Office Macintosh, valamint a Visual Studio fejlesztő eszköz, és a BackOffice ügyfél-hozzáférési licenc. Ezek közül mindig az éppen aktuális, legfrissebb verziót - akkor is, ha a szerződés időtartama alatt újabb változat kerül a piacra -, továbbá bármelyik régebbi kiadást is jogszerűen használhatják a licenc tulajdonosai.
A programok piaci értéke 20-30 ezer forinttól akár 200-300 ezer forintig is terjedhet. A teljes beruházás kereskedelmi értéke eléri a 80 milliárd forintot; a magyar kormány jelentős árengedményt kapott a Microsofttól.