Mi dönti el a választást? – Rajcsányi Gellért válaszol

  • Rajcsányi Gellért
  • 2014. április 3.

Belpol

2014-et nem az elmúlt négy év, hanem az elmúltnyolcév döntötte el. 2014-ben nem kell más a választóknak, mint ami 2010-ben kellett nekik. És az nem kell a választóknak, ami 2010-ben sem kellett.

Revolutio. Latin szó. Legtöbbször forradalomnak fordítjuk le. De van egy eredeti jelentése is, a csillagászatból szivárgott át a közéletbe. Forgást, körforgást, elfordulást jelentett. Ezt kezdték aztán használni a földindulásszerű politikai és társadalmi változásokra, amiket később forradalomnak nevezett el a magyar.

Azt a kérdést kaptam a Magyar Narancs Online-tól: mi dönti el a választást?

Erre pedig az a legrövidebb válaszom: az a fejlemény, hogy nincs fejlemény, hogy 2014-ben nincs revolutio Magyarországon. Nincs körforgás, nincs fordulópont, nincs elfordulás. Legfeljebb a közélettől. De ez nem igazán befolyásolja azt, hogy hazánk kormányzása a választásokon dől el, a politika iránt aktívan érdeklődők szavazataival. A politizálók, szavazók tömegének belső aránya pedig nagyjából változatlan maradt 2010 óta.

Ami most van, azt látni lehetett egy évvel ezelőtt. És sejteni négy évvel ezelőtt. A fülkék sokszor citált forradalma tényleg megtörténhetett. A centrális erőtér sokszor emlegetett fogalma tényleg megvalósult.

Orbán Viktor a 2002-es vereség után számot vetett az Örök Magyar Választópolgár érzéseivel, indíttatásaival, félelmeivel és vágyaival, és onnantól kiszolgálta a tömegek ízlését. Gyurcsány Ferenc az őszödi beszéd után nem mondott le, amivel a szektariánus hívőkön túl lassan és szívósan, máig hatva felmorzsolta a baloldal hitelességét. A radikális jobboldali politikai vállalkozók a 2006–2010 közötti, máig nem teljesen meghaladott komplex politikai, társadalmi és gazdasági válságot kihasználva felépítették a Jobbikot. És 2010-re készen volt a kiábrándult urbánusok utolsó, apró mentsvára, az LMP is.

2010-ben a Fidesz beleült a jóba, a centrumba. Innentől a belpolitikában csak a csúcsra járatott hatalmi politizálásra és a pontosan kimért, folyamatosan adagolt kommunikációs stratégiára kellett odafigyelniük. A jobboldali tábor kilencvenes évekbeli megszerzése után, a kétezres évek hosszú balos, etatista kitérőivel az addigra leamortizálódott baloldali-liberális oldal által hátrahagyott űrbe is be tudott nyomulni a Fidesz.

A Fidesz ma néppárt, a nép pártja. A narancs középút. Hozzá képest a két szélen helyezkednek el a baloldali-liberális roncskoalíció, a maradék LMP, valamint a radikális jobboldal erői. De még egyszer: ez a felállás már 2010-re megvalósult.

Ha a mostani választást akarjuk megfejteni, 2014-ben szinte csak a 2010-es és az azt megelőző fejleményekről tudunk beszélni, 2010 volt a revolutio éve. Aztán hiába minden radikális átalakítás, belső és nemzetközi konfliktus, új alkotmány, sarkalatos törvények garmada: lett egy rendszer, ami nem mozog. 2010 és az azt megelőző évek szinte változatlan örökségéből születik 2014 is. A Fidesz tűnik a legtöbb választó számára az egyetlen kormányképes erőnek. Minden rendszerátalakító, ön- vagy közcélú tettet el tudtak adni a lehető legszélesebb választói közönségnek, a rezsicsökkentés politikai atomfegyverével az élen.

A baloldali kormányváltó összefogás jelen állapotában a 2008 körüli MSZP–SZDSZ összetákolt Frankensteinjének tűnik. Az elsősorban Gyurcsány miatt bekövetkezett hitelvesztésen nem tudtak túllépni – még Gyurcsány ideiglenes távoltartásával sem, nemhogy újbóli fedélzetre engedésével. A legelkötelezettebb baloldali választói magnak persze Gyurcsány is kell. Mindenki mást viszont taszít a 2010 előtti nyolc év legfőbb arca. Ez a baloldal csapdája 2014-ben, és lehet, hogy ez lesz 2018-ban is. A Jobbiknak hatékony lehet a mostani cukiságkampánya, de erejét, lendületét, a radikális és elégedetlen szavazók előtti hitelességét, választói támogatottságát nem az elmúlt években, hanem 2010-et megelőzően szerezte. Az LMP pedig ma is a legkisebb rossznak, utolsó szalmaszálnak tűnik sokak számára – és ez 2010 után talán vasárnap is elvezethet az 5 százalék megugrásához.

2014-et nem az elmúlt négy év, hanem az elmúltnyolcév döntötte el. 2014-ben nem kell más a választóknak, mint ami 2010-ben kellett nekik. És az nem kell a választóknak, ami 2010-ben sem kellett. Idén elmaradt a revolutio.

A szerző a Mandiner.hu főszerkesztő-helyettese

Kukorelly Endre válasza itt, Debreczeni Józsefé pedig itt olvasható.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.