A kormány egyetlen e betű kitörlésével elérné, hogy elvehesse a bejegyzett élettársi kapcsolat értelmét – írja közös felhívásában az Amnesty, a Helsinki Bizottság, az LMBT Szövetség és a TASZ.
A bejegyzett élettársi kapcsolat az az intézmény, amellyel az azonos nemű párok hivatalossá tehetik a kapcsolatukat, így például meglátogathatják egymást a kórházban, örökölhetnek egymástól, lehet közös vagyonuk. Az erről szóló törvényben van az a mondat, hogy „ha e törvény eltérően nem rendelkezik, […] megfelelően alkalmazni kell a házasságra vonatkozó szabályokat a bejegyzett élettársi kapcsolatra”.
|
A tervezett változtatás alig látható: csupán egy e betűt akarnak kivenni a törvényből, amivel viszont teljesen megváltozik a mondat értelme. Az új szabály így fog szólni: „ha törvény eltérően nem rendelkezik, […] megfelelően alkalmazni kell a házasságra vonatkozó szabályokat a bejegyzett élettársi kapcsolatra”. Ezek után már bármilyen törvénybe csak azt kell majd beleírni, hogy a házasokra vonatkozó rendelkezések, jogok nem érvényesek a bejegyzett élettársi kapcsolatban élőkre. Innentől a bejegyzett élettársi kapcsolat alig lesz több, mint egy tartalom nélküli jogi frázis, ami nem védi az azonos nemű párokat és nem ad jogi hátteret az életközösségüknek – olvasható a közleményben.
Alkotmányjogász szerzőnk már levezette, miért nehezíti meg ez a sunyi kis húzás a jogalkalmazást, és hogy miért megy ellene a kormány az európai jogalkotási tendenciáknak. Azt Uitz Renáta is leszögezi, hogy ezzel a módosítással „szabad lesz a pálya bármilyen más hátrányos megkülönböztetés előtt. A lehetőségeknek csak a törvényhozó fantáziája és jó ízlése szab határt.”
Azokról pedig már vannak tapasztalataink az elmúlt hat évből.
Az Országgyűlés pár nap múlva szavaz a törvényjavaslatról. A petíciót itt lehet aláírni.