Politikailag teljesen kettészakadt a magyar társadalom 8 év Fidesz-uralom után

Belpol

Az elmúlt években durván kilőtt a megosztottság, és ez most a Fidesznek kedvez.

2012 óta minden mutató szerint jelentősen nőtt a magyar társadalom pártossága és politikai megosztottsága – ez volt Patkós Veronika előadásának legfőbb tanulsága az MTA 2018-as választásokat elemző tanulmánykötetének keddi bemutatóján.

A Várakozások és valóságok: Parlamenti választás 2018 című kötet Böcskei Balázs és Szabó Andrea szerkesztésében jelent meg az MTA Politikatudományi Intézeténél. A keddi könyvbemutató érdekessége volt, hogy azt az MTA Társadalomtudományi Kutatóközpontja eredetileg a Magyar Tudomány Ünnepe központi programsorozatába szánta, de az MTA főtitkár-helyettese nem járult hozzá, hogy a Széchenyi István téri székházban rendezzék meg. Barnabás Beáta később két másik társadalomtudományi előadást is kitiltott a központi programból.

Növekvő polarizáció

Patkós a magyar társadalom növekvő politikai megosztottságát egy 2018-as választáskutatási panelvizsgálat és a European Social Survey adataival illusztrálta. A „pártos szavazók” aránya (akik valamely párthoz közelebb állnak, mint a többihez) jellemzően magasabb Nyugat-Európában, mint keleten. A magyar érték 2012-ben megegyezett a kelet-európai átlaggal, azóta viszont ugrásszerűen megnőtt a pártos szavazók aránya, a 2018-as adat már a 2016-os nyugati átlagot is meghaladja. Igaz választási években (2002-ben vagy 2010-ben például) korábban is voltak kiugrások.

A szélsőséges ideológiai pozíciót elfoglalók aránya ellenben korábban nem látott magasságba emelkedett. A kelet hagyományosan szélsőségesebb, mint a nyugat, Magyarország 2010-ig nagyjából a kelet-európai átlaggal mozgott együtt, 2012-ben volt egy jelentős elmozdulás a politikai centrum felé, azóta viszont újból erősödik a polarizáció, 2018-ra már a kelet-európai országok többségének mutatóját is jócskán elhagyta a magyar adat. Patkós Veronika az ESS korábbi méréseit áttekintve azt találta, hogy csak a mindenkori ciprusi eredmények mutatják a jelenlegi magyar helyzetnél szélsőségesebbnek a társadalmat.

Patkós Veronika előadásából

Patkós Veronika előadásából

 

A szekértábor-logika erősödését jelzi a politikai értékelések polarizáltsága is. Ez a szám azt fejezi ki, hogy a kormánypárti választók hányszor elégedettebbek az ellenzékieknél a demokrácia működésével, a gazdasági helyzettel és a kormány teljesítményével. E tekintetben a magyarok mindig is megosztottabbak voltak az európai átlagnál, 2012 után azonban ismét szembetűnő a polarizáltság növekedése, 2018-ra lényegében visszakúsztunk a 2006-os szintre.

Cserjék a platán árnyékában

Patkós tanulmánya szerint a növekvő megosztottság az áprilisi választáson a Fideszt segítette. A Fideszé a leginkább elkötelezett és legkönnyebben mobilizálható tábor, ráadásul szinte minden más pártot ők tartanak a legellenszenvesebbnek, azaz nagyon csekély az esély arra, hogy egy Fidesz szavazó más párt támogatójává váljon. „A pártos elköteleződések és megosztottságok részletes elemzése során nem találkozhattunk olyan adattal, amely ne a kormánypártok ismételt győzelmét valószínűsítette volna” – írja Patkós.

Patkós Veronika előadásából

Patkós Veronika előadásából

 

Szabó Andrea előadásában ezt azzal egészítette ki, hogy bár a választást megelőző közvélemény-kutatásokban a kormánypárti, az ellenzéki és a bizonytalan szavazók többé-kevésbé három egyenlő tömböt alkottak, a győztes stratégia a Fideszé volt az ellenzék megosztottsága miatt. „Valójában nem egyenlő súlyt képviselő csoportok küzdöttek, hanem cserjék harcoltak egymással egy hatalmas platánfa árnyékában” – állt elő egy hasonlattal Szabó.

