Nem hibrid rendszer, hanem fasizmus – hídfoglalásba torkollt a Momentum tüntetése

  • narancs.hu
  • 2025. március 18.

Belpol

A gyülekezési törvény korlátozása és a Pride betiltása ellen tüntetett az ellenzéki párt a Kossuth téren, majd átmentek a Margit hídhoz, ahova viszont nem engedik őket a rendőrök.

Cikkünk írásakor épp a Margit híd lezárásárra készül az a helyszíni tudósítónk szerint 1-2 ezer főből álló tömeg, ami a Momentum felhívására gyűlt ma össze a Kossuth téren a Fidesz kifejezetten a Budapest Pride betiltását célzó, kedden megszavazott törvényjavaslat ára. A párt képviselője, Lőcsei Lajos arról beszélt elsőként, ő társaival megpróbálta megakadályozni a jogtiprást, de hozzátette, sajnálatos, hogy vannak olyan szatelitpártok, „magukat ellenzékinek valló senkiházi trógerek”, akik végignézték, hogy mi történt a parlamentben. 

 
Tüntetés a gyülekezési törvény korlátozása ellen
Magyar Narancs
 

„Nincs hova hátrálni. Egyszer meg kell vetni a lábunkat, és azt kell mondani, hogy ami elég, az elég” - folytatta Bedő Dávid frakcióvezető, hozátéve, hogy “napról napra veszik el a szabadságunkat.”

„Ha nem gyűlhetünk szabadon, akkor mi lesz a következő? Innen tényleg egy lépés a szólásszabadság és a további jogfosztás (…) Ez egy olyan erős lépés a putyini Oroszország felé, amit egyszerűen nem engedhetünk meg.” Bedő szerint lehet ez az utolsó lehetőség megálljt parancsolni a hatalomnak” - majd közölte, itt az ideje kimondani, hogy Magyarországon nem hibrid rezsim van, hanem fasizmus.

„A fasizmus akkor is fasizmus, amikor nem táborokba zárnak minket, hanem a négy fal közé.”

Azt ígérte, a Momentum ott lesz június 28-án a Pride-on, és létrehoznak egy alapot, amiből mindenkinek segítenek, akit megbírságolnak.

 
Magyar Narancs
 

A harmadikként érkező Hadházy Ákos szerint valami megmozdult az országban, és ezt érzi a hatalom is, mert “nem bíznak már a propagandagépezet erejében.” A kedden megszavazott törvénymódosítás legfontosabb indítéka szerinte az, hogy lehetnek olyan tüntetések, ahol nem lesz elég rendőr, és ezért szükség lesz az arcfelismerő rendszer bevetésére.

„Tudjuk, hogy mit fognak csinálni. Ugyanazt, amit az oroszok már kikisérleteztek” – mondta Hadházy, aki szerint kiszámítható volt a Fidesz lépése, a gyülekezési jog korlátozása, és nem volt ebben semmi újdonság.

 
A tömeg a Margit híd felé indult meg
Magyar Narancs
 

Hadházy ezek után felszólította a tömeget, hogy foglalják el a Margit hidat. A társaság nagy része bele is ment a foglalásba, a Jászai Mari térnél pedig megállították a forgalmat. Nem várt fordulatként oda a rendőrök nem engedték fel az embereket, emiatt "csak" a Jászainál ragadt be minden A tömeg a szokásos ellenzéki skandálások mellett "a gyülekezés alapjog" jelszót is kiabálta, miközben a rendőrök meglepő módon a járdán sem engedtek át senkit.

A hídon összegyűlt tüntetőkhöz bő 50 perc után Hadházy Ákos szólt, aki azt mondta, hogy békésnek és elszántnak kell maradniuk: olyan dolgokat kell tenniük, ami fáj a hatalomnak, de erőszakosnak nem szabad lenni. Szerinte a legfontosabb feladat, hogy legközelebb sokkal többen legyenek.

A rendőrök távozásra szólították fel a tüntetőket, amire fújolás volt a válasz, de énekeltek Kossuth-nótát is. A párt politikusai többen is arról beszéltek, ez a figyelmeztető blokád egy órán át fog tartani. Ezt a szokásos módon töltötték ki: közös énekléssel (Börtön ablakában), de elszavaltál a Nemzeti dalt is, az oszlopokra pedig szivárványos zászlókat kötöztek. 

Nagyjából 19:00-ra letelt az egy óra, és Hadházy Ákos megpróbálta hazaküldeni a tüntetőket, mondván, hogy ma még nincsenek elegen, és most azon kell gondolkozniuk, hogy legközelebb hogyan lehetnek többen. Bár szervezetten nem oszoltak fel, szép lassan elkezdtek hazaszállingózni az emberek, a keménymag viszont tovább kitartott, és megérkeztek hozzájuk a másik tüntetés szervezői is a Szabadság térről.

Bedő Dávid bejelentette, hogy további blokádok várhatók a párt szervezésében, de ennek a hírére sem akartak hazamenni a résztvevők. 20:15 körül már legalább egy embert kiemeltek a rendőrök a tömegből, és felszólították a tömeget arra is, távolodjanak a sorfaltól, amit nem csak nem fogadtott meg a tömeg, de még le is ült. Utána elkezdődött némi lökdösődés is a képviselői irodaház oldalában.

 
Hídvédő rendőrök
Magyar Narancs
 

 
A hídra készülő tüntető
Magyar Narancs
 

 
Foglalódna el a híd, de nem engednek rá senkit
Magyar Narancs
 

 

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

A puritán

A puritán már kora gyermekkorában nagyon puritán volt. Mondták is a pedagógusok a szülői értekezleten, hogy jó gyerek, csak egy kicsit puritán. Aztán, az értekezlet végén, hogy ne hallja a többi szülő, Aranka néni megsúgta, valójában a puritán a legpuritánabb az osztályban, meglehet, az egész iskolában, jobb lesz, ha odafigyelnek rá.

Költözik a hivatal

Lassan tíz éve jelent meg a Magyar Közlönyben az a kormányhatározat, amely szerint a Nemzetgazdasági Minisztériumnak a Várnegyedbe kell költöznie, a „Budapest I. kerület, Szentháromság tér 6. szám alatti ingatlanba”.

Fájni fog

A tengerentúlon immár hivatalos forrásból is áradnak az oltásszkeptikus sugalmazások, amelyeket egy gyanús vizsgálat hivatott alátámasztani. Az ilyesfajta nemzetközi példák itthon is felerősítik az oltáskerülők hangját.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.