Megállapodás a kormány és a Microsoft között: Felsőfokon

  • Hermann Irén
  • 2001. október 4.

Belpol

az érintett intézmények ma még csak annyit tudnak az egészről, amennyi a sajtóban megjelent, sőt a Miniszterelnöki Hivatalban sem voltak képben az illetékesek.
az érintett intézmények ma még csak annyit tudnak az egészről, amennyi a sajtóban megjelent, sőt a Miniszterelnöki Hivatalban sem voltak képben az illetékesek."Legális szoftver-alapú tudásra van szükségünk" - mondta Stumpf István kancellária-miniszter a Microsoft sajtótájékoztatóján, amelyet eredetileg az Office XP piacra dobása miatt hívtak össze, aztán az utolsó pillanatban futótűzként terjedt el, hogy a Microsoft európai elnökének társaságában Stumpf is jelen lesz az eseményen.

Az egyelőre még csak szándéknyilatkozat formájában létező megállapodás szerint az összes magyarországi felsőoktatási intézmény valamennyi nappali, levelező és esti tagozatos hallgatója és valamennyi főállású, illetve szerződéses oktatója a Microsoft egyes szoftvereit tanulási, oktatási és bemutató célokra használhatja az intézmény vagy a saját számítógépén. A használati jog az egyelőre három évre köthető szerződés lejártával, illetve a tanulmányi vagy tanítói viszony megszűnésével elvész.

A sajtótájékoztatón az érintettek ismertették a szerződési feltételeket, többek között a felhasználókra háruló évi 3000 forintos költségről is szó volt. Az ünnepélyes aláírást követő pár napon belül azonban kiderült: félreértés történhetett, mert a MEH a költségek száz százalékát állja, így a jogosultak ingyen használhatják a szoftvereket.

A számítógépes szoftverek igen nagy százaléka nem jogtiszta. A Microsoft és a MEH közötti megállapodás éppen azon korosztálynak kínál legális lehetőséget, amely körében igen nagy arányú az illegális szoftverhasználat. Ennek persze egyszerű oka van: egy diáknak nincs pénze arra, hogy több ezer forintot adjon ki egy egyszerű szöveg- vagy webszerkesztő programért. Az új kezdeményezés viszont lehetővé teszi számukra, hogy - amennyiben érvényes hallgatói jogviszonnyal rendelkeznek - mentesüljenek a költségek alól.

A megállapodás jó néhány kérdést felvet, melyek többségére egyelőre nincsen válasz. A felsőoktatási intézmények ugyanis hivatalosan még nem kaptak értesítést az akcióról, sőt a Miniszterelnöki Hivatalban is napokig keresték az ügyben illetékes személyt.

"Amíg nem ismerjük a szerződés pontos szövegét, addig azt sem tudjuk, hány tanulót, illetve tanárt érint ez az egyetemen belül. Mint tanár természetesen örülök a kezdeményezésnek, bár még korántsem biztos, hogy az érintettek a számítógépeket is meg tudják vásárolni a programok mellé" - mondta Bakonyi László, az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) oktatási osztályvezetője.

Az ELTE és a Microsoft közötti, jelenleg is érvényes szerződés alapján a számítógéptermek részére kedvezményes áron szerezhetnek be programokat. (Az úgynevezett Akadémiai Licenc értelmében a teljes ár 10 százalékáért vásárolhatják meg az egyetemek a Microsoft termékeit.) Az ELTÉ-nél az intézkedés mintegy 31 ezer hallgatót és közel 2500 oktatót érint.

A MEH-Microsoft-program várhatóan október végén indul: erről a Miniszterelnöki Hivatal minden hallgatót és oktatót levélben értesít majd. Mivel az adatvédelmi törvény tiltja, hogy az oktatási intézmények a hallgatók listáját bárkinek is kiadják, valószínű, hogy e feladatra az intézményeket kéri fel a MEH. Erről egyelőre egyik iskolát sem tájékoztatták. (Az amerikai anyacég a hazájában igen közel áll a politikai élet szereplőihez, igaz, a tengerentúli törvények lehetőséget adnak a politika közvetlen szponzorációjára.)

A tervek szerint a szoftverekhez többféleképpen is hozzájuthatnak a hallgatók; egyrészt a Microsoft a diákok számának arányában látja el programokkal az egyetemi könyvtárakat, ahonnan a diákok kikölcsönözhetik és saját gépeikre telepíthetik őket. Központi szerverekről is le lehet tölteni a programokat, valamint az erre feljogosított viszonteladóknál írott CD-t rendelhetnek. A felhasználóknak kizárólag ez utóbbiért kell fizetniük - a CD-írás árát -, ami hozzávetőleg 2-5 ezer forint lesz.

A megállapodás kedvezően érinti az egyetemek, főiskolák számítógéptermeit is: a sajátos licencszerződés úgy szól, hogy amennyiben a felhasználó "jogtiszta", jogosultságát az egyetemen és otthon is érvényesítheti.

A kedvezményezettek e lehetőségekkel hallgatói, illetve oktatói jogviszonyuk fennállásának a végéig élhetnek; annak megszűntével a licenc érvényét veszíti, s az otthoni szoftver is illegálissá válik.

Hermann Irén

Ingyé´ van

A Microsoft Campus Agreement értelmében a felsőoktatásban tanítók, illetve tanulók részére ingyenes lesz a számítógépes szoftver-infrastruktúra több fontosabb eleme, így a Windows XP upgrade, az Office XP Standard, a Professional és az Office Macintosh, valamint a Visual Studio fejlesztő eszköz, és a BackOffice ügyfél-hozzáférési licenc. Ezek közül mindig az éppen aktuális, legfrissebb verziót - akkor is, ha a szerződés időtartama alatt újabb változat kerül a piacra -, továbbá bármelyik régebbi kiadást is jogszerűen használhatják a licenc tulajdonosai.

A programok piaci értéke 20-30 ezer forinttól akár 200-300 ezer forintig is terjedhet. A teljes beruházás kereskedelmi értéke eléri a 80 milliárd forintot; a magyar kormány jelentős árengedményt kapott a Microsofttól.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

Presztízskérdés

A magyar kormányzat hosszú ideje azt kommunikálja, hogy csökkent a szegénység Magyarországon, az MCC-s Sebestyén Géza pedig odáig jutott, hogy idén februárban bejelentette a szegénység eltűnését is. A kormány helyzetértékelése eddig is vitatható volt, és a KSH szegénységi adatai körül felfedezett furcsaságok tovább bonyolítják ezt az így is zavaros ügyet.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.