Megszólalt a Vidnyánszky-kuratórium: "felelőtlen az SZFE vezetőinek lemondása"

  • narancs.hu
  • 2020. szeptember 1.

Belpol

Hogy fognak így bemenni az egyetemre?

Miután a Színház- és Filmművészeti Egyetem teljes vezetése lemondott, az oktatók sorra mondják fel a szerződéseiket, a diákok pedig elbarikádozták magukat az egyetemen, közleményt adott ki a Vidnyánszky Attila által elnökölt Színház- és Filmművészetért Alapítvány, amely a kormány döntése értelmében mától vette át az egyetem fenntartását.

Azt írják, elfogadhatatlan és felelőtlen az SZFE vezetőinek lemondása, mert "az egyetem vezetőinek biztosítaniuk kell az oktatás megkezdését, az épületek, az infrastruktúra biztonságos működését és - különösen a jelenlegi járványhelyzetben - a hallgatók és a dolgozók egészségét." Az egyetemet elfoglaló hallgatók egyébként azt ígérik, nem engedik be a kuratórium tagjait az épületbe.

Vidnyánszkyék szerint nem sérült az egyetemi autonómia, az SZFE vezetésének pedig több alkalommal felkínálták az egyeztetés lehetőségét. Ehhez képest a kormány kész helyzet elé állította az SZFE-t, az egyetem jelöltjeit figyelmen kívül hagyta a kuratórium összeállításánál, a szenátus jogköreit pedig radikálisan csorbította a kuratórium javára.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.