Nem csak az Aegon felvásárlását akadályozhatta meg a kormány

Belpol

Az Aegon felvásárlása mellett egy másik ügyletet sem engedélyezett a belügy, de ennek részleteit nem árulták el.

 

A holland székhelyű biztotítótársaság, az Aegon 2020 novemberében állapodott meg az osztrák Wiener Verischerung Gruppe (Vienna Insurance Group - VIG) vezetőségével arról, hogy a társaság 830 millió euróért, azaz kevesebb mint 300 milliárd forintért megveszi a magyar, lengyel, román és török leányvállalatait. Ezt követően április 7-én jelent meg a hír, hogy a magyar Belügyminisztérium (BM) megtagadta az adásvétel engedélyezését, annak ellenére is, hogy a VIG képviselői 2021 januárja óta „konstruktív” megbeszéléseket folytattak a magyar kormánnyal az ügyletről. 

A BM azért tudta megakadályozni az adásvételt, mert a tavaly novemberben elfogadott különleges, veszélyhelyzetben alkalmazandó szabályok bejelentéskötelessé tették egyebek mellett ezt is, így az adásvétel csak a bejelentés és a bejelentés tudomásulvétele után zárulhatna le.

A Narancs.hu az Aegon-vétó után közérdekű adatigényléssel fordult a tárcához. Azt szerettük volna megtudni, hogy a novemberben életbe lépett kormányrendelet óta hány, mire vonatkozó, valamint mely szektorokból és cégektől érkezett bejelentés a BM-hez, és azokat hogyan bírálták el.

A minisztérium arról tájékoztatott, hogy négy bejelentés érkezett, amiből kettőt tiltott meg (ami közül értelemszerűen az egyik az Aegon-érdekeltségek felvásárlása), két eljárás pedig még folyamatban van. 

A BM arra vonatkozóan nem válaszolt, hogy mely területekről és mely cégek tettek bejelentést a tárcának, de azt elküldte, hogy a novemberben életbe lépett kormányrendelet 1. paragrafus 2. bekezdésének d pontjában foglalt tevékenységi körében érkeztek a bejelentések. Ez a jogszabályi hely a hitelintézetekre és a pénzügyi vállalkozásokra vonatkozó bejelentési kötelezettség alá tartozó tevékenységekről rendelkezik. A minisztérium a rendelet ezen pontja alapján utasította vissza a magyarországi Aegon-érdekeltségek felvásárlását, tehát könnyen lehet, hogy egy másik, hasonló tevékenységet folytató hazai vállalkozás megvétele esetében is így döntött. E mellett van a további két eljárás, amelyek eredménye nem ismert. 

A BM-nél arra is rákérdeztünk, mivel indokolta az Aegon érdekeltségek felvásárlását. Erre ezt a választ kaptuk: „A tulajdonszerzés sérti Magyarország nemzetbiztonsági érdekeit.”

 

 

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.