Rekord mennyiségű felhasználói adatot kért ki a magyar állam a Facebooktól

  • narancs.hu
  • 2024. június 3.

Belpol

A kormány tavaly összesen 2680 Facebook-fiókról kért információt, amire nem volt példa. 

A Meta legújabb, most közzé tett átláthatósági jelentése szerint 1083 darab kormányzati adatkérést kaptak 2023 második félévében Magyarországról – írja a Portfolio

A gazdasági lap szerint

 rekordszámú, 1267 ember vagy oldal információira vonatkoztak, mivel egyszerre több személynél vagy oldalnál is kérvényezhettek tájékoztatást. 

Tavaly összesen 2116 kérvénnyel fordultak a közösségi médiaszolgáltatóhoz, amely messze magasabb szám, mint a hasonló lakosságszámú Csehországból (1421 darab) érkező megkeresés-mennyiség, míg elmarad az osztrák 3311 darabtól. Abból is látszik, hogy egyre kíváncsibbak az itthoni hatóságok, hogy a 2023-as adatkérés már több mint a duplája a 2021-ben küldött összes megkeresésnek (1019).

A magyar kormányzat tavaly összesen 2680 Facebook-fiókról kért információt, amire szintén nem volt példa Magyarországon. A megkeresések legnagyobb részénél bírósági (többnyire csak bűncselekményekhez kapcsolódó) eljárásokra hivatkoztak, de az első félévben 13, a másodikban pedig 7 darab vészhelyzeti kérelmet küldtek. Utóbbiak kapcsolódnak súlyos bűncselekmények megelőzésére, vagy keresett személyek felderítésére is, a Meta nem részletezi ilyenkor, hogy milyen célból vették fel velük a kapcsolatot a magyar hatóságok.

A lap megjegyzi, a Facebook anyacégénél sokszor indokolatlannak tartják a magyar hatóságoktól érkező felhasználói adatkéréseket: a második félévben kevesebb mint az ügyek kétharmadánál, 65,93 százalékában küldtek bármilyen információt, vagyis teljesítették legalább részlegesen az adatkérést. Ez jobb, mint az év első hat hónapjának mérlege, akkor csak 50,63 százalékban küldtek érdemi választ a kért fiókinformációkkal. A kétharmad körüli arány egyébként jelentős javulást jelent, mert amióta erre vonatkozó adatokat is közöl a Facebook, vagyis az elmúlt nyolc évben 50,68 százalékban tartották csak formailag megfelelőnek vagy jogilag indokoltnak a megkereséseket.

A fiókadatok sok dologra vonatkozhatnak, kezdve attól, hogy valaki mikor és milyen eszközről, földrajzilag honnan lépett be a Facebookjára, de ennél szenzitívebb információkat is kérhetnek a hatóságok, például kapcsolati hálókat, üzenetadatokat vagy a feltöltött képek eredeti exif-adatait is.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.