„Ha elfogy, akkor vége” – kegyetlen női sorsok egy leszakadt településen

Kis-Magyarország

Gyakran a nagymamák nevelik fel lányaik gyermekeit a hátrányos helyzetű községekben. Könyörtelen körülmények között állnak helyt a napi megélhetés biztosítása érdekében.

Kínai negyed – Tiszabő leginkább hátrányos helyzetű része. A név eredete ismeretlen, valaki elkezdte így hívni a településrészt, aztán rajta maradt. A Tulipán utca a legmostohább, de az egész környék barátságtalan: nincs aszfaltos, csak földút, a házak ramaty állapotban vannak, épphogy állnak. Kizárólag szerencsétlen sorsú családok lakják.

Ám ma már nincs olyan nagy különbség a kínai negyed és a település más részei között – vagyis a szegénység továbbgyűrűzött. Tiszabő jelenét sok nehezítő körülmény befolyásolta a múltban, de a helyiek sorsát a 2000-es tiszai árvíz pecsételte meg igazán; a jómódú lakosság elköltözött, a kevésbé tehetősek pedig itt maradtak. Így fordulhatott elő az, hogy a lakosság szinte száz százalékig roma családokból áll. Tiszabőről és a Magyar Máltai Szeretetszolgálat (MMSZ) itt futó programjairól ebben a cikkünkben írtunk:

Az MMSZ 2016-ban jelent meg a településen, illetve a jó húsz kilométerrel arrébb lévő Tiszaburán. Átvett iskolákat, más intézményeket, újabbakat hozott létre, végül kiterjedt rendszerrel rendelkező „komplexumokat” épített fel bölcsődei, óvodai ellátással, tanodával, egyebekkel. Erről készült részletes riportunk a nyomtatott Magyar Narancsban jelent meg.

„Eljár az erdőre”

Megnéztük azt is, milyen körülmények között élnek a tiszabőiek. Utunkon az MMSZ két munkatársa, Négyesi Melinda és Boros Benedek kísér bennünket.

Tiszabőn működik egy naperőműpark, az általa megtermelt energiát a helyiek fűtésre fordíthatják. A kisgyermekes családok októbertől áprilisig összesen 120 ezer forint értékű támogatást kapnak, de nem pénzt, hanem elfogyasztható áramot, melyek árát havi részletekben töltik fel a házaknál fölszerelt előrefizetős mérőórákra. A támogatott családoknak télre egy elektromos fűtőpanelt kölcsönöz a máltai szervezet, ennek fogyasztását bőven fedezi a mérőórára feltöltött támogatás. Enélkül sokan bajban lennének, ugyanis bútorlappal vagy akár szeméttel fűtenek, melyeket lomtalanításról szereznek. A tűzifa vásárlását sokan nem engedhetik meg maguknak. A családoknál hideg van, egy szobát tudnak csak befűteni, abban alszanak mindannyian.

 
Tiszabői utcakép
Fotó: Palágyi Barbara
 

Az első háznak, ahová betévedünk, rendezetlen az udvara, sok a limlom, tyúkok szaladgálnak. Mága Istvánné nyit nekünk ajtót, aki egy pici babát tart a kezében – hivatalos gyámként ő neveli lánya gyermekét, akit kiemeltek tőle az anyjától.

A csöppség nyolchónapos, felnevet, mikor meglát minket, majd rögtön el is sírja magát a sok figyelő szempát láttán. Mága Istvánné gyermekgondozást segítő ellátást (gyes), valamint családi pótlékot kap, illetve segítenek neki a tápszer, pelenka, egyéb eszközök, valamint az élelmiszer beszerzésében. A kislányt a kedvezőtlen körülmények miatt vették el Mága Istvánné lányától, akinek több gyeremeke is van. Nem akarták, hogy intézetbe kerüljön, ezért inkább ő neveli. A feltöltőkártyás rendszer nagy segítség számára, mert a téli időszakban nehezen tudnak befűteni.

„A vejem eljár az erdőre, így oldjuk meg”

– teszi hozzá.

 
Mága Istvánné és a csöppség
Fotó: Palágyi Barbara
 

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

„Rá­adásul gonosz hőseinek drukkol”

A több mint kétezer strófás Nibelung-ének a középkori német irodalom talán legjelentősebb műve. Hogyan lehet ma aktuális egy 800 éves irodalmi mű? Miért volt szükség egy új magyar változatra? Erről beszélgettünk Márton László író-műfordítóval öt évvel ezelőtt. Idézzük fel a cikket!

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”