Pert nyert az állammal szemben egy menekült anya

  • narancs.hu
  • 2024. szeptember 14.

Belpol

17 hónapig tartották fogva a családjával együtt a röszkei tranzitzónában, 4,7 milliós jóvátételt kapnak.

Egy négygyerekes anya pert nyert a strasbourgi bíróságon a magyar állammal szemben – írja a Telex.

A Magyar Helsinki Bizottság által képviselt Z. L. és családja afganisztáni. A férj és egy gyermek eljutott Ausztriába, ahol mindketten tartózkodási engedélyt kaptak. Az anya és a másik három gyerek 2018 decemberében Magyarországon, a röszkei tranzitzónában kért menedékjogot. A kérelmet a magyar hatóság megtagadta, mivel Szerbián át érkeztek.

A családot három hónap után áttelepítették a tranzitzóna családi részlegéből az idegenrendészeti körletbe, és ott az anyának és 20 éves gyermekének négy napon át nem adtak enni. A strasbourgi bíróság felszálította a kormányt, hogy adjon ennivalót a két embernek, és ez a kérés teljesült.

A család 17 hónapig volt a tranzitzónában, addig, amíg a kormány – az Európai Unió Bíróságának ítéletét részben végrehajtva – felszámolta a tranzitzónákat.

Z. L. és gyermekei eljutottak Ausztriába.

A strasbourgi ítélet szerint a magyar állam megsértette az anya és gyermekei emberi jogait, mert a tranzitzónában való fogva tartásukra nem volt jogalap, ezért 12 ezer eurós (mintegy 4,7 millió forintos) jóvátétel jár nekik.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.

Alexandra, maradj velünk!

"Alexandra velünk marad. S velünk marad ez a gondolkodásmód, ez a tempó is. A mindenkin átgázoló gátlástalanság. Csak arra nincs garancia, hogy tényleg ilyen vicces lesz-e minden hasonló akciójuk, mint ez volt. Röhögés nélkül viszont nehéz lesz kihúzni akár csak egy évet is."