Közös demonstrációt szervezett október 23-ára az Egységes Diákfront, az Országos Közös Akarat, az ADOM Diákmozgalom, a Tanítanék Mozgalom, valamint a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete. Öt óra előtt a Hősök terénél gyülekeztek a résztvevők, hamar megtelt a helyszín, majd a menet – élén egy régi Csepel katonai teherautóval, megindult a Fidesz székházának irányába, de a Lendvay utcába a rendőrök nem engedték be a tüntetőket. A szervezők ugyancsak más úticélt terveztek.
A következő állomás a Kölcsey Ferenc Gimnázium volt, ahol többek között azt skandálták: „Nincs tanár, nincs jövő!” Tüzet is gyújtottak, amit „a fiatalság lángjának” neveznek.
A gimnázium előtt Tóth Bence korábbi tanár szólalt fel, aki már elhagyta a pályát. Azt üzente Orbánnak és Pintér Sándor belügyminiszternek, hogy „ideje elgondolkodni”.
A tüntetésben nem üdvözölték a pártjelvényeket, ezeket a szervezők eltetették néhány felvonulóval. A gimnázium után az Andrássy útra vonult a tömeg, az orosz nagykövetség előtt pedig „Ruszkik, haza!” rigmussal folytatták a skandálást. Az épületet kordonokkal védték a rendőrök.
A tüntetők ezután a Terror Házánál nem állt meg, egyenesen az Oktogonhoz ment, ahol a rendezvény házigazdája, Szabó Simon színész bemutatta Kollár-Klemencz Lászlót. A zenész az Erdős Virág versére írt Van egy ország című dalt is előadta.
Az első felszólaló Pöli-Oláh József, a Méltóságot a Romáknak mozgalom képviselőjeként úgy fogalmazott: „méltatlan a cigánysággal szemben, hogy nem emlékeznek az '56-ban betöltött szerepükre, manapság pedig 200 ezer roma él nyomortelepeken, akikkel nem foglalkoznak a vezetők.
Ezután Iványi Gábor lépett színpadra, aki rögtönzