Nem fizetnek a civilek

  • narancs. hu
  • 2018. szeptember 17.

Belpol

Nem fizetik be a különadót a civilek.

A Magyar Helsinki Bizottság és az Amnesty International nem fog bevallást készíteni, és nem fogja befizetni a hétfői határidőig a bevándorlási különadót.

A nyáron elfogadott törvény szerint 25 százalékos különadót kell fizetni minden olyan támogatás után, ami „bevándorlást segítő tevékenységet” vagy „Magyarországon székhellyel rendelkező szervezet bevándorlást segítő tevékenységét” támogatja anyagilag. A törvény hatálya alá eső szervezeteknek ma estig kellene bevallani és befizetni a különadót.

Az Amnesty emberi jogi szakértője, Demeter Áron az RTL Klub vasárnap esti híradójának úgy nyilatkozott, hogy vannak olyan szervezetek, mint mondjuk az Amnesty International, ami azért kampányol, hogy Magyarországon emberségesebben bánjanak a menekültekkel és menedékkérőkkel. Mások jogi segítséget nyújtanak menekülteknek és menedékkérőknek, de alapvetően senki nem dolgozik azért, hogy a bevándorlást elősegítse. Így rájuk nem vonatkozik a jogszabály.

A Magyar Helsinki Bizottság is úgy véli, hogy rájuk nem vonatkozik a jogszabály. A civil szervezet társelnöke, Kádár András Kristóf szerint ez nem is egy adófajta, hanem a kormány véleményével nem egyező véleményekkel szemben kiszabott sarc.

A Migration Aidnél – amelyik pont az adó miatt párttá alakul és már adományokat sem fogad – azt mondták, hogy még nem találtak olyan ügyvédet, aki meg tudta volna mondani, hogy rájuk vonatkozik-e a jogszabály. Éppen ezért kérdéseikkel a NAV-hoz fordultak, azonban választ a mai napig nem kaptak.

Figyelmébe ajánljuk

Superman igazságot tesz Palesztinában?

Egyesek szerint betegesen woke, mások Palesztina-pártisága miatt ünneplik vagy ítélik el az idei Superman­­t. Az új reboot épp akkor kerül a mozikba, amikor fellángol a vita az Egyesült Államok szerepéről a világban – de mi látszik ebből „a B-kategóriás sci-fiben”?

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?