Momentumosok a legnépszerűbb ellenzéki politikusok, még Karácsony Gergelyt is beelőzik

  • narancs.hu
  • 2019. november 22.

Belpol

A Republikon Intézet legfrissebb felmérése szerint a lista végén Mesterházy Attila, Puzsér Róbert vagy épp Gyurcsány Ferenc szerepel, viszont az egykori miniszterelnök vitathatatlanul a legismertebb.

20 ellenzéki politikus ismertségét és népszerűségét vizsgálta a Republikon Intézet, akik között nem csak pártelnökök és az esetleges társelnökök szerepeltek, hanem az ellenzéki pártokban fontosabb szerepet betöltő politikusok is.

A felmérés november elején készült, így már az önkormányzati választások utáni népszerűségi és ismertségi adatokat láthatjuk a teljes népesség, valamint az ellenzéki szavazók körében – ismerteti a kutatást a hvg.hu.

(A kutatás 1000 fő telefonos megkérdezésével készült, életkor, nem, iskolázottság és településtípus szerint reprezentatív az ország felnőtt lakosságára nézve.)

A teljes népesség körében Cseh Katalin és Donáth Anna momentumos EP-képviselők, valamint Fekete-Győr András pártelnök a három legnépszerűbb politikus, az ellenzéki szavazók táborában azonban Budapest újonnan megválasztott főpolgármestere, Karácsony Gergely a legnépszerűbb – derült ki a felmérésből.

Cseh Katalin a Momentum listavezetője, és Fekete-Győr András a párt elnöke

 

Fotó: Németh Dániel

Karácsony Gergelyt Szabó Tímea és a parlamenti akcióival az utóbbi időkben komoly vitákat kavart Hadházy Ákos független képviselő követi.

A Republikon külön megvizsgálta, hogyan alakul az ismertség és a népszerűség az ellenzéki szavazók körében.

Az ismertségi listát Gyurcsány Ferenc vezeti, a megkérdezettek 94 százaléka tisztában van vele, ki ő.

A DK elnökét Karácsony Gergely követi a sorban 86 százalékos ismertséggel.

De szintén elég ismert – 80 százalék feletti eredményt ért el – Szél Bernadett (85 százalékkal), Puzsér Róbert (84 százalékkal) vagy Hadházy Ákos is (81 százalékkal), ahogy még Mesterházy Attila is.

Míg a megkérdezett politikusok közül Keresztes László Lórántot, az LMP volt társelnökét ismerik a legkevesebben, a megkérdezettek 32 százaléka azonosította őt.

A Republikon elemzése szerint a teljes népesség és az ellenzéki szavazók közti eltérés azt mutatja, hogy a Fidesz-KDNP szavazói kevésbé elutasítóak a Momentum politikusaival szemben. A felmérés érdekességként kiemeli, hogy néhány évvel ezelőtt hasonló volt a helyzet a Jobbik politikusait illetően is, ez magyarázhatjaa a teljes népesség körében elért jobb momentumos helyezéseket. De ez a trend figyelhető meg Szél Bernadett esetében is.

A kutatás kitér az MSZP helyzetére is. Mint az ellenzéki pártok közt legrégebb óta jelenlévő, tehát úgymond hagyományosabb politikai szereplő népszerűségben és ismertségben is rosszul teljesített.

Figyelmébe ajánljuk

A saját határain túl

Justin Vernon egyszemélyes vállalkozásaként indult a Bon Iver, miután a zenész 2006-ban három hónapot töltött teljesen egyedül egy faházban, a világtól elzárva, egy nyugat-wisconsini faluban.

Az űr az úr

Az 1969-ben indult Hawkwind mindig a mainstream csatornák radarja alatt maradt, pedig hatása évtizedek óta megkérdőjelezhetetlen.

Pincebogarak lázadása

  • - turcsányi -

Jussi Adler-Olsen immár tíz kötetnél járó Q-ügyosztályi ciklusa a skandináv krimik népmesei vonulatába tartozik. Nem a skandináv krimik feltétlen sajátja az ilyesmi, minden szak­ágnak, műfajnak és alműfajnak van népmesei tagozata, amelyben az alsó kutyák egy csoportozata tengernyi szívás után a végére csak odasóz egy nagyot a hatalomnak, az efeletti boldogságtól remélvén boldogtalansága jobbra fordulását – hiába.

Luxusszivacsok

A Molnár Ani Galéria 2024-ben megnyitott új kiállítótere elsősorban hazai, fiatal, női alkotókra fókuszál, Benczúr viszont már a kilencvenes évek közepétől jelen van a művészeti szcénában, sőt már 1997-ben szerepelt a 2. Manifestán, illetve 1999-ben (más művészekkel) együtt a Velencei Biennálé magyar pavilonjában.

Égen, földön, vízen

Mesék a mesében: mitikus hősök, mágikus világ, megszemélyesített természet, a szó szoros értelmében varázslatos nyelv. A világ végén, tajtékos vizeken és ég alatt, regei időben mozognak a hősök, egy falu lakói.

Visszaszámlálás

A Ne csak nézd! című pályázatot a Free­szfe, az Örkény Színház, a Trafó és a Jurányi közösen hirdették meg abból a célból, hogy független alkotóknak adjanak lehetőséget új előadások létrehozására, a Freeszfére járó hallgatóknak pedig a megmutatkozásra. Tematikus megkötés nem volt, csak annyiban, hogy a társulatoknak társadalmilag fontos témákat kellett feldolgozniuk. A nyertesek közül a KV Társulat pályamunkáját az Örkény Színház fogadta be.

Mészáros Lőrinc egy történet

A Mészáros Lőrinc című történetnek az lenne a funkciója, hogy bizonyítsa, létezik frissen, ön­erejéből felemelkedett nemzeti tőkésosztály vagy legalább réteg, de ha még az sem, pár markáns nemzeti nagytőkés. Valamint bizonyítani, hogy Orbán Viktor nem foglalkozik pénzügyekkel.

„Mint a pókháló”

Diplomáját – az SZFE szétverése miatt – az Emergency Exit program keretein belül Ludwigsburgban kapta meg. Legutóbbi rendezése, a Katona József Színházban nemrég bemutatott 2031 a kultúra helyzetével és a hatalmi visszaélések természetével foglalkozik. Ehhez kapcsolódva toxikus maszkulinitásról, a #metoo hatásairól és az empátiadeficites helyzetekről beszélgettünk vele.

Nem a pénz számít

Mérföldkőhöz érkezett az Európai Unió az orosz energiahordozókhoz fűződő viszonya tekintetében: május elején az Európai Bizottság bejelentette, hogy legkésőbb 2027 végéig minden uniós tagállamnak le kell válnia az orosz olajról, földgázról és nukleáris fűtőanyagról. Ha ez megvalósul, az energiaellátás megszűnik politikai fegyverként működni az oroszok kezében. A kérdés az, hogy Magyar­ország és Szlovákia hajlandó lesz-e ebben együttműködni – az elmúlt években tanúsított magatartásuk ugyanis ennek éppen az ellenkezőjét sugallja.