Nagy erőkkel repült rá Brüsszel a lex CEU-ra

  • narancs.hu
  • 2017. április 5.

Belpol

Jövő héten tárgyalják a kérdést, az előadó Juncker helyettese lesz.

Bár Navracsics Tibor fideszes oktatási biztos már korábban kifejezte, fontosnak tartja a CEU további zavartalan működését, az Európai Bizottság ma adta le az első erősebb jelzést az ügyben. Carlos Moedas, a Bizottság kutatásért, innovációért és tudományért felelős portugál tagja közleményében többek közt felszólítja a magyar hatóságokat, hogy „tartózkodjanak a tudományos és az akadémiai szabadság korlátozásától, továbbá ne rombolják a magyar egyetemek hírnevét és kapcsolatait az uniós partnerekkel”.

Moedas közleményéhez csatlakozott a holland Frans Timmermans alelnök is, aki a Bizottságon belül a téma felelőse lesz. A biztosi kollégium jövő szerdán „alaposan meg fogja vizsgálni a szóban forgó törvénymódosítást, hogy az összhangban áll-e az uniós joggal”.

Egyelőre nem világos, a Bizottság hol tudna belekötni a törvénymódosításba, hiszen az uniós alapszerződések szerint – mint azt Navracsics is hangsúlyozta – az oktatás alapvetően tagállami hatáskör. Ráadásul itt egy unión kívüli külföldi intézmény ellehetetlenítéséről van szó. A 444 szerint elsősorban az uniónál tágabb kört érintő „Bolognai folyamat” nevű megállapodás megsértése merülhet fel, továbbá a Bizottságnak a CEU által már elnyert uniós kutatási támogatások ügyében is lehet szava.

Manfred Weber, az Európai Néppárt (EPP) frakcióvezetője közben a Twitteren közölte, hogy telefonon beszélt Michael Ignatieff CEU-rektorral. Ez azért fontos fejlemény, mert a lex CEU ismét felerősítette azokat a hangokat, melyek szerint az EPP-nek erősebb nyomást kellene gyakorolnia Orbánra, vagy egyenesen ki kellene zárnia a Fideszt.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.