Egy héttel ezelőtt, amikor úgy tűnt, hogy a Pedagógusok Szakszervezete belemegy a „Köznevelési Kerekasztalon” való részvételbe, részletesen megírtuk, miért ártanának rengeteget ezzel. Röviden azért, mert a kormány eddigi gyakorlatából az derült ki, hogy ilyenkor a tárgyalásokkal húzza az időt, kifárasztja a tiltakozást, közben sározza azokat, akik mégis tüntetnek, majd később egész egyszerűen nem tartja be, amit az egyeztetéseken ígér. Márpedig nem is ígér sokat.
|
Ma azonban újra megerősítést nyert, hogy a pedagógusok nem sétálnak bele még egyszer ebbe a csapdába. A legnagyobb ágazati szervezet, a mindig meglehetősen diplomatikus Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) országos vezetősége közleményben tájékoztatta az MTI-t, hogy nem vesznek részt a „Köznevelési Kerekasztal” keddi alakuló ülésén. A jellemzően harcosabb, erősebben fogalmazó Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) pedig elmegy ugyan, de több módon is igyekszik kivédeni a kormány trükkjeit. Például az egyeztetés nyilvánosságát fogja kérni, illetve előre rögzíti szakmai elvárásait.
1. Szükségesnek tartjuk, hogy a tárgyalásokon a kormányzati oldal részéről az egyeztetéseket vezető tisztviselő döntési kompetenciával rendelkezzen. 2. Szükségesnek tartjuk, hogy a kerekasztal valóban kerek asztal legyen. Elengedhetetlennek tartjuk, hogy a képviselettel rendelkező szakmai/érdekvédelmi (civil) szervezetek helyet kapjanak annál. 3. Szükségesnek tartjuk, hogy a tárgyalások a nyilvánosság előtt történjenek. 4. Szükségesnek tartjuk, hogy az egyeztetésekről hangfelvétel készüljön, s ezeket a résztvevők megkapják. 5. Szükségesnek tartjuk, hogy a tárgyalások levezetőjének személye rotációs elv alapján legyen kiválasztva. 6. Szükségesnek tartjuk, hogy a tárgyalások kezdetén történjen meg a rövid távon megoldható problémák és a hosszú távon kezelendő kérdések elkülönítése. A tárgyalások napirendjét javasoljuk kiegészíteni az alábbiakkal: a) A diákok terhelésének csökkentése, b) a tankönyvválasztás szabadságának biztosítása, c) a tanszabadság visszaállítása, d) az ún. kötött munkaidő eltörlése, a pedagógusok kötelező óraszámának 22-ben történő rögzítése, e) az intézményi autonómia biztosítása, az igazgatók munkáltatói és gazdálkodási jogkörének helyreállítása, f) a Nemzeti Pedagógus Kar köztestületi jellegének és kötelező tagságának megszüntetése, g) a pedagógus-életpályamodell és minősítési rendszer felülvizsgálata, a béremeléssel kapcsolatos korábbi megállapodás érvényesítése (minimálbérhez kötés), h) a NAT és a kerettantervek átdolgozása, a bennük lévő tananyag mennyiségének jelentős csökkentése (a felsorolás természetesen nem teljes körű), i) a közoktatás működőképességének fenntartása érdekében elengedhetetlen az állam szerepvállalásának határozott átgondolása, ezen belül megkerülhetetlen a Klik átszervezésének/megszüntetésének kérdése. |
A PSZ országos vezetősége ugyanakkor fontosnak tartja a kormánnyal való egyeztetések folytatását, csak nem a Balog miniszter által bejelentett álságos kerekasztal mellett üldögélve. A Pedagógusok Sztrájkbizottsága ülésein képviselik a PSZ kongresszusa által elfogadott követeléseket és az azok megoldására készített javaslatokat. Galló Istvánné, a PSZ elnöke az MTI kérdésére elmondta: a szakszervezet a sztrájkbizottság tagjaként tárgyalási folyamatban van az Emberi Erőforrások Minisztériumával. Ennek plenáris ülése pénteken lesz, és erre kívánnak koncentrálni. Hozzátette: ezen az ülésen nyilatkoznia kell tárcának a korábban megfogalmazott 25 pontról, és a vállalásokat írásba kell foglalnia. Galló Istvánné jelezte: megoldási javaslatokat várnak, minden további lépést ettől tesznek függővé.
A tüntetést viszont mindenképpen megtartják. A tanárok lázadása folytatódik.
Fekete György bezzeg ott lesz Most már az MTI is megírta, kiket hívott tárgyalni a kormány. A keddi alakuló ülésre meghívást kapott a Katolikus Pedagógiai Szervezési és Továbbképzési Intézet, az Eszterházy Károly Főiskola, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, az Országos Köznevelési Tanács, a Pedagógusok Szakszervezete, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete, a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ, a Nemzeti Pedagógus Kar, a Nemzeti Ifjúsági Tanács, az MTA Közoktatási Elnöki Bizottság, a Magyar Művészeti Akadémia, a Nagycsaládosok Országos Egyesülete és a Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetsége. Hogy miért pikáns ez a névsor, arról itt írtunk. |