Miféle országban élünk? – Demonstráció az Eleven Emlékműnél

  • narancs.hu
  • 2016. szeptember 21.

Belpol

Kétszer is megrongálták az Eleven Emlékművet a Szabadság téren, ezért tiltakoztak vasárnap a helyszínen. Csillag Ádám videója.

A Népszabadság tudósítása szerint „az első támadás szeptember 9-én, pénteken történt. Ismeretlenek feldúlták a civil kegyeleti helyet: a vészkorszak áldozatait ábrázoló családi fotókat is leszaggattak vagy összetéptek. A náci-nyilas Kurucinfó nagy ünneplésben részesítette a gyalázatot, és további akciókra biztatott”. Ezt követően a vandálok újra megrongálták az emlékhelyet.

Vasárnapra tiltakozó flashmobot szerveztek azok a csoportok, amelyek minden hétköznapon rendezvényeket tartanak a Szabadság téren: az Eleven Emlékmű beszélgetőkör, a Szabadságszínpad és a TÉR-KÖZ Társaság.

A mostani flashmobon mintegy százötvenen vettek részt. A Szabadság téri csoportok képviselői – Galgóczi Péter, Groó Rudolf és Sebő Gábor – mellett Iványi Gábor lelkész, a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség vezetője is beszédet mondott.

Csillag Ádám rögzítette az eseményt.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány a tettes

A DK-s politikus visszavonulásának mindenki örül. Örül a Fidesz, örülnek azok is, akik őszintén a pokolra kívánják Orbánt és a rendszerét. Hiszen Gyurcsány távozása felér egy beismeréssel: tényleg mindenért ő a hibás.