Népszava: Vissza fogja dobni az Erasmus-ügyi módosítót a Bizottság

  • narancs.hu
  • 2024. december 16.

Belpol

És nem csak erre, hanem 400 milliárd forint EU-s támogatás elveszítésére is számíthat a magyar kormány.

Az év végén végleg elveszíti brüsszeli támogatásai egy részét, egymilliárd eurót Magyarország, ráadásul az Európai Bizottság arra készül, hogy visszadobja a modellt váltott egyetemekről hozott törvénymódosítást – írja a Népszava.

Ez azt jelenti, hogy nem járt sikerrel a közérdekű vagyonkezelő alapítványokról hozott törvény novemberi módosítása, amiről annak idején hosszan írtunk.

Igaz, már akkor úgy tűnt, hogy a módosító nem lesz eredményes, és a magyar kormány nem is erőltette meg magát: lényegében ugyanazt terjesztették Brüsszel elé, mint korábban, és az informális tárgyalások sem jártak sikerrel. Továbbá arra utal, hogy letettek róla, hogy 12 milliárdra növelték az egyelőre nem túl hatékony HU-rizont pályázatok keretét.

Az EU Tanács korábban azzal indokolta a „modellváltáson” (vagy inkább fenntartóváltáson) átesett egyetemek kizárását az Erasmus+ oktatási csereprogramból és a Horizont Európa kutatás-fejlesztési programból, hogy a jogállamisági elvek rendszerszintű megsértése nagy mértékben és közvetlenül érinti az uniós költségvetéssel való hatékony és eredményes pénzgazdálkodást, valamint az Unió pénzügyi érdekeinek a védelmét – jegyzi meg a lap.

Mivel a magyarországi hatóságok nem tájékoztatták a biztosi testületet a milliárdok feloldását kiváltó módosításokról, és a hó végéig már valószínűleg nem is fogják, borítékolható a végleges pénzvesztés. Piotr Serafin a Bóka János Európa-ügyi miniszterrel december elején folytatott tárgyalásait követően arról posztolt, hogy a magyar lépések „nem pontosan azok, amelyeket elvártunk”.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.