A kötet szerkesztője rámutatott, hogy a megosztottság a választás utólagos értékelésében is érezhető. Míg a válaszadók kétharmada szerint a 2018-as választás szabad volt, a választások tisztaságának megítélésében teljes a szembenállás, gyakorlatilag ugyanannyian mondták tisztának a választást, mint amennyien nem. A válaszok pártpolitikai alapon különülnek el: a Fidesz támogatóit leszámítva minden választói csoport elég komoly problémákat látott a választás tisztaságában. Maga Szabó Andrea (és szerzőtársa, Tóth Csaba) egyébként „egyenlőtlen játéktérben zajló szabad választásként” értékelte a 2018-as voksolást.

Pálffy Ilona, a Nemzeti Választási Iroda elnöke

Pálffy Ilona, a Nemzeti Választási Iroda elnöke

Fotó: Szigetváry Zsolt / MTI

Szilágyi Emese jogász ennek az egyenlőtlen játéktérnek az egyik legfontosabb elemét, a kormányzati propagandakampányokat vizsgálta. Két nappal a választás előtt a Kúria fontos döntésben mondta ki, hogy jogsértő volt a kormány menekült tömeget és STOP-táblát összeházasító, ENSZ-ellenes kampánya. Szilágyi szerint a döntés azért lényeges, mert a Kúria világos különbséget tett propaganda és tájékoztatás között, és leszögezte, hogy a kormányzati kampány nem csak akkor lehet jogsértő, ha vizuálisan hasonlít a kormánypártok kampányához, az üzenetek tartalmi egyezőségét is vizsgálni kell.

Két nappal a szavazás előtt persze sok gyakorlati jelentősége nem volt az ítéletnek. Precedenst teremthetne, de kérdés, a választási ügyekben is ítélkező majdani közigazgatási bíróságok mennyire követik majd a Kúria iránymutatását. A kormány ráadásul egy törvénymódosítási javaslattal is próbál reagálni a Kúria számukra kedvezőtlen döntésére.

A könyvbemutatón elhangzott további érdekességek

  • Bene Márton közösségi médiát vizsgáló előadásából kiderült, hogy bár a Jobbiknak és a Kutyapártnak is több követője van a Facebookon, mint a Fidesznek, a kormánypárt a kampányban sokkal sikeresebb volt reakciók és megosztások kiváltásában. A Fidesz egyéni politikusai közül csak Orbán Viktornak van kiemelkedően sok követője, igaz, ő az abszolút favorit a mezőnyben. Az LMP a követők és a reakciók számában is elmarad attól, amit választási eredménye alapján várnánk.
  • Dobos Gábor és szerzőtársai a választási ígéreteket elemezték. A legtöbb ígéretet magasan a Jobbik programja tartalmazta, szám szerint 1606-ot. Mivel a Fidesznek nem volt választási programja, a kutatók a központi honlap híreit vizsgálták, és arra a meglepő következtetésre jutottak, hogy az elhangzó ígéretek számát tekintve a migráció csak a harmadik legfontosabb kampánytéma volt, megelőzte a területfejlesztés és a közlekedés. Ez azért lehet, mert a Fidesz politikusai a kampányban rengeteg helyi fejlesztést ígértek.
  • Mikecz Dániel generációs perspektívából nézte meg a választásokat. Arra jutott, hogy az előző ciklus „bulitüntetései” nem igazán nem igazán tudták a választásokra is mozgósítani a fiatalokat, a legaktívabb korosztály az 50-59 éveseké volt.
  • Böcskei Balázs az ellenzéki szavazók viselkedéséből arra következtetett: nem igaz az a vélekedés, hogy az LMP vagy a Momentum támogatói ne lettek volna hajlandók egyéniben átszavazni a „régi baloldal” jelöltjeire. Vidéken a Jobbik profitált az új és a régi baloldal átszavazóiból is, de ez „nem hozott ellenzéki egyéni mandátumokat.”

Az MTA TK PTI és a Napvilág Kiadó kötetében a fenti témák mellett például a centrális erőtér bomlásáról, a Jobbik néppártosodásáról, a migráció és a korrupció kampánybeli megjelenéséről és a választást megelőző közvélemény-kutatásokról lehet olvasni.

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.