„Péternek csak egy baja van Viktorral, hogy nem ő ül a helyén”
előválasztás_Szolnok

„Péternek csak egy baja van Viktorral, hogy nem ő ül a helyén”

  • narancs.hu
  • 2021. október 15.

Belpol

Igencsak megmozgatta a fiatalokat az előválasztás második fordulója. Körképünk szerint a vidéki városokban nagy számban ment el szavazni ez a korosztály. Ikszek Márki-Zayra és Dobrev Klárára, kígyózó sorok a sátraknál, határozott véleményű szavazók. Békés megyei, szegedi, szolnoki és siófoki helyzetképünk következik.

Békéscsaba központjában, a Szent István téren lévő sátornál a második fordulóban mindennap nagy volt az érdeklődés, naponta mintegy 700-an adták le itt a voksukat úgy, hogy a város más részein is lehetett szavazni. Megtudtuk, hogy az előválasztás második fordulójának első három napján a nyugdíjas korosztály jött leginkább. Többen meg is kérdezték a szervezőket, hogy „Itt lehet Klárára szavazni?” Az egyik szervező szerint jól lemérhető volt az első napokban a DK ezirányú mozgósítása. Az ezt követő napokban viszont a korosztályok részvétele kiegyenlítődött, mert egyre több középkorú és fiatal jött. A legtöbb alkalommal sorok kígyóztak az előválasztási sátrak előtt. Pénteken Békéscsaba legnagyobb lakótelepén, a Lencsésin lehetett szavazni. Itt több mint 20 ezren laknak.

„Nem több legendánál, hogy a fideszesek közül sokan, netán tömegével vettek volna részt az előválasztásban, hogy bármilyen módon befolyásolják. Legalábbis mi ezt nem tapasztaltuk Békéscsaba főterén” – mondta a Narancs.hu-nak egy, az ellenzéki előválasztás mindkét fordulójában részt vevő aktivista. 

A Viharsarok harmadik legnépesebb településén, a térség ipari központjának számító 30 ezres Orosházán három napon keresztül lehetett voksolni az előválasztás második fordulójában. A hideg és esős idő ellenére a városközpontban található nagyáruház előtt felállított sátornál a szavazók száma minden esetben elérte a 650-et. Egy napig szavazhattak az emberek az ugyancsak az ehhez a választókerülethez tartozó és Ménesbirtokáról nevezetes Mezőhegyesen. A kisvárosban kétszáznál valamivel többen éltek a lehetőséggel. „Mi itt mindenkit ismerünk, pontosan tudjuk, ki fideszes vagy Fidesz-szimpatizáns. Ezért bátran mondhatom, nemhogy tömegével, hanem szinte egyáltalán nem jelentek meg és nem tettek kísérletet, hogy valaki mellett voksoljanak” – mondta a Narancs.hu-nak egy orosházi szervező.  

Siófokon szerdán délután háromnegyed hatkor a szavazóponton megjelent egy 50 körüli úr zöld sapkában, Lidl-szatyorral a kezében és a köszönés után rögtön azt kérdezte, Fidesz-tagok szavazhatnak-e. Az önkéntesek azt válaszolták, ez nem kizáró ok, amennyiben aláírja az ellenzéki értéknyilatkozatot. Ez megtörtént. A szavazatszedők tréfásan fogták fel a kérdést, és igazolványt, lakcímkártyát, párttagkönyvet kértek. Utóbbi természetesen csak poén volt. Az úr leszavazott, majd öt percben ecsetelte Márki-Zay Péter erényeit, és eszmefuttatását azzal zárta: „Péternek csak egy baja van Viktorral, hogy nem ő ül a helyén.” 

Csütörtökön délelőtt tíz órakor az utcán és a Sió-hídon állt a sor vége, több tíz méteres sort alkottak így a szavazók. (A Balaton-parti városban a helyi MSZP-irodában folyik a voksolás, mivel a város főterére egy ott zajló rendezvény miatt nem tudtak kitelepülni előválasztási sátorral.) A szerdai tévévita jelenthette a fordulópontot, ez aktivizálhatott sokakat. A sorban állók közül többen is nehezményezték, hogy Márki-Zay Péter a vitában agresszíven kommunikált, lekezelően beszélt a nőkről és általában rendkívül unszimpatikusnak találták. Akik erről beszéltek, azt mondták, ez késztette őket arra, hogy reggel első dolguk legyen voksolni. Csütörtök délelőtt a szavazók mintegy 10 százaléka volt olyan, aki az első körben nem szavazott.

