Palkovics szerint a kutatóhálózat elvétele növeli a tudomány szabadságát
palkovics_top_story_lead.jpg

Palkovics szerint a kutatóhálózat elvétele növeli a tudomány szabadságát

  • narancs.hu
  • 2019. július 4.

Belpol

Több baljóslatú kijelentése is volt a miniszternek.

Palkovics László a csütörtöki Magyar Hírlapnak adott interjút annak kapcsán, hogy a kormány a héten erővel elvette az MTA kutatóintézeteit.

A miniszter szerint a kormány a választóktól kapott felhatalmazást arra, hogy a „versenyképesség növelése érdekében növelje az ország tudományos teljesítményét“ és a kutatóintézetek elvételével épp ennek tesznek eleget.

Mostantól a kutatás szabadsága is nőni fog Palkovics meglátása szerint. Valójában azzal, hogy a kutatóhálózatot elveszik az MTA-tól, önkormányzatiság helyett egy olyan testület fogja vezetni azt, melynek tagjait a kormány nevezi ki.

A kutatáshoz szükséges pénzt garantálja a kormány a kutatóintézeteknek, ezzel nem lesz gond Palkovics szerint. A miniszer arra is reagált, hogy kormány esetleg háttérbe szorítaná a társadalomtudományokat. Úgy fogalmazott: a „magyarsággal kapcsolatos tudományterületek – a magyar zene, nyelv, irodalom, történelem – kutatása fontos, ennek helye lesz“. Másoknak tehát nem.

Ami pedig magát az Akadémiát illeti, Palkovics úgy fogalmazott, a kormány továbbra is támogatni fogja az MTA fenntartását. Azt is hozzátette, „nincs még egy olyan akadémia a világon, ahol a tagok tiszteletdíjat kapnak“, mert máshol a tagdíjakból tartják fenn magukat, amit nem nehéz úgy értelmezni: az MTA-nak van még félnivalója.

Kiderült: az uniós pénzek miatt veszik el a kutatóhálózatot az MTA-tól

Magáncégeket is gazdagíthatnak azok az uniós és költéségvetési támogatásból létrejött fejlesztések, melyeket az MTA-tól elvett kutatóintézetekben hoznak létre. A korábbinál jóval több pénz érkezik a területre. A Magyar Narancshoz is eljutott az a törvénytervezet, melyből kiderül, hogy a kormány teljesen elevenné a Magyar Tudományos Akadémiától a teljes kutatóhálózatát, sőt a törvény kötelezné az Akadémiát, hogy a vonatkozó vagyonelemeket is adja ingyenes használatba az új hálózatnak.

Figyelmébe ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).