Ungár Péter megelőzte a várható buzizást

  • narancs.hu
  • 2023. július 8.

Belpol

„Vannak, akik buzik. (...) Essünk túl rajta. Engedjük el.”

Tízpontos javaslatot tett közzé a Facebookon a Pride-hónap alkalmából Ungár Péter, az LMP társelnöke. 

Az ellenzéki politikus szerint az ilyenkor szokásos „kultúrharcos tematika a tetőfokára hág”, várható, hogy a Budapest Pride felvonulásról és a melegek életéről sokan el fogják mondani a véleményüket. Ungár azt írja, érdemes törekedni arra, hogy legalább alapvető kérdésekben elinduljon a közmegegyezés irányába a szexuális kisebbségekről szóló vita. 

A tíz pontban a politikus többek közt azt fejti ki, hogy ez a téma hisztériát vált ki, a valós súlyánál nagyobb figyelmet kap,  törzsi vita lett belőle, és ez az érintetteknek és másoknak sem jó. Jellemzőnek tartja, hogy a homofóbok bátornak gondolják magukat, holott nem bátorság a kormányzattal azonos véleményt vallani. 

Ungár leszögezi: „soha, senki még nem lett attól buzi, mert tizenhat évesen elolvasta a Pokolbéli víg napjaimat. A legrosszabb, ami történhetett egy tizenhat évessel a könyvtől, hogy megismeri a magyar történelem egy részét”.

Arra is kitér ugyanakkor, hogy „rengeteg dolog van Nyugaton az egész betűleves ideológiában, ami valóban problémás. Persze, ezt a Fidesz felnagyítja és felhasználja, attól még egészen értelmezhetetlen, hogy nyugati politikusok jelentős része nem tud arra kérdésre válaszolni, hogy hogyan definiáljuk azt, hogy nő”. Ungár Péter is azt gondolja, az emberek vagy férfiak, vagy nők, nem bináris emberek nem léteznek. Neki sem tetszik az, ahogyan az amerikai kultúra termékeiben megjelenik a szexuális kisebbségek ügye, sóhajtozni szokott, amikor minden filmben szemlátomást kötelező jelleggel felbukkan egy meleg szál.

Arról is ír, 2007-ben Nagy-Britaniában egy melegszervezet olyan szövegű plakátokat ragasztatott ki országszerte, hogy „Vannak, akik buzik. Legyél túl rajta.” (Some people are gay. Get Over it.) Ungár úgy gondolja, ez a helyes hozzáállás: „vannak, akik buzik. Senkinek sem adja ez ki az élete egészét, semmilyen szinten ez nem egy elsődlegesen fontos társadalmi kérdés. Essünk túl rajta. Engedjük el.”

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódás és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

A mesék előtt

  • - turcsányi -

Ha érte valaha is kultúrsokk Magyarországot, az 1975 februárjában esett, amikor a Filmmúzeum (ma Belvárosi Színház) – a megvásárlásához képest egy kerek esztendei erőgyűjtés után – bemutatta Pier Paolo Pasolini Dekameron című filmjét.

Tarkóig elmerülni

Reagan a gonosz birodalmának nevezi a Szovjetuniót; megindul az űrfegyverkezési program; az Egyesült Államok lerohanja Grenadát; megjelenik a Microsoft Word; a MASH fináléja máig megdönthetetlen nézettségi rekordot hoz a tévében; kijön a Thriller legendás videóklipje Michael Jacksontól; az Oscart pedig a Gandhi nyeri.

Mivel, uram, s ki nélkül?

Nagy vitát kavart, hogy miért nincs opera-előadás immár két éve a szegedi Dóm téren. A vezetés gazdasági szempontokkal érvelt: nincs rá támogatás, illetve a műfaj már nem tölti meg két-három estére a 4 ezres nézőteret. Talán erre is lett egyfajta válasz, hogy ismét az István… került színpadra, Novák Péter rendezésében, aki inkább egyfajta misztériumkoncertként tálalja a történetet, a nyitányt az 1983-as ősbemutató fényképeivel illusztrálva.

A láthatatlanok

„Van nevem, de nehezen kimondható. Ezért a magyar nevem Ildi.” „Amikor eljöttem, a feleségem terhes volt. Hat éve vagyok itt. Még soha nem találkoztam a gyerekemmel, csak okostelefonon keresztül.” „Lehet, hogy soha nem megyek haza.

Boldogtalanság, gyere haza

Ahogy egy kritikusa is megjegyezte, „van, akinek ez idegesítő”. Igen, lehet zavaró az író „kalandozó” beszédmódja, ahogy belekezd egy mondatba, majd abban egy újabbat generál, csak mert más téma jutott eszébe; vagy ahogy letér a megkezdett csapásról, hogy aztán oldalakkal később térjen vissza hozzá.

Russzkij karablj, igyi na huj!

A társadalom totális kontrolljára törekvő NER (azaz Orbán Viktor) az ún. Szuverenitásvédelmi Hatóság (SZH) létrehozásával a kormánytól független sajtót és civil szerveződéseket akarja szoros megfigyelés alá helyezni.

Élesített fegyver

Bohózatnak indult Elon Musk beszállása a Twitterbe, de az angliai zavargások jól mutatják, hogy a keze alatt a platform a profi valóságtorzítás mintapéldánya lett.