Szegeden egyértelműen megállapítható, hogy előválasztás második fordulójában lényegesen több fiatal és középkorú jelent meg a szavazási sátraknál, mint az első fordulóban” – mondta a Narancs.hu-nak a helyi választás lebonyolításában részt vevő egyik aktivista. Noha az előválasztás első fordulójában is magas volt a részvétel Szegeden, a második fordulóban még többen mentek el szavazni. Egy lényeges különbségre azonban felhívták a figyelmünket. Míg az első voksoláskor a miniszterelnök-jelölti ötös vita után nagyon meglódult a részvétel, addig ilyen nagy kilengést Szegeden a második körben egyelőre nem tapasztaltak. Alapvetően ennek kettős magyarázata lehet. Egyfelől: a jelenlegi folyó voksoláson folyamatosan, napról napra emelkedik a szavazók száma. Másfelől: a péntek reggeli állapot a hétvégre változhat, így könnyen elképzelhető, hogy a szerdai Dobrev-Márki-Zay-vita hatása akkora érik be.

Semmi jelét nem tapasztalta szegedi informátorunk, hogy tömegesen vagy szervezetten jelennének meg a Fidesz szavazói Szegeden az előválasztási sátraknál. „Magányos farkasok bizonyára vannak” – tette hozzá. 

„A Fidesz-média agyonhallgatta az előválasztásról szóló híreket, így választóik jelentős része számára ez nem is létezik”

– mondta szegedi informátorunk, aki hozzáfűzte még: leginkább azt tapasztalták, hogy a járókelők jelentős hányadának fogalma sincs, ki, miért és milyen voksokat gyűjt a választási sátraknál.

Ugyancsak a fiatalok és az első fordulóban nem szavazók aktivitásáról számoltak be szolnoki beszélgetőpartnereink. Mint mondták, a szavazósátraknál a voksok leadásánál sokszor látszódik, ki tova teszi az x-et - van, aki nem is titkolja; ez alapján pedig elmondható, hogy rengetegen szavaztak Márki-Zay Péterre. Tíz ember közül jó, ha négy voksolt Dobrev Klárára. Számos fiatal délután, iskolából jövet szavaz. 

Egy középkorú nő a szolnoki központi sátornál még akkor is hezitált, hogy kire szavazzon, amikor már a kezében volt a szavazócédula. Eddig úgy gondolta, hogy nőként Dobrev Klárára voksol, de látva a legutóbbi vitát, elbizonytalanodott. Szerinte mindegy, ki nyer, csak Orbán menjen. Hasonlóképpen fogalmazott egy idősebb házaspár is. Nézték a legutóbbi vitát és szerintük elfogadható, bár néha erős volt. A politika már csak ilyen, vannak viták, mondták. Csak sikerülne végre leváltani Orbánt, tették hozzá.

Egy idősebb asszony határozottan kijelentette, Dobrev Klárára szavazott most is. Nem volt már ilyen eltökélt és egyöntetű egy középkorú házaspár. Egy-egy arányban szavaztak Márki-Zayra és Dobrevre, míg az első fordulóban Dobrevre adták a voksukat. Most úgy voltak vele, hogy mindkettőnek meg kell adni az esélyt, mert a legfontosabb Orbán leváltása. Közben egy fiatal srác is jött szavazni; kérdésünkre, hogy volt-e az első fordulóban azt felelte, hogy nem. Most egyébként Márki-Zayra szavazott. 

"Jó lenne kipróbálni már, hogy milyen egy női miniszterelnök"

- ezt már egy fiatal nő mondta. Ő sem volt az első fordulóban voksolni, de most úgy gondolta, eljön, mert számára a DK miniszterelnök-jelöltje szimpatikus.

A hét folyamán egy másik sátornál, a Széchenyi-lakótelepen azt lehetett tapasztalni, hogy a délután 3 órakor kezdődött voksolás elején tarolt Dobrev Klára. Szinte minden idős rá adta a voksát. Ugyanakkor 4 óra után már változott a kép, a szemmel láthatóan fiatalabbak és munkából jövők közül nagyon sokan Márki-Zayra tették az ikszet.

(Cikkünk elkészítésében közreműködött: Bod Péter, Bod Tamás, Bozai Ágota, Tóth András)

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.