Megint megbüntették a bátonyterenyei akkufeldolgozót

  • Narancs.hu/MTI
  • 2023. július 8.

Belpol

Közelít a százmillió forinthoz az eddig kiszabott bírság összege.

Újabb, jelentős összegű bírságot szabott ki a kormányhivatal egy bátonyterenyei akkumulátorfeldolgozó üzemre – közölte az MTI. 

Bár a tudósítás cégnevet nem említ, kizárásos alapon a dél-koreai tulajdonú SungEel Hitech Hungary Kft.-ről lehet szó, amelynek Magyarországon két telephelye van, az egyik Szigetszentmiklóson, a másik Bátonyterenyén.

Utóbbit két évvel ezelőtt, 2021. július 7-én avatták fel, jelen volt Park Csul Min, a Koreai Köztársaság magyarországi nagykövete és Menczer Tamás, a Külgazdasági és Külügyminisztérium tájékoztatásért és Magyarország nemzetközi megjelenítéséért felelős államtitkára. Az akkori ünnepségen elhangzott, a gyár száz új munkahelyet hozott létre, és a magyar kormány 2,8 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást adott a 9,3 milliárd forint összértékű beruházáshoz.

A Nógrád Vármegyei Kormányhivatal ezúttal pénteken közel 50 millió forintos büntetéssel sújtotta az üzemet. Most azért kell hulladékgazdálkodási bírságot fizetnie, mert egyes hulladéktípusok esetében az engedélyében meghatározotthoz képest csaknem 1600 tonnával többet gyűjtött és hasznosított a tavalyi évben.

A többszöri és visszatérő helyszíni ellenőrzések során feltárt problémák miatt a hatóság eddig öt alkalommal szabott ki hulladékgazdálkodási bírságot a cégre, e pénzbüntetések összértéke már a 100 millió forintot közelíti. A többi eljárás során a hatóság jellemzően a hulladékok telephelyen belüli elhelyezésére vonatkozó előírások be nem tartása, a hulladékokra vonatkozó nyilvántartások hiányossága, illetve nem megfelelő vezetése miatt szankcionálta a bátonyterenyei üzemet, valamint kötelezte a vonatkozó jogszabályok és az engedélyében szereplő előírások betartására.

Az elsősorban tárolási és nyilvántartási hiányosságok tekintetében a céggel szemben jelenleg is több eljárás van folyamatban. A kormányhivatal környezetvédelmi hatósága a társhatóságokkal együtt rendszeresen helyszíni ellenőrzéseket tart az üzemben, és ismételt jogsértés esetén egyre szigorúbb büntetést köteles kiszabni a vállalkozásra, így a növekvő összegű bírságok mellett akár a tevékenység korlátozására vagy felfüggesztésére is sor kerülhet.

 

Leadkép: a SungEel HiTech Hungary Kft. második üzeme a bátonyterenyei ipari parkban a megnyitójának napján, 2021. július 7-én. Fotó: MTI/Komka Péter

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.