Nem írja alá a HÖOK a minisztériumi tervezetet. Frissítés: De mégis

  • narancs.hu
  • 2013. január 21.

Belpol

Alig egy órán át tartotta magát a hír, amelyet maga a HÖOK terjesztett, hogy mégsem írja alá az ún. részmegállapodást a minisztériummal. Az MTI szerint aztán mégis aláírták.

Részmegállapodást írt alá az emberi erőforrások minisztere és a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) hétfőn Budapesten. A nyolc pontból álló egyezség rögzíti, hogy létrejön a felsőoktatási kerekasztal, és azon a 16 szakon – a többi között a jogász- és a közgazdászképzésben – is lesznek állami férőhelyek, amelyeken eredetileg csak önköltséges formában lehetett volna tanulni. Balog Zoltán miniszter az aláírás előtt azt mondta: a megállapodással szeretnék demonstrálni, hogy fontos a hallgatók szava, véleménye, és hogy a hallgatók részt vesznek a felsőoktatás átalakításában. Olyan helyzetben van a felsőoktatás, amely nem tartható tovább, minőségi, versenyképesebb, átláthatóbb rendszerre van szükség – jelentette az MTI ma 13.41-kor.

A hvg.hu ennél jóval több részletet ismertetett a megállapodásból, ám ez nem minden ponton fedi azt, amit a magyarnarancs.hu a Hallgatói Hálózat egyik képviselőjétől tud. A Hallgatói Hálózat ugyanis a HÖOK–Emmi-megállapodás olyan változatát látta, amelyben nem egyértelmű, hogy a tárgyalások nélkülük folynak tovább. A hvg.hu-nak viszont Nagy Dávid, a HÖOK elnöke azt nyilatkozta: „sajnálják, hogy a Hallgatói Hálózat végül nem lesz tagja a felsőoktatási kerekasztalnak, de a HÖOK képvisel minden hallgatót”.

Eredeti cikkünk:

Eddig úgy volt, hogy a kormány által 16 tandíjas szak részleges ingyenességéről és a felsőoktatásra vonatkozó tárgyalások menetéről ma megállapodást ír alá a HÖOK és a minisztérium. A HÖOK mégsem fogadja el a minisztériumi javaslatát, amely más hallgatói szervezeteket nem engedne tárgyalóasztalhoz.

Az alábbi közleményt tette fel Facebook-oldalára a HÖOK ma kora délután:

„Mint azt a múlt csütörtöki sajtótájékoztatón Balog Zoltán miniszter és Nagy Dávid HÖOK-elnök bejelentette, a most felvételire készülők bizonytalanságának mielőbbi megszüntetése érdekében a 16 szak állami támogatásáról és a tárgyalások további menetéről a mai napon részmegállapodás születik. Azonban a tegnapi este folyamán nyilvánosságra került formájában a minisztériumi tervezetet a HÖOK nem tudja elfogadni, ezért fontos tartalmi módosításokat kért. Ezek közé tartozik többek között a résztvevők köre is.
Többször is jeleztük, hogy a kerekasztal létrehozásával egyetértünk, annak munkájában részt kívánunk venni, azonban az egyeztetéseket minél szélesebb körben szeretnénk megvalósítani. Ezért a tárgyalások tematikájának megjelenítésén túl a kormány által kívánatos szervezetek tételes felsorolását egyáltalán nem tudjuk elfogadni. A ma sorra kerülő újabb miniszteri találkozó előtt jelenleg is zajlanak az egyeztetések mind a HÖOK tagönkormányzataival, mind más szervezetekkel, így a Hallgatói Hálózattal és a Magyar Rektori Konferenciával is.
Természetesen a részmegállapodás tartalmáról és tervezetéről a tegnapi nap folyamán az OFEF tagjainak állásfoglalását is kértük, akik az eddigi visszajelzések alapján a fent említett módosítások teljesülése esetén nagy többségben elfogadhatónak találták azt."


 

A HÖOK döntésében minden bizonnyal szerepet játszik, hogy a Hallgatói Hálózat ma hajnalban, szintén a Facebookon kifejezte nemtetszését a várható megállapodással kapcsolatban. Mint írják:

„Mi, a Hallgatói Hálózat tagjai, ragaszkodunk a diákok december 10-én elfogadott 6 pontjához, ami mellett az Országos Felsőoktatási Egyeztető Fórum (OFEF) tagjai is elkötelezték magukat. A hétfői aláírás előtt kiszivárgott dokumentum szerintünk csak részeredményeket tartalmaz, és kizárja az érintett szervezetek nagy részét a tárgyalásokból. A Hallgatói Hálózat azt kéri a minisztertől és a HÖOK vezetőjétől, hogy a részmegállapodást ebben a formában ne írják alá.”

Figyelmébe ajánljuk

A hazai próféta

  • - turcsányi -

Van egy jelenet James Clavell 1975-ben publikált regényének tévéváltozatában: a nagyúr táncol.

Apád, anyád idejöjjön!

Amikor 1976-ban megjelent az eredeti Ómen-film (az azóta tetemes hosszúságúra nyúlt széria első installációja), az mind témaválasztását, mind megvalósítását tekintve tisztes elismerést és közben jeles közönségsikert aratott.

A „titkosegyetem”

  • Földényi F. László

Nevek a szereplőlistáról: Dr. Bódis József, Dr. Horváth Zita, Dr. Palkovics László, Dr. Pavlik Lívia, Dr. Szarka Gábor, és a többi doktor, meg a kancellárok, a miniszterek, az államtitkárok, az államtitkárok helyettesei, meg a helyettesek helyettesei… Upor László könyvéből néznek ki az olvasóra.

A szédülésig

  • Pálos György

A szerző e kisregény megjelenése idején, 2021-ben már befutott író, megkerülhetetlen irodalmárnak számít Katalóniában, és talán a világban is. Katalán identitása is közismert, ami szintén hozzájárul helyi nimbuszához.

Gender a manézsban

A férfi és női szerepkör átalakulása lerágott csont, olyannyira, hogy a nemek szerepkörének egyik legmeghatározóbb új kihívása az, hogy újra és újra meg kell hallgatnunk az átalakulásukról szóló históriát. Nagyon nehéz olyan irányból közelíteni meg a témát, amely (legalább az egyik nemnél) ne szemforgatásba vagy köldöknézegetésbe torkollna.

Teljes elsötétítés

Jánd falujának és az ország 4113. sz. útjának a szélére a korábbi „Isten hozott” vagy valami hasonló szöveget mutató tábla helyére kiraktak egy újat, amelyre ékes külföldi nyelven a következőket pingálták: „No Migration, No Gender, No War” – számolt be az ATV híradója.

Ki vannak fizetve

A múlt kedden jelentette be Magyar Péter, hogy péntek délutánra tüntetést szervez a Belügyminisztérium elé, s azon a kormány lemondását fogja követelni, amiért máig nem kért bocsánatot a bicskei gyermekotthonban elkövetett pedofil bűncselekmények áldoza­taitól.

„Egy névtelen feljelentés miatt”

2021. február 5-én hajnalban rájuk tört a rendőrség, ezután döntöttek úgy a férjével, Szász János rendezővel, hogy Amerikába költöznek. Semmijük sem volt, mindent maguk mögött hagytak. Harminc év színészi pályafutás után egy idegen országban talált új hivatást.

Csak nyelvében élne

  • Domány András

Śląsk lengyelül, Schlesien németül, Slezsko csehül, Ślůnsk sziléziai nyelven – Lengyelország délnyugati csücskének nem csak a múltja hányatott, a jelene sem könnyű. A helyi, alapvetően lengyel tudatú kisebbség és annak nyelve körüli, több évtizedes vita újraéled, mert a szejm regionális nyelvvé nyilvánította a sziléziait. Kaczyński hülyéinek több se kellett.

Lehetnénk barátok

„Pedig barátok is lehettünk volna!” – viccelt pénzügyes kollégánk, és mindenki nevetett. A busz kikanyarodott a repülőtéri útra. A nagyjából harmincfős küldöttség, amelyben ott volt az összes minisztérium európai ügyekért felelős vezetője, elindult haza. Fáradtak voltunk, de bizakodók.