Cohen nem megy Kínába Emberi jogi szervezetek szerint Kína és az Egyesült Államok kapcsolatának "lehűlésével" a kínai ellenzékiek járnak majd rosszabbul azután, hogy Christopher Cox republikánus képviselő nyilvánossára hozta - korábban már kiszivárogtatott - jelentését, amelyből kiderül: Kína az elmúlt húsz évben rendszeresen lopta az Egyesült Államok atomtitkait, és a megszerzett információkat saját fegyverzetének fejlesztésére fordította. Bár a dokumentumot alaposan meghúzták, hogy nemzetbiztonsági szempontból titkos információk ne kerülhessenek a nyilvánosság elé, egyértelmű, hogy a Cox-jelentésben foglalt információk megalapozottak. A bejelentés után William Cohen amerikai védelmi miniszter úgy határozott: elhalasztja júniusra tervezett kínai látogatását; a republikánusok felelősségre vonást követelnek, és azt, hogy menesszék Janet Reno igazságügyi minisztert és Sandy Berger nemzetbiztonsági tanácsadót.
MTV: Szenes igen, Csermely nem Nem indokolta Szabó László Zsolt, a köztelevízió ügyvezetője, miért állt el attól a szándékától, hogy Csermely Pétert, az Új Demokrata szerkesztőjét nevezze ki a Magyar Televízió (MTV) hírigazgatójává; leváltotta viszont a Híradó éléről Bocskay Zsoltot: helyette Szenes Andrea felügyeli majd alelnöki rangban a politikai műsorokat. Torgyán József cáfolta, hogy Szenes az ő nyomására került pozíciójába, de azt elismerte, a kisgazdák felhívták a figyelmet arra, hogy "egy ilyen tehetséges nőt miért nem alkalmaznak". Várhatóan távozik a kulturális alelnök, Kővári Péter is. A szerződések felbontását az MTV kuratóriumának is jóvá kell hagynia; a kuratórium azonban nem tekinthető törvényesnek, miután az SZDSZ kezdeményezte eljárásban a cégbíróság megállapította: létrehozása a médiatörvénybe ütközött.
Románia: szenátusi jóváhagyás a közigazgatási törvényre Pozitív diszkriminációt vezet be a kisebbségek számára a közigazgatási törvény, és ez eltávolítja Romániát az európai normáktól - vélekedett az ellenzéki Társadalmi Demokrácia Pártja azt követően, hogy a román törvényhozás szenátusa több hónapos vita után elfogadta a közigazgatási törvényt, a kisebbségi cikkelyekkel együtt. A törvény hatálybalépésétől a közigazgatásban a kisebbségek nyelve szabadon használható (beleértve a kétnyelvű utcatáblákat is) mindenhol, ahol a lakosság részaránya eléri a 20 százalékot; a közigazgatásban dolgozóknak ismerniük kell a kisebbségek nyelvét, a tanácsüléseken az anyanyelvet is használni lehet. Az ellenzék azonban eljárási okokra hivatkozva fellebbezni kíván az alkotmánybíróságnál.
Skinheadper: helybenhagyott ítélet A másodfokon eljáró Fővárosi Bíróság helyben hagyta az első fokú, felfüggesztett szabadságvesztést tartalmazó ítéletét annak a nyolc, többségében külföldi fiatalnak, akik idén február 13-án a budapesti Viking Klubban rátámadtak az őket igazoltató rendőrökre. Első fokon nyolc-nyolc hónap, két év próbaidőre felfüggesztett, szabadságvesztéssel sújtott a Pesti Központi Kerületi Bíróság nyolc vádlott közül hat fiatalt, a külföldieket kiutasították az országból. Az egy fiatalkorú vádlott védője, Pelle Andrea, a Társaság a Szabadságjogokért ügyvezetője kijelentette: szomorú az ítélet miatt, a vádat nem tartja megalapozottnak, mert azt az ügyészség egyetlen rendőr tanúvallomására alapította.
Schuster az új szlovák kormányfő Rudolf Schustert választották köztársasági elnöknek Szlovákiában: a négypárti kormánykoalíció közös jelöltje, Kassa polgármestere több mint 430 ezer szavazattal előzte meg az előző kormányfőt, Vladimír Meciart. Meciar pártjának vezetői közölték: Meciar 42,82 százalékos eredménye nagy elégedettséget fejez ki a polgárok körében, ezért szerintük rövidesen idő előtti parlamenti választásokat kell tartani. Csáky Pál, a szlovák kormány kisebbségi kérdésekért felelős alelnöke az eredmény ismeretében kijelentette: az európai integrációs törekvéseket és pártok közötti toleráns magatartást díjazták a szlovákiai magyarok, amikor 99 százalékban Rudolf Schusterre szavaztak. (Lásd még: 19-20. oldal.)
MVSZ: súlyos feszültségek "Soviniszta, rasszista és zsidózó szellem" szabadult el a Magyarok Világszövetségében, és ezt Csoóri Sándor alelnök sem próbálta megfékezni - vélekedett a szervezet közgyűlése el›tt az MVSZ nyugati régiójának több képviselője, akik közül négyen levelet is fogalmaztak. A bírálatok hatására lemondott tisztségéről a nyugati régió elnöke, Papp László. A küldöttgyűlésen a levél kapcsán kiabálásig fajult vita alakult ki: az aláírók szerint az áprilisi ülésen intoleráns és antiszemita kijelentések hangzottak el, de több küldött ezt határozottan cáfolta, és végül a közgyűlés is nyilatkozatot fogadott el, amelyben rögzítették: bizonyítható, hogy nem hangzottak el antiszemita megnyilvánulások. Csoóri Sándor elnök szerint az MVSZ-en belüli feszültségeket úgy lehetne leginkább enyhíteni, ha mind több új ember kerülne be a szervezetbe.
Morze
Erősödnek a Miniszterelnöki Hivatal jogosítványai azt követően, hogy a hivatalhoz kerül a területfejlesztési tanácsok törvényességi felügyelete: a feladatot Stumpf István kancelláriaminiszter a Balsay István politikai államtitkár vezette területpolitikai és közigazgatási államtitkárságtól veszi át. Balsay a Lockheed-botrány miatt kényszerült távozásra.
A Fideszhez közel álló cégek érdekeltségeiken keresztül egymilliárd forintot vittek ki a Postabankból - jelentette ki Kuncze Gábor szabaddemokrata képviselő a parlamentben. A Fidesz cáfolja a kijelentést.
Kukely Mártont nevezte ki Katona Kálmán közlekedési miniszter a MÁV vezérigazgatójává; elődje halála óta Kukely látta el a MÁV Rt. vezérigazgatói tisztét. A részvénytársaság az idei évre mintegy 13 milliárd forint körüli veszteséggel számol.
Indiai helikopterek légitámadást intéztek Kasmírban több száz behatoló ellen, és figyelmeztették Pakisztánt: ha beavatkozik, akkor viselnie kell annak következményeit. India és Pakisztán eddig két háborút vívott a Himalájában fekvő Kasmír birtoklásáért, amelynek kétharmada Új-Delhi, egyharmada pedig Iszlámábád ellenőrzése alá tartozik.
Egy évről fél évre vagy kilenc hónapra tervezi csökkenteni a kormány a munkanélküli járadék folyósításának időtartamát - jelentette be a kormányfő egy tanácskozáson. Ezzel párhuzamosan viszont több munkaalkalmat kínálnak majd, egyebek mellett közmunkák szervezésével - tette hozzá. A két legnagyobb szakszervezeti tömörülés tiltakozását hangoztatta.
A jobboldali pártok és szervezetek integrációja eszköz ahhoz, hogy a nemzeti, keresztény és konzervatív értékrend az eddigieknél hangsúlyosabban jelenhessen meg a mindennapok politizálásában - jelentette ki Dávid Ibolya, a Magyar Demokrata Fórum elnöke Pusztai Erzsébettel, az MDNP elnökével közös tévéinterjújában. Pusztai kijelentette: az MDF-ből való kiválás tanulságának levonása után "már nem szabad a múlttal foglalkozni".