A terror és a magyar gazdaság: Pakkot kapunk

Belpol

nem is vártunk mást. Igaz, Orbán Viktor látványosan ellentmondott miniszterének,
mi meg azon tűnődhetünk, hogy ki is irányítja a magyar gazdaságpolitikát, s hogy melyik közülük a kisebbik rossz.Aháborús veszély, a növekvő nemzetközi kockázatok s az Amerikán belüli bizonytalansági faktorok gyarapodása tovább súlyosbíthatja a már korábban is bontakozó recessziót, s ennek az egész világgazdaságot érintő hatásait hamarosan érezni fogjuk. Matolcsy György szerint hazánk akár meg is úszhatja a dolgot: a dinamikus magyar gazdaság amúgy sem az amiktól függ, hanem a nyugat-európai exportpiacoktól, nevezett régió pedig, kihasználva a terrorakció utáni helyzetet, maga lesz a világgazdaság motorja és éltető ereje, mi pedig velük szárnyalunk. Sőt: ez itt a béke szigete, ahová a tőke is csak megpihenni tér, hogy azután örökké itt maradjon.

Á, dehogy

Kisvártatva a miniszterelnök kezébe vette az ügyet: szerinte a merényletek után gazdasági összefogásra van szükség az országban, hogy megállíthassuk a világgazdasági válságtünetek begyűrűzését, amik persze úgyis begyűrűznek, akkor viszont kard ki kard, jöjjön a csomag. A legújabb pakk a gazdaság élénkítését és gyorsítását szolgálná: volna benne egy kis bővülő lakásépítés meg egy kis közlekedési infrastrukrtúra-fejlesztés, amiben persze nincs semmi szokatlan, a kormány másról sem beszél, mint eme két fő célkitűzéséről (történni annál kevesebb történik, de hát ez így szokás), ki a fene gondolta volna, hogy egyszer erre is jók lesznek. Nézzük az indoklást, érdemes: a lassuló világgazdaságban a recesszió jelei mutatkoznak, a magyar gazdaság csak akkor maradhat fejlődési pályán, ha a belső motorok erőteljesebben működnek. Most tehát gázt adunk, leelőzzük magunkat, így fennmarad a négy százalék feletti fejlődési ütem, s ezáltal (figyelem!) teljes lesz hazánkban a foglalkoztatottság.

Amúgy valószínűleg semmi olyan nem történik, amit eddig ne terveztek volna be: a kétéves költségvetés sarokszámai nem változhatnak - állítja a miniszterelnök, de ő már azt is tudja, hogy azokon úgysem múlik sok. A kormány a büdzsén kívüli eszközöket akarja összeszedni és összegyúrni: például megerősíteni az Eximbankot és a Magyar Hitelgarancia Rt.-t, illetve további garanciavállalások, vállalkozói hitelekre nyújtott állami biztosítékok várhatók; csupa olyan cucc, amikre most tényleg nem kell egy fillért sem adni, csak pár év múlva. Amúgy semmi gond: éppen most zajlik a tavalyi költségvetés zárszámadásának a vitája, s ha minden összejön, a jó kis tavalyiból jut idénre meg jövőre is: már az idei zárszámadás után is vagy 25 milliárddal gyarapszik a Széchenyi-terv révén szétosztogatható pénz, meg önmagában is vagy 2-300 milliárdnyi lesz az a bevételi többlet, amellyel a kétéves költségvetésben még nem számoltak; ami nem csoda, elvégre a kétéves büdzsét pont ezért találták ki.

Adj gázt!

A múlt pénteki gazdasági csúcsértekezlet azután sok mindenben konkretizálta a várható fejleményeket: hatszázalékos hitelkamat új lakás vásárlására vagy építésére, növekvő kisvállalkozói adókedvezmény, miegyéb. Érdemes azt is végignézni, hogy kik ültek a csúcson: Orbán, hat minisztere, Járai Zsigmond jegybanki elnök, Csányi Sándor OTP-vezér, a KSH, a Magyar Fejlesztési Bank (MFB), a MEHIB és az Építési Vállalkozók Országos Szövetségének elnöke meg a miniszterelnök három gazdasági tanácsadója - azért erre a jegyzőkönyvre mi is kíváncsiak lennénk. Kiderült, mik azok a költségvetésen kívüli források: ezek az MFB (a kormány magánbankja) privát hitelfelvételei, továbbá pontosabban meg nem határozott uniós források (azt egyébként Járai is elismerte, hogy az MFB adósságaival csak az EU-felvételig lehet ügyeskedni, azután mindent be kell vallani; de hát ez sem holnap lesz). Az új program keretében 200 milliárdot költenének el, ebből csak jövőre 70-80 milliárd forintot - a korábban említetteken kívül gátépítésre és MÁV-korszerűsítésre, ami nagyszerű és hasznos, bár a gazdaság aligha élénkül tőle. Maga Járai mindenkit biztatott: az egyensúlyi mutatók nem romlanak majd elviselhetetlen mértékben (értsd: romlanak, csak nem annyira), és az inflációs cél is tartható (annál is inkább, mert ez szezonálisan folyton változik, jövőre 4,5 százalék). A jegybank ezen kívül az államadósság növekedésére sem számít, az állam csak forinthiteleket vesz fel, hogy ne növekedjék hazánk külföldi adóssága (csak a belföldi), kivéve persze az MFB-t, ami nem az állam, hanem állam az államban, ezért külföldön is vehet fel hitelt, az viszont úgyis a magánszektor küladósságát duzzasztja az égbe.

A csomag kiötlői nem sokat adnak a gazdasági elemző szakmában ügyködő hivatásos disztrojok kuvikolására: hogy aszondja jövőre már hírből sem lesz 5 és fél százalékos a gazdasági fejlődés, sőt jó, ha négy fölött alakul, ami kevesebb bevételt jelent. Ha a kormány felpörgeti a belső keresletet (a fent említett eszközökkel, plusz a választások előtti béremeléssel), azzal csak az importot gerjeszti. Amúgy is kockázatos olyan költségvetéssel játszani, amelynek a hiánya meghaladja a 2 százalékot; a külkereskedelmi mérleg labilis, a külső államadósság pedig még mindig tetemes, s a beharangozott intézkedésekkel csak tovább nőne. Van, aki szerint inkább a feldolgozóipari beruházásokat kellene serkenteni - ezt ugyanis már a gonosz multik is csaknem abbahagyták. Új tőke sem nagyon jön, egyre nagyobb mértékű a profitkivonás, az export stagnál, az ipari termelés szintúgy, a mezőgazdaságban pedig egyelőre az az egyetlen jó hír, hogy jön a tél, s akkor legalább nem kell semmit csinálni. Sajnáljuk csak nyugodtan magunkat, más úgysem teszi helyettünk!

Barotányi Zoltán

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.

Kovács Gergő: „Igyekszünk, hogy a jelöltállítással kevésbé kavarjunk be, de ettől mi még elindulunk”

A Kutyapárt társelnöke egy éve vezeti a főváros egyik elit budai kerületét, közben rendszeresen részt vesz a Fővárosi Közgyűlés néha szürreális keretek közt zajló munkájában. Erről, no meg a Kutyapárt önálló indulásáról, a fővárosi költségvetés nehéz megszületéséről, és persze a Pride tapasztalatairól is beszélgettünk.