Lovász Lászlóék nem hagyják magukat: nemet mondtak az MTA ellehetetlenítésére

  • Gera Márton
  • 2019. február 12.

Belpol

Írásos garanciát kérnek arra, hogy az intézetek a törvény szerinti 2019. évi központi költségvetési támogatást megkapják.

Az MTA Elnöksége mai ülése során két határozatot fogadott el, a testület többségi igen szavazatával.

A 1 sz. határozat szerint:

  • Az Elnökség felkéri az ITM miniszterét, hogy biztosítsa az akadémiai kutatóhelyek törvényben garantált alapfinanszírozását.
  • Az Elnökség felkéri a kutatóközpontok főigazgatóit és az önálló jogállású intézetek igazgatóit, hogy az NKFIH által meghirdetett Tématerületi Kiválósági Program keretében előkészített támogatási igényeiket terjesszék fel az Akadémia elnökéhez.
  • Az Elnökség felkéri az MTA elnökét, hogy – a Professzorok Batthyány Köre által tett és az ITM minisztere által is elfogadott javaslattal összhangban – a kutatóintézet-hálózat igényeit abban az esetben továbbítsa az ITM minisztere, valamint az NKFIH elnöke részére, ha a minisztertől előzetesen írásbeli visszaigazolást kap arról, hogy a törvény szerinti 2019. évi központi költségvetési támogatást az intézetek megkapják.
  • Az Elnökség felkéri az Akadémia elnökét, hogy haladéktalanul kezdjen tárgyalásokat az ITM miniszterével a kutatóintézetek jövőbeni struktúrájára vonatkozó miniszteri javaslatokról.

A 2. számú határozatban pedig azt írták, hogy

  • Az Elnökség köszönettel veszi az Akadémián és más intézményeknél dolgozók támogatását. Továbbra is kéri az akadémiai dolgozók töretlen helytállását, bizalmát és higgadt feladatellátását.

 

Az előzményekről korábban részletesen írtunk: a kormány elvonta a Magyar Tudományos Akadémia negyedéves költségvetésének egy részét, majd előrevetítette, hogy az egyes intézetek pályázatok útján juthatnának csak hozzá a pénzhez, azonban ezeken a pályázatokon versenyezniük kell például olyan, a kormány által preferált intéményekkel, mint a Veritas Történetkutató Intézet, vagy éppen a Magyarságkutató Intézet.

Lovász László, az MTA elnöke

Lovász László, az MTA elnöke

Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt

Közben félhivatalos információkból az is kezdett körvonalzódni, hogyan nyírná ki teljesen az akadémiát a kormány, pontosabban a Palkovics László vezette Innováció és Technológiai Minisztérium: arról lehetett hallani, hogy az MTA tulajdonképpen egy egyszerű köztestületként működne a továbbiakban, fontos kutatásoknak és projekteknek pedig vége lenne. Palkovics közben arról beszélt, hogy nem az MTA ellehetetlenítéséről van szó, hanem a kormány "a teljesítménnyel összekötött finanszírozás" mellett döntött.

Ezt érte el Palkovics: menekülnek a tudósok Magyarországról

Az elnökség keddi döntésére várnak az MTA munkatársai, de sokan már most állást keresnek. Ha átmegy a Palkovics-terv, fontos kutatásoknak lehet vége. „Szar a hangulat, milyen lenne?!" - foglalja össze röviden egy a Történettudományi Intézetben dolgozó forrásunk a Magyar Tudományos Akadémia kutatóintézeteiben dolgozók közérzetét.

Nem véletlen, hogy az MTA mellett magyar és nemzetközi szaktekintélyek álltak ki, ma délután pedig élőláncos tüntetés keretében demonstrált több mint ezer ember az MTA Széchenyi téri épülete előtt.

Élőlánccal, saját testükkel védik a tudósok az Akadémiát

Több mint ezren tüntetnek az Akadémia védelmében. Cikkünk folyamatosan frissül. "Odajött hozzám két külföldi, hogy mi történik itt. Amikor elmondtam, hogy a kormány lényegében fel akarja számolni a hazai tudomány legfontosabb intézményét, a Magyar Tudományos Akadémiát, elkerekedett a szemük" - meséli a Narancs.hu tudósítója, hogyan reagáltak a Széchenyi István téren zajló tüntetésre a Belvárosban sétáló turisták.

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.