Páratlanul gyáva húzással akar ráijeszteni a kormány az azonos nemű párokra

  • narancs.hu
  • 2016. június 2.

Belpol

Most indult egy petíció, amivel tiltakozni lehet a híres „e” betű kitörlése ellen.

A kormány egyetlen e betű kitörlésével elérné, hogy elvehesse a bejegyzett élettársi kapcsolat értelmét – írja közös felhívásában az Amnesty, a Helsinki Bizottság, az LMBT Szövetség és a TASZ.

A bejegyzett élettársi kapcsolat az az intézmény, amellyel az azonos nemű párok hivatalossá tehetik a kapcsolatukat, így például meglátogathatják egymást a kórházban, örökölhetnek egymástól, lehet közös vagyonuk. Az erről szóló törvényben van az a mondat, hogy  „ha e törvény eltérően nem rendelkezik, […] megfelelően alkalmazni kell a házasságra vonatkozó szabályokat a bejegyzett élettársi kapcsolatra”.

false

 

Fotó: Németh Dániel

A tervezett változtatás alig látható: csupán egy e betűt akarnak kivenni a törvényből, amivel viszont teljesen megváltozik a mondat értelme. Az új szabály így fog szólni: ha törvény eltérően nem rendelkezik, […] megfelelően alkalmazni kell a házasságra vonatkozó szabályokat a bejegyzett élettársi kapcsolatra”. Ezek után már bármilyen törvénybe csak azt kell majd beleírni, hogy a házasokra vonatkozó rendelkezések, jogok nem érvényesek a bejegyzett élettársi kapcsolatban élőkre. Innentől a bejegyzett élettársi kapcsolat alig lesz több, mint egy tartalom nélküli jogi frázis, ami nem védi az azonos nemű párokat és nem ad jogi hátteret az életközösségüknek – olvasható a közleményben.

Alkotmányjogász szerzőnk már levezette, miért nehezíti meg ez a sunyi kis húzás a jogalkalmazást, és hogy miért megy ellene a kormány az európai jogalkotási tendenciáknak. Azt Uitz Renáta is leszögezi, hogy ezzel a módosítással „szabad lesz a pálya bármilyen más hátrányos megkülönböztetés előtt. A lehetőségeknek csak a törvényhozó fantáziája és jó ízlése szab határt.”

Azokról pedig már vannak tapasztalataink az elmúlt hat évből.

Az Országgyűlés pár nap múlva szavaz a törvényjavaslatról. A petíciót itt lehet aláírni.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.