A hazánkban működő multinacionális élelmiszerláncok közös alkotmányjogi panaszukban kérik azt az Alkotmánybíróságtól, hogy állapítsák meg a hat alapvető élelmiszer hatósági árát rögzítő kormányrendeletek Alaptörvény-ellenességét, és azokat a kihirdetésükre visszamenőleges hatállyal semmisítsék meg – írja az Index.
A kristálycukor, a búzafinomliszt, a napraforgó-étolaj, a sertéscomb, a csirkemell, a csirke far-hát és az UHT 2,8 százalékos tehéntej árát idén február 1-től rögzítette a kormány a taval yoktóber 15-i szinten.
A hatósági élelmiszerárakat rögzítő jogszabályokat az augusztus 1-jén kelt alkotmányjogi panaszukban támadták meg az Alkotmánybíróságon, az „élelmiszer jellegű bolti vegyes kiskereskedelemmel foglalkozó, országos hálózattal, más EU-tagállamban honos anyavállalattal rendelkező gazdasági társaságok” képviseletét a Karsai Dániel Ügyvédi Iroda vállalta.
Az indítványozók az egyes élelmiszerek kiskereskedelmi árának maximumát megállapító kormányrendelet, valamint az ezen intézkedéssel összefüggő egyéb jogszabályok Alaptörvény-ellenességének megállapítását és megsemmisítését, illetve alkalmazhatatlanságuk kimondását kérték az Alkotmánybíróságtól.
Az indítványozók szerint a szabályozás sérti a kellő felkészülési idő követelményét, továbbá mind az árrendelet, mind a veszélyhelyzeti kormányrendeletek érvényessége kapcsán
felmerül a kormány veszélyhelyzeti jogalkotói jogkörével történt visszaélés is,
nem alkalmasak a veszélyhelyzeti célok elérésére, ahhoz semmi közük nincs. Ráadásul az indítvány szerint súlyosan sérti a jogbiztonság követelményét, hogy az „ideiglenes” jelleggel bevezetett hatósági ármaximálás további hónapokra lett kiterjesztve. Hivatkoznak arra is, hogy az intézkedések korlátozzák az alaptörvényből levezetett szerződési szabadságot is.