Nem örülnek a védőnők az államosításnak

  • narancs.hu
  • 2023. augusztus 21.

Belpol

700 megkérdezettből 7 volt elégedett a változással.

700 védőnőt kérdezett meg arról a Független Egészségügyi Szakszervezet (FESZ) két körben, mit szólnak a rendszer átalakításához, melynek során a feladataik átkerültek az önkormányzatoktól az államhoz. Mindössze 7 védőnő volt, aki arról számolt be, hogy elégedett a változássalírja a Népszava.

Ahogy arról lapunk is beszámolt, 

július elsejétől az állam átvette a védőnői ellátást az önkormányzatoktól.

Bábiné Szottfried Gabriella, az Országos Kórházi Főigazgatóság népegészségügyért és prevencióért felelős főigazgató-helyettese a változtatás előtt azt mondta, az indok az, hogy "a jelenlegi széttöredezett, nagyon sokszereplős helyett egységes munkáltatói háttér jöjjön létre.

Ezen kívül június elsejétől él az a törvénymódosítás, amely a védőnői szakmai irányítást különválasztja a védőnői szakfelügyelettől, és a szakmai irányítás is az Országos Kórházi Főigazgatóság feladata lesz innentől."

A FESZ kérdőíveit először július elején töltötték ki, azon még az iskolákban dolgozó védőnők is részt vettek, akik egyelőre megúszták az államosítást és önkormányzati alkalmazásban maradtak. A második körben augusztus 10-én már célzottan azokat kérdezték, akik a megyei centrumkórházak felügyelete alá kerültek.

A 7 elégedett védőnőből 4 valójában annak örült, hogy megkapta a júliusi 18 százalékos ágazati béremelést, amely egyébként minden egészségügyi szakdolgozót megilletett. A másik 3 válaszadó nem árulta el az okot.

Az átvettek körében végzett második célzott felmérésben már azzal is elégedettek voltak, hogy nem romlottak a munkafeltételek. De a helyzet alig javult az elmúlt másfél hónapban" – mondta a Népszavának Szalainé P. Boglárka, a FESZ védőnői alapszervezetének vezetője.

A válaszadók csaknem harmada számolt be arról, hogy az új rendszer életbe lépése óta saját költségen kellett kisebb értékű felszerelést, eszközöket – elemet, írószert, borítékot, vizelet-, cukorvizsgálathoz szükséges anyagokat, stb. – vásárolnia ahhoz, hogy el tudja látni a feladatát.

Az államosítás óta az önkormányzatok egy része teljesen kiszállt a finanszírozásból, így nem fizetik a takarítást, megszüntették az internet- és telefonelőfizetést, de a védőnők papírt sem kapnak a nyomtatóba. Ilyen ellátmányért a centrumkórházakig kéne menni kilométereket autózva, de az a baj, hogy ott sincs eszköz. Ha lenne, az is csak óriási adminisztrációs terhek mellett lenne elérhető. Például az autóhasználathoz kapcsolódó költségtérítéshez is erre lenne szükség.

A védőnőknek ezen kívül le kell adniuk a bérszámfejtéshez szükséges jelenléti ívet is, amelyet eddig kis kitérővel beadhattak az adott önkormányzaton, de most akár 100 kilométert is autózhatnak emiatt.

A változással együtt új pecsétek is járnának, ám ezeket eddig sem sikerült rendben elintézni. Az új centrumkórházas pecsétek adattartalma ugyanis sok esetben nem megfelelő. Ahhoz, hogy a Magyar Államkincstár rendesen azonosíthassa az adatokat róluk, a védőnőknek a pecsét mellé külön oda kell írni a tanácsadó címét, a saját azonosító számukat is, hogy a kismama megkapja a neki járó állami támogatást.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.