Mint arról beszámoltunk, nem kaphatnak friss támogatásokat az Európai Unió által finanszírozott Erasmus+ együttműködési és oktatási csereprogramból, valamint a Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogramból azok a magyarországi oktatási intézmények, amelyek közérdekű vagyonkezelő alapítványi formában működnek vagy amelyeket ilyen alapítványok tartanak fenn.
Az EU egyrészt azt tartja aggályosnak, hogy az alapítványokba kiszervezett intézmények működési modellje nem biztosítja a közösségi források átlátható kezelését, másrészt azt is, hogy magas rangú politikai tisztségviselők kerülnek az alapítványok vezetőségébe. Ha ezeket korrigálja a kormány, akkor kaphatják meg újra ezeket a támogatásokat a kiszervezett egyetemek.
A kormány részéről a Kulturális és Innovációs Minisztérium reagált közleményben, amelyben arról írtak, hogy a most futó programokat nem érinti a döntés, márciusig pedig még egyeztetnek.
Navracsics Tibor, aki korábban oktatási biztos volt az Európai Bizottságban, most pedig az uniós forrásokért is felelős területfejlesztési miniszter, emellett pedig másodállásban a Pannon Egyetem kuratóriumának elnöke az RTL Híradónak nyilatkozott az ügyről, azt mondta, bízik abban, hogy csak egy félreértésről van szó, és hogy az Európai Bizottság "nem a magyar diákokkal akarja megfizettetni a magyar kormánnyal esetleg fennálló vitájának a költségét".
Navracsics azt is mondta, az eddigi tárgyalásokon nem kifogásolta az Európi Bizottság, hogy politikusok ülnek az egyetemek alapítványi kuratóriumaiban, az EB ugyanis két kérést fogalmazott meg, az egyik, hogy a közbeszerzési törvény hatálya alá tartozzanak a közérdekű alapítványok beszerzései is, és hogy legyen egy szigorú összeférhetetlenségi szabály, amit egyeztettek is a Bizottsággal.
"A tárgyalásokon hivatalosan soha nem volt szó arról, hogy kockázatosnak tartaná az Európai Bizottság, hogy aktív politikusok részesei a közérdekű alapítványok kuratóriumának" – mondta Navracsics, hozzátéve, hogy tisztázni kell, hogy ez tényleg így van-e.
A miniszter azt is hozzátette, hogy a kormány mérlegelni fogja, ha az Európai Bizottság azt kéri tőlük, hogy a szigorú összeférhetetlenség szabálya miatt távozzanak a politikusok az egyetemek alapítványi kuratóriumából. A saját pozícióját firtató kérdésre Navracsics Tibor azt válaszolta: "Meglátjuk majd, hogy lesz".