Orbán Kásler "történelmi érdemeit" dicsérte a járvány elleni védekezésben

  • narancs.hu
  • 2020. május 22.

Belpol

A baloldali ellenzéket és az európai bürokratákat ekézte, Káslert dicsőítette Orbán péntek reggeli rádióinterjújában.

A rendkívüli jogrend a legjobb döntéseink közé tartozik - mondta Orbán Viktor miniszterelnök péntek reggel a Kossuth Rádióban.

Orbán megerősítette, hogy kedden a parlament elé terjesztik a különleges jogrend visszaadásáról szóló javaslatot, mint fogalmazott, "ennyire jól állunk", sikeresen védekezett az ország, és a különleges jogrendnek köszönhetően időben lehetett meghozni minden döntést, 1-2 héttel korábban, mint más országok. Azt is mondta, az emberek jól tűrték, ezt meg is köszönte nekik, mert így nem kellett "a baloldali ellenzékkel huzakodni a parlamentben", de most már erre nincs szükség.

Orbán többször is kitért arra, hogy bár mindenki összefogott, a baloldal nem, mert ők csak "belekötöttek mindenbe". Kitért arra is, hogy azokkal a polgármesterekkel tudtak jól együttműködni, akik nem fogadták meg a "baloldali pártok utasításait", az "általános védekezést nehezítő utasításokat".

A járvány elleni védekezéssel kapcsolatban Orbán hosszan dicsérte Kásler Miklós emberi erőforrás minisztert, úgy fogalmazott, hogy Kásler "érdemei történelmiek", mert orvosként az ösztöneivel megérezte, hogy lépni kell, ezért hozhatták meg időben a döntéseket.

Orbán bejelentette azt is, hogy a védekezés olyan hatékony volt, hogy a járvány nem lett tömeges. Ennek ellenére az Operatív Törzset nem oszlatják fel, Pintér Sándor belügyminiszter fogja a továbbra is vezetni, monitorozni fogja a helyzetet.

Az élet újraindításáról azt mondta, Ausztria megy elöl, a magyar vidék 2 hét késéssel követi, Budapest pedig 2 hét késéssel követi a vidéket. Az iskolákat júniusban megnyitják, de nem lesz kötelező az iskolai oktatás, a digitális oktatást nem számolják fel.

Hozzátette, reális az a veszély, hogy emelkedni fog a fertőzöttek száma, mert most kitört az élet Budapesten, ezért mindenkit arra figyelmeztet, hogy a védőtávolságot azért be kell tartani. Ennek ellenére szerinte az influenza pusztító hatását is kisebbítve összességében több ezer idős ember életét sikerült megmenteni.

Beszélt arról is, hogy a járvány végét, hogy "feléledtek a brüsszeli bürokraták", az Európai Bíróság döntése értelmében ugyanis a tranzitzónák nem jogszerűek. Orbán szerint ez arról szól, hogy meg akarják mondani, kivel élhetünk együtt a saját országunkban, mivel azonban tranzitzónát működtetni nem lehet, a "migránsoknak" a továbbiakban is a kerítésen kívül kell majd várakozni belépésre az országba, a nagykövetségekre mehetnek majd kérvényt beadni. Orbán szerint ez rosszabb megoldás, mint a tranzitzóna, de azt mondta, az ország területén nem várhatják meg a döntést.

Kifejtette azt is, hogy az "európai bürokraták benne ülnek Soros György zsebében", és hogy sorra jelennek meg a tanulmányok is erről. Orbán elmélete szerint "nekik migránsválság kell", mert akkor a kormányok bajba kerülnek és hitelt adhatnak nekik kamatra, "azt szeretik". Mint fogalmazott, "ez egy nem túl bonyolult kifosztási mechanizmus egy-egy országról, Soros György ebben nagyon ügyes". Hozzátette, ehhez az az ideológia is társul, hogy a nemzetállamok megszűnjenek, és össze kell keverni a népeket.

A gazdaságvédelmi akciótervről is szólt, erról azt mondta, a krománynak továbbra is az az elve, hogy nem segéllyel, hanem munkával kell segíteni, állítása szerint

több mint egymillió dolgozó van, akinek a munkahelyének a megmentéséhez már adtak kormányzati segítséget.

Idézte a friss adatokat, mint mondta, 101 447 ember volt tegnap munkanélküli segélyen (álláskeresési járadék), és 71 235 ember ennek lejárta, vagyis 3 hónap után sem talált munkát, összesen ennyien fordultak a kormányhoz.

Azt mondta 200 ezerre emeltük a közmunkahelyek számát, katonai képzéssel is át lehet vészelni ezt a időszakot, amiért fizetnek is, emellett pedig Szijjártó Péter külügyminiszterre bízta a munkahelyteremetést. Azt is mondta, létre fognak hozni egy Operatív Törzshöz hasonló testületet a gazdasági intézkedésekhez, amelyet valószínűleg ő maga fog irányítani.

"Eddig csak bíztam abban, hogy ez működni fog, de már látom is, hogy működni fog" - jelentette ki, mint mindta, szerinte a gazdaság sokkal gyorsabban fog visszatalálni a korábbi szintre.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.