Megvizsgálta a KRNNI Németh Szilárd aláírását

  • narancs.hu
  • 2024. november 29.

Belpol

Úgy találta, nem bűncselekmény, hogy a Fidesz választókerületi elnökének szignója is szerepel egy támogatásról szóló dokumentumon, mert az nem közokirat.

Elutasította a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda (KRNNI) Korrupció és Gazdasági Bűnözés Elleni Főosztályának Kiemelt Ügyek Osztálya a soroksári vis maior-támogatás odaítéléséről szóló dokumentum miatt tett feljelentést.

Vadai Ágnes (DK) országgyűlési képviselő, aki az elutasító határozatot elküldte a Narancs.hu-nak, eredetileg nem feljelentést tett.

Írásbeli választ igénylő kérdést nyújtott be november 5-én Polt Péter legfőbb ügyésznek Mégis, kicsoda Németh Szilárd? címmel. Ezt azért tette, mert a 444 szeptemberben megírta, a természeti kár elhárítására adott állami támogatás odaítélését tanúsító iraton, amelyet Budapest XXIII. kerületi önkormányzata kapott, Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter neve és aláírása mellett látható Németh Szilárdé is, aki a papíron választókerületi elnöki minőségében szerepel. 

A választókerületi elnöki poszt a Fidesz szervezetén belül működik, nem állami tisztség. 

Vadai Ágnes arra volt kíváncsi, miért szükséges Németh aláírása – hozzájárulása – ahhoz, hogy az állam vis maior-támogatást adjon a településnek, és miért kavarodik így össze az állami és a párttisztség egy állami eljárás keretében.

Polt Péter Vadai kérdését feljelentésként értelmezte, és továbbította a KRNNI-hez.

Ott pedig nem azt vizsgálták, belefolyt-e az állami döntéshozatalba a párt szervezetileg, volt-e döntő szava választókerületi elnökként Némethnek abban, hogy kapjon támogatást az önkormányzat, mint ahogy a dokumentum sugallja.

Úgy ítélték meg, azt kell kideríteni, történt-e közokirat-hamisítás ebben az esetben.

A KRNNI határozatát aláíró Kiss István Zoltán rendőr alezredes, osztályvezető idézte a Büntető törvénykönyvnek a közokirat-hamisításra vonatkozó passzusait, a vis maior-támogatás odaítélését meghatározó szabályokat. Arra jutott, hogy „a médiában megjelent támogatói döntés elnevezésű dokumentum

egy dátum és nyilvántartási szám nélküli irat, mely így a közokirat kritériumainak nem felel meg,

csak az ünnepélyes átadás alkalmából készült. Ezen irat más személy által történő aláírása büntetőjogi relevanciával nem bír, ezért tényállási elemek hiányában bűncselekmény elkövetése nem állapítható meg”.

A határozattal szemben Vadai Ágnes nyolc napon belül panaszt tehet.

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.