Quaestor: nyertesek és áldozatok

  • narancs.hu
  • 2016. május 17.

Belpol

Szerdán indul a Quaestor károsultjainak kifizetése. Az e heti Magyar Narancsban részletesen írunk arról, hol tart a magyar történelem legnagyobb pilótajátékának felderítése. Az ügyön dolgozó egyik ügyész a hónap elején váratlanul elhunyt, információink szerint szívroham miatt.

Tavaly márciusban derült ki, hogy a Tarsoly Csaba vezette Quaestor 150 milliárd forint értékben bocsátott ki nem létező kötvényeket, és a csalássorozat következtében bedőlt a 47 társaságból álló cégcsoport.

A nyomozás lezárult, az ügyészség pedig titkosította az 1548 oldalas vádiratot, ahogyan azt is, hogy ki a tizenegy gyanúsított. Az öt vádpont sikkasztás és csalás: a Tarsoly vezette bűnszervezet 2007 és 2012 között 46,6 milliárdnyi értékpapírt lopott el az ügyfelektől, valamint nem létező állampapírokat adtak el ugyanebben az időszakban. 2007 és 2015 között már fizetésképtelen volt a Quaestor, ám ezt elhallgatva továbbra is értékesítettek kötvényeket mintegy 30 ezer ügyfélnek. További hatmilliárdos kárt okoztak azzal, hogy 500 ügyféllel opciós szerződéseket kötöttek fiktív vállalati kötvények vásárlására. A vád szerint Tarsoly Csaba egymaga a Quaestor Pénzügyi Tanácsadó Zrt. (QPT) házipénztárát is dézsmálta: hat és fél év alatt több mint száz alkalommal, összesen 1,2 milliárd forintot tüntetett el. Alkalmanként úgy tízmillió forintot vitt haza, de valahogy ez sem tűnt fel senkinek.

A vád szerint a sikkasztott vagy elcsalt összeg összesen 77 milliárd forint, ezt 5458 rendbeli csalás során sikerült összehozni. Ha elítéli őket a bíróság, Tarsolyék öt és huszonöt év közötti fegyházbüntetésre számíthatnak. Az ügyészség vizsgálta, hogy voltak-e kiemelten kezelt ügyfelek, ám Polt Péter legfőbb ügyész szerint korrupció vagy bennfentes információval való visszaélés nyomára nem akadtak. Így például azt sem vizsgálták, hogy a Külügyminisztérium épp a Quaestor bedőlésének napján menekítette ki a cégnél tartott 3,8 milliárd forintját. Az ügyészség valamiért nem látta indokoltnak kihallgatni az ügy elsőrendű vádlottjának titkárát, Mikuska Zoltánt sem. A Quaestor összeomlásakor a Blikk írta meg, hogy Tarsoly közvetlen munkatársának barátnője Polt Péter lánya.

Ibolya Tibor fővárosi főügyész az ügyészség munkáját világszínvonalúnak nevezte a Quaestor-ügyben, ám a bíróság kicsit másképp látja a helyzetet. A Fővárosi Törvényszék március elején ugyanis hibajegyzéket küldött az ügyészségnek, 30 oldalon sorolva, mi nem stimmel a vádiratban. A bíróság szerint a vádirat hiányos, nem jelölték ugyanis, hogy a 132 ezer oldalas nyomozati anyagban felsorolt tények és a több mint hatmillió fájl közül pontosan melyik mit bizonyít, ezzel pedig azt kockáztatják, hogy a bíróság elutasítja a vádiratot.

Az ügyészség munkáját ugyanakkor lassíthatja, hogy május elején váratlanul meghalt egy fiatal ügyész, aki a Quaestor-ügyön dolgozó csoportot vezette. A Narancs ügyészségi forrásból úgy értesült, hogy a kifejezetten tehetségesnek tartott jogász szívrohamot kapott, majd az annak nyomán kialakult tüdőembóliába halt bele.

A csütörtökön megjelenő Magyar Narancsban további részleteket olvashat a kártalanításról és a nyomozás furcsaságairól.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.