Az koronavírus elleni védekezésért felelős operatív törzs szerdai online, újságírók nélkül tartott sajtótájékoztatóját Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős államtitkár nyitotta meg.
Emlékeztetett, jövőhéten megkezdődnek az érettségi vizsgák. Úgy látja, a járvány kontroll alatt van, a fertőzöttek száma alacsony, ezért lehet lazító intézkedéseket hozni. 26 ezer főt töröltek az érettségizők közül, ugyanis ők előrehozott vizsgát tettek volna, továbbá 2400-an léptek vissza a lehetőségtől. Így összesen 84 200-an fognak érettségizni, ami az összes érettségire jogosult diák 97 százaléka. Maruzsa leszögezte, semmilyen szankció nem éri azokat, akik visszaléptek.
Arra számítanak, hogy...
A részt vevő diákok lázát viszont nem mérik, a kormányzat arra számít, hogy aki beteg, az egyébként sem vesz részt a vizsgán. Csak írásbeli vizsga lesz, néhány tárgy kivételével. A vizsgák kilenckor kezdődnek, így az érettségizők nem találkoznak majd a munkába igyekvő emberekkel. A tömegközlekedési eszközök ennek ellenére sűrűbben járnak majd, és arra számítanak, hogy a diákok többsége amúgy autóval érkezik majd az iskolába.
A közterületeken a rendőrség közreműködését kérték, akik a fogralomirányításban, a csoportosulások megelőzésében segítenek.
Minden tanárnak maszkot és kesztyűt biztosítanak, a kormányhivatalokban már elérhetők a védőeszközök, a kérfertőtlenítőkkel egyetemben. Az épületeket kitakarítják, a mosdók tisztaságát ellenőrzik. A fertőtlenítés a vizsgák alatt folyamatos lesz, az idősebb kollégákat pedig tehermentesítik.
Az iskolai kapuk, ajtók nyitva lesznek, több bejáraton lehet megérkezni majd az intézményekbe. Egyszerre 10 vizsgázó lehet maximum egy teremben, és a másfél méteres távolságot meg kell tartani. A dolgozatokat 24 óráig pihentetni fogják, ugyanis ennyi idő alatt a vírus elpusztul a papíron. Az öltöny nem lesz kötelező a fiúknak.
A külföldön tartózkodó magyar érettségiző állampolgárokat a határőrizeti szervek beengedik, mentesülnek a 14 napos karantén alól. Végül elmondta, a legidősebb érettségiző közelebb van a 70-hez, mint a 60-hoz.
Nemsokára tájékoztatnak az enyhítésekről
Müller Cecília országos tisztifőorvos ismertette az elmúlt 24 óra járványügyi adatait. 2727 fertőzöttet, 535 gyógyultat, 300 elhunytat regisztráltak, a halottak többsége 61 feletti.
Folyamatosan nő a kórházban ápoltak száma, jelenleg 983 ilyen személy van, akik 25 intézményben oszlanak meg, 675 embert Budapesten kezelnek.
Továbbra is zajlik az idősotthonok fertőtlenítése, illetve ellenőrzése, a jövőhéten lesznek közölhető végleges eredmények. 300 intézményben befejeződtek a munkálatok, 27 helyen jelent meg a vírus.
Müller beszélt az érettségizőkről is. Sok család érintett szerinte, úgy tudja, vannak olyan iskolák, ahol online ballagást szerveznek. „Furcsa időket élünk” – mondta. Arra kéri, hogy mindenki, a tanárok is tartsák be a szabályokat. Ha valakit megnyugtat a védőeszköz, akkor használja, de erre egyébként nincs szükség. Az „elemózsiát”, csokoládét ne osszák meg egymással, most „szabad kicsit irigynek lenni”. A papírzsebkendőket használat után rögtön dobják ki a diákok.
Kiss Róbert alezredes elmondta, május 3-án lépnek hatályba a kijárási korlátozásokat enyhítő intézkedések, amivel a védekezés második szakaszába lépünk. A kormány döntéseiről a későbbiekben tájékoztatnak.
Az elmúlt 24 órában elrendelt házi karanténok száma közel 700, amivel az összes 10 000 fölött van. 16 szabályszegés történt, amivel az összes száma 1300 fölé nőtt. A kijárási korlátozásokkal kapcsolatos szabályszegések száma 1200-ra nőtt, amiből 550 a figyelmeztetés, 370 a helyszíni bírság és 310 főt kellett feljelenteni.
Rémhírterjesztés miatt 78, csalás miatt 89, közveszéllyel való fenyegetés miatt 26, járványügyi szabályszegés miatt 17 fő ellen indult eljárás, 56 gyanúsítottat hallgattak ki.
A „válaszok”
Az operatív törzs újságírói kérdésekre is válaszolt,
- Az operatív törzsnek nincs hatásköre a Budapestre vonatkozó sebességi határok csökkentését illetően.
- A korlátozó enyhítések miatt elképzelhető, hogy ugrásszerű megbetegedések lesznek. Folyamatos kontroll alatt lesz a járvány, az enyhítések megfelelő időzítéssel lépnek életbe.
- Országszerte 27 idősotthonban van beteg. 87 dolgozó, 628 gondozott esetében mutattak ki pozitivitást, az ápoltak száma 317 fő, 66-en hunytak el, és 24-en gyógyultak meg. A fővárosban 1345 főt gondoznak, 6 ottthonban, 360 a pozitív gondozott és 49-en hunytak el.
- Ha zárt közösségekben elindul a vírus terjedése, ott a növekedés ugrásszerű lehet, főleg ha az első, második esetet nem sikerül idejében diagnosztizálni.
- A tatabányai kórházban sok fertőzöttet kezelnek, ápolnak, gyógyítanak. Müller úgy látta biztonságosnak, ha az intézmény nem fogad új betegeket.
- A leghősiesebb küzdelem az egészségügyi intézményekben zajlik, előfordulhat, hogy az óvintézkedések maximális betartása mellett a vírus továbbterjed.
- A korlátozó intézkedésekkel párhuzamosan országos szintű, tömeges tesztelésbe fognak.
- A mezőszilasi otthonban van intézményi orvos, és mindig is volt. Lelkiismeretes kolléga Müller szerint, aki együttműködött a hatóságokkal. Sikerült izolálni a betegeket.