„Az augusztus 20-i állami ünnepségen döbbenetes képsoroknak lehettünk szemtanúi. Minden jó érzésű magyar ember hitetlenséggel és felháborodással fogadta, hogy legnagyobb nemzeti ünnepünkön olyan gigantikus felépítmények születtek, amelyek néhány óra leforgása alatt "dodzsemes Szent István", "Gurulmadár" és "Pride-Csodaszarvas" elnevezéssel vésődtek be a köztudatba” - írta Rogán Antal propagandaminiszternek címzett parlamenti levelében Bencsik János független országgyűlési képviselő.
A Jobbikból kivált politikus az Andrásssy úti giccsparádé kapcsán sérelmezte, hogy egy magát nemzetinek tartó kormány „hogy adhat teret a jóízlést és nemzeti identitást ilyen mélyen sértő alkotásoknak”. És persze szerette volna megtudni, mennyibe kerültek az Andrássy úton felvonultatott mobilszobrok, mely cégek vagy magánszemélyek kaptak megbízást a kormánytól ezek kivitelezésére.
Rogán helyett Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára válaszolt: „Tájékoztatom, hogy a Szent István Nap rendezvénysorozat lebonyolításával kapcsolatos feladatokat a Magyar Turisztikai Ügynökség kizárólagos tulajdonában álló, szakirányú feladatokat ellátó gazdasági társaságával megkötött szerződések alapján az Antenna Hungária Zrt. végezte” – írta Dömötör, és csatolta az Antenna Hungária két megállapodását.
Ezekből azonban semmit nem lehet megtudni a guruló turulról, a csodaszarvasról és társaikról: az egyik egy 2019-ben kötött, 30 milliárdos keretszerződés, melyben az Antenna Hungária különféle állami szervek rendezését vállalta, beleértve a 2020-ra tervezett, de csak idén megtartott Szent István napi ünnepséget. A másik, 1, 3 milliárdos szerződés pedig az idén szintén pótolt tűzijátékról szól.
Az államtitkár láthatóan magában is tudatában volt a mellékelt dokumentumok használhatatlanságának, mert előzékenyen figyelmeztette Bencsik Jánost, hogy „ezek a keretösszegek a beadványában említett felvonuláson túl számos más program költségeit is tartalmazzák”.
Nem csak Rogán minisztériuma hallgat az Andrássy úti felvonulás költségeiről
A 24.hu kiderítette, hogy a program szervezésével alvállalkozóként a TulipánTündér Film & Event Productions Kft.-t bízták meg - és hogy a látványos, bár nem túl ízléses menetben közel ezren vettek részt. A cég vezetője, Illés Gabriella producer a hírportál kérdésére sem mondta el, hogy mennyibe kerültek az óriási mobilszobrok és a vonulás további látványelemei - állítása szerint a megkötött szerződés sem engedi, hogy a témában nyilatkozzon. Annyit azonban elárult, hogy a felkérést még 2019-ben kapta. A megbízást elnyerő TulipánTündér Film & Event Productions Kft.-t aligha az előző években elért gazdasági teljesítménye alapján választották ki - jegyezte meg cikkében a portál. A céget 2018-ban alapították, működése első két évében nulla, 2020-ban 18,4 millió forint árbevételt mutatott ki, és mindhárom évet veszteséggel zárta.
4,6 milliárd biztosan elment az ünnepségsorozatra
Ami az Andrássy úti programról biztosan tudható, hogy az Antenna Hungária 30 milliárdos keretszerződéséből legfeljebb nettó 6,57 milliárdot költhettek a Szent István napi ünnepségsorozat rendezvényeire és kommunikációjára. Ennek 30 százaléka pedig opciós rész volt, vagyis az állam végső soron „csak” 4,6 milliárd forint+ áfa elköltésére vállalt kötelezettséget.
Kedves Olvasónk!
Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért.
A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.
Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők. De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.
Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!