Megfigyelési botrány: összehívják a nemzetbiztonsági bizottságot

  • narancs.hu
  • 2021. július 19.

Belpol

Ha távol maradnak a Fidesz-KDNP képviselői, nem lesz érdemi ülés.

Tételes választ várnak a kormánytól a Direkt36 vasárnap esti cikkében megfogalmazott állításokra az országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának ellenzéki tagjai, ezért rendkívüli ülést hívnak össze – írja a hvg.hu.

Stummer János (Jobbik), Molnár Zsolt (MSZP) és Ungár Péter (LMP), a bizottság ellenzéki elnöke és tagjai úgy gondolják, ha bebizonyosodik, hogy a magyar kormány tényleg kémszoftvert használt arra, hogy oknyomozó újságírókat, politikusokat és más közszereplőket megfigyeljen,  „az még az elmúlt 10 év után is olyan szintlépés, ami nem maradhat következmények nélkül”.

A Direkt36 újságírói más országok oknyomozóival – így a Washington Post, a Guardian, a Süddeutsche Zeitung, a Die Zeit és a Le Monde munkatársaival – összefogva vizsgálták, kik és kikkel szemben használhatták  a Pegasus nevű izraeli gyártmányú, okostelefonok feltörésére alkalmas kémszoftvert, amelyet gyártója csak államoknak ad el. Az Amnesty International jogvédő szervezettel közösen hozzájutottak egy adatbázishoz. A Telexen megjelent cikkükben arra jutottak, miután telefonokat vizsgáltattak meg hozzáértőkkel, hogy a Pegasus segítségével több készüléket is feltörtek, és megfigyelhették a tulajdonosukat 2016 óta. A több mint háromszáz magyar célpont között akad több újságíró, üzletember, így Simicska Lajos fia, valamint Varga Zoltán, a 24.hu portált is működtető Centrál Médiacsoport tulajdonosa, valamint egy ellenzéki polgármester, róla egy következő cikkben számol be a Direkt36.

A kormány a Direkt36 kérdéseire azt válaszolta, hogy nincs tudomása erről az adatgyűjtésről, és Magyaroszág „jogállam, és így minden egyén esetében mindig a hatályos jogszabályoknak megfelelően jár el”. 

A nemzetbiztonsági bizottság ellenzéki tagjai kezdeményezik, hogy a rendkívüli ülésen hallgassák meg az adott ügyben felelősnek tekinthető kormányzati politikusokat és az illetékes szolgálatok vezetőit. Ha a kormány tagjai vagy a bizottság kormánypárti tagjai nem vesznek részt az ülésen, az szerintük annak a jele, hogy a cikk állításai igazak.

Mivel a bizottságban a Fidesz-KDNP képviselői vannak többségben, távolmaradásukkal tényleg meg tudják akadályozni az ülés megtartását.

Kedves Olvasónk!

Üdvözöljük a Magyar Narancs híroldalán.

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők. De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

 

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.