Folyamatosan változik a hazai kórházakban hagyott kisbabák létszáma, mont 260-an vannak. Ezt válaszolta a Népszava mostani kérdésére az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKF).
Erre a jelenségre szeptemberben hívta föl a figyelmet a lap, amikor kiderült, az egri Markhot Ferenc Kórház újszülöttosztályán minden eddiginél több, tizenkét olyan csecsemőről kell gondoskodni, akit szülei otthagytak. A beszámolók szerint a kisbabák ellátását társadalmi munkában végzik az ápolók, akik más osztályról is odajárnak segíteni. Közösségi oldalon kértek segítséget: tipegőket, játékokat, csörgőt, rágókát.
Akkor országszerte 280-300 ilyen helyzetben lévő kisbabáról szóltak a hírek, és arról, hogy a gyerekeknek minél hamarabb nevelőszülőkhöz kellene kerülniük, ám legalább kétezer szakember hiányzik a rendszerből, és ennek ez a következménye.
A Népszava most megkérdezte – eredetileg a Belügyminisztériumot –, hogyan sikerült elérni, hogy végül is 20-40-nel kevesebb ilyen babáról kell gondoskodniuk a kórházaknak, hányat sikerült örökbe adni. Ezekre a kérdésekre azonban nem érkezett válasz.
Tavaly július óta az örökbe adáshoz nincs szükség annak a szülőnek a hozzájárulására, aki a gyerekét a születés után az egészségügyi intézményben hagyta, és a zárójelentés kézhez vételétől számítva hat héten belül nem jelentkezik a babáért. Rétvári Bence államtitkár tavaly novemberben bejelentette, az említett könnyítés alapján már zajlottak gyorsított örökbefogadási eljárások. Szeptember 30-ig 31 ilyen babát nyilvánítottak erre alkalmasnak, és október 24-ig 7 ilyen eljárás le is zárult.
A kecskeméti kecsup.hu főszerkesztője, Bajáki Zsanett a Klubrádióban említette, hogy Kecskeméten másfél éves a legidősebb elhagyott kisbaba. Az OKF-et megkérdezte a Népszava, meg tudja-e ezt erősíteni, de a főigazgatóság azt válaszolta, „a jelenleg legidősebb kórházban hagyott gyermekről, a személyiségi jogaira való tekintettel” nem adhat tájékoztatást.