Tényleg enged a kormány az egyetemek ügyében?

Csehov puskájában a golyó

Belpol

Félkész törvényjavaslattal tenne eleget az Orbán-kormány az egyik szupermérföldkőnek, hogy felszabaduljanak az Erasmus-programra és kutatásra szánt források. Az egyetemi autonómián ez sem segít, de lehet, hogy az Európai Bizottság már nem fog ezzel foglalkozni.

Október 1-jén társadalmi egyeztetésre bocsátott a kormány egy törvényjavaslatot, amely szigorítaná a közérdekű vagyonkezelő alapítványok összeférhetetlenségi szabályait. Úgy tűnik, a rövid, négyoldalas módosító arra szolgál, hogy eleget tegyen az Európai Bizottság elvárásainak az 5. számú ún. szupermérföldkővel kapcsolatban, és kikerüljenek a „modellváltott” egyetemek kuratóriumaiból a politikusok, tisztviselők és Fidesz-közeli káderek – és ennek eredményeként megszűnjék az érintett egyetemek részvételének felfüggesztése az Erasmus-programokban. Ám egyáltalán nem biztos, hogy a Bizottság elégedett lesz a módosítóval – mint megtudtuk, a kormány informálisan nem egyeztetett, és formálisan sem nyújtott be javaslatot az uniós testülethez.

A törvénymódosítás szerint már nem élethossziglan szólnának a kuratóriumi tagok kinevezései, hanem egy hatéves ciklus után legfeljebb egyszer lennének újraválaszthatók. Kuratóriumi tag nem lehet a „megbízatásának kezdetekor” (!) országgyűlési képviselő, polgármester, politikai felső vezető, kormánybiztos, miniszteri biztos, államtitkár, de meghatározott körű szakmai felső vezető vagy köztisztviselő sem. A törvény ún. „lehűlési időszakot” is előír (cooling-off period), így nem elég az összeférhetetlenséget kinevezéskor megszüntetni, hanem egy évnek el kell telnie, hogy egy politikai aktorból vagy közszolgából ku­rátor vagy felügyelőbizottsági tag lehessen. A törvényjavaslat „függetlenséget, feddhetetlenséget, pártatlanságot és integritást” vár el a kurátoroktól, az összeférhetetlenséget pedig az Állami Számvevőszék (ÁSZ) vizsgálja. E lépés célja az uniós támogatásoknak való megfelelés: a szövegben még az is szerepel, az ÁSZ három hónappal a támogatások érkezése előtt mindenkit átvilágít. Sőt a pénzek érkezése után hat évvel a kuratóriumi tagok „szavatossága” is lejár: megbízatásuk „a pénzügyi támogatásban való részesülést követő 6 év elteltével megszűnik”.

A törvényjavaslatot a kormány október elején társadalmi egyeztetésre bocsátotta, de szimbolikus lépésre is sor került: Palkovics László másnap lemondott a győri egyetem kuratóriumának elnöki tisztjéről, hogy „ezen gesztusával – mint a felsőoktatási modellváltást irányító volt miniszter – segítse a magyar kormány sikeres tárgyalásait az Európai Unióval, az egyébként súlyosan jogszerűtlen és méltánytalan, a KEKVA egyetemeket sújtó szankciók megszüntetése érdekében”. (Az exminiszternek nincs feladata a kormányban, de 2022 decembere óta az állami tulajdonú N7 Holding Nemzeti Védelmi Ipari Innovációs Zrt. vezetője.) Nem ez az egyetlen pozíció, amelyet a Fidesz feladott: tavaly februárban Szijjártó Péter külügyminiszter ugyanebből alapítványból távozott, Dézsi Csaba András júniusban nem újraválasztott győri polgármester pedig szeptemberben mondott le nagy nehezen a kurátori pozícióról.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Szemrevaló: Jakob lova

  • SzSz

„A tehetséged olyan, mint a szalonna. Nem elég fellógatni a kéménynél. Először jól be kell dörzsölni sóval, majd mindennap ellenőrizni kell!” – tanácsolják Elsie-nek, akinek a szalonnához illő tehetsége konkrétan az éneklés.

Szemrevaló: Haldoklás, de komédia

Bár a film nem tragikus hangoltságú, néhol finom iróniát is tapasztalhatunk, azért a térdünket nem fogjuk csapkodni két öregember (a férj alzheimeres, a feleség rákos) agóniája, meg egy az életét kudarcként megélő zeneszerző öngyilkossága láttán.

Nincs meglepetés

Ráfoghatjuk akármire, hogy lelki táplálék, fajunk szellemi öröksége, a művészet (egyik) elsődleges célja akkor is a nőszerzés. Eszmei fajfenntartás, ha úgy tetszik.

Minden út Rómába vezet

Azt túlzás lenne állítani, hogy David Gil­mour végigdolgozta volna az elmúlt 35 évet. A Pink Floyd énekes-gitárosa a kilencvenes évek elején ismerkedett meg Polly Samsonnal, akivel családot alapított, és aki lényegében a fő alkotótársa lett. Gilmour rengeteg időt töltött, illetve tölt még mindig a szeretteivel, és elsősorban emiatt ad ki csupán évtizedenként egy lemezt. 

Teszt

Három pár, háromféle társadalmi státusz, háromféle dinamika, három kudarcos viszony – megvan a harmadik darabja is Hajdu Szabolcs párkapcsolati trilógiájának.

Szellem a palackban

2024. január 1-jén nagy dolog történt Magyarországgal, évszázadonként jó, ha egy ilyen kitüntetett alkalom adódik, a teljes napfogyatkozás például biztosan smafu hozzá képest. Hazánk – nos, távolról sem elsőként a kontinensen – bevezette az italos palackok betétdíját, mindközönségesen az üvegvisszaváltást.

Falmelléki dallamok

A magyar uniós elnökségről szóló plenáris vitát ugyan lapzártánk után rendezik (amikor ezt önök olvassák: rendezték) az Európai Parlamentben, de Orbán Viktor reakciója a korábbi szereplései alapján előre kisakkozható.

„Idegen vagyok magamnak”

Ebben a különös interjúkötetben, amelynek több fejezetében egy-egy harmadik fél is bekapcsolódik a beszélgetésbe, Gyárfás Dorka többnyire afféle narrátorként kíséri Kulka Jánost, csupán alkalmanként lendítve tovább a témát egy-egy új irányba.