Nyílt levélben kér segítséget a mozgáskorlátozottak egyesülete a kormánytól

  • narancs.hu
  • 2022. augusztus 16.

Belpol

A családi kasszában és az intézmények költségvetésében sincs fedezet a következő hónapok megemelkedett számláinak kifizetésére - írja a MEOSZ.

Magyarországon közel hatszázezer ember él valamilyen fogyatékossággal, ezen belül a legnagyobb csoport a mozgáskorlátozottak közössége.  A Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége (MEOSZ) nyílt levélben azt kéri a kormánytól, hozzon azzonnali intézkedéseket a mozgáskorlátozottak családjai és az őket ellátó intézmények védelme érdekében.

A MEOSZ arra szólította fel a kormányt, hogy hatszázezer fogyatékos ember és családja létbiztonsága, az intézmények fennmaradása és a munkavállalók munkahelyeinek megvédése érdekében, a több mint nyolcszázezer család szociális biztonságát érintő égető kérdésben vizsgálja felül a költségvetést és csoportosítson át forrásokat.

Mint írták, Magyarországon nincs fogyatékosságügyi szakpolitika, és ennek hiányában teljesen reménytelen a fogyatékos emberek és családjaik érdemi, emberi jogi alapon történő felzárkóztatása. Valós és érdemi intézkedések hiányában az évről évre nehezebb helyzetben lévő családok a saját „vérük”, áldozatuk árán vannak még talpon.

A fogyatékos emberek az elmaradó intézkedések miatt szociális szempontból jelentős lemaradásban, elszegényedésben élnek. Nincsenek tartalékaik, napról napra, hónapról hónapra élnek a folyamatos lemondás és hiány állapotában - vázolja a közlemény.

Az őket ellátó intézmények (köznevelési, egészségügyi intézmények, szociális alap- és szakellátás) is jelentős nehézségekbe ütköznek. Az ellátások mennyisége a MEOSZ szerint nincs arányban a szükséglet nagyságával.

A családok és az őket „ellátó” intézményi struktúra minden szempontból „kivéreztetett” állapotban jutottak el a mostani válsághoz - állítja a Szövetség.

Az elektromos áram és a gáz áremelkedése mind a családokat, mind az intézményeket elérte, ráadásul egy eleve válságos helyzetben. Sem a családok, sem az intézmények nem fogják már ezt a telet sem kibírni a MEOSZ szerint, mert a családi kasszában és az intézmények költségvetésében sincs fedezet a következő hónapok megemelkedett számláinak kifizetésére.

Ezért azt kérik, hogy a magyar kormány hozzon azonnali intézkedést és rendelje el ezen családok és intézmények védelmét.

A nyílt levélben ezek után javaslatokkat fogalmaznak meg, végezetül kitérnek arra, hogy a döntésekhez szükséges költségvetési forrásokat az elmúlt évtizedekben már „megspórolta” a magyar állam rajtuk. 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.