Orbán Viktor, Jakab Péter és egy zsák krumpli

  • narancs.hu
  • 2020. október 19.

Belpol

Parlamenti szóváltás és kisebb csetepaté a miniszterelnök, a Jobbik elnöke és néhány fideszes képviselő között.

Indulatos felszólalásban kérte számon Orbán Viktor miniszterelnököt Jakab Péter az Országgyűlés hétfői ülésnapján az azonnali kérdések órájában. A Jobbik elnöke felhozta, hogy a múlt hét előtti időközi parlamenti választás kampányában a borsodi 6-os választókerületben vécépapírt és krumplit osztogatott az embereknek a Fidesz. Jakab szerint ez megalázó, és az emberek félelemből szavaztak a Fidesz jelöltjére (aki meg is nyerte a körzetet). Orbán viszont azt válaszolta, az megalázó, ahogy Jakab a borsodi emberekről beszél. "Most, hogy lebontották a kétharmadot, a Gyalog galopp fekete lovagja jut eszembe: egyezzünk ki döntetlenben" - gúnyolódott a kormányfő.

De az igazi műsor még csak ez után kezdődött. "Egyszer véget vetünk a krumplikirályságának!" - fogalmazott a Jobbik-elnök viszontválaszában. Majd felemelt egy zsák krumplit, miközben ezt vágta Orbán arcába: "Ezt küldik a borsodi emberek, és emlékeztetni fogják, hogy nem lehet megalázni őket!" Az ellenzéki politikus aztán odavitte a krumpliszsákot a kormányfő ülőhelyéhez, de Kocsis Máté Fidesz-frakcióvezető elállta az útját. A nagyobbik kormánypárt soraiból Balla György is Jakab elé lépett, majd amikor már kellően kocsmai színvonalúvá vált a jelenet, Kövér László csatlakozott, végül pedig az Orbán mellett helyet foglaló Semjén Zsolt is beszállt a rendteremtésbe. Az ülést vezető Jakab István közben figyelmeztette a Jobbik politikusát, hogy nem jelentette be előre a "szemléltetőeszközt".

A miniszterelnök, aki előszeretettel szólogat be a Jobbiknak, ha az ellenzéki párt kérdést intéz hozzá, most is odaszúrt nekik a viszontválaszban: "Remélem, a krumplit kifizették, ha már a varrónőket nem" - vágott vissza, utalva ezzel a körzetben közös ellenzéki jelöltként induló, de jobbikos Bíró László ügyére, aki a kormányzati narratíva szerint nem fizette ki a varrodájában dolgozókat. "Önök két dolgot nem tudnak: győzni és veszíteni" - mondta még Orbán, és a színvonalas parlamenti szóváltás ezzel lezárult.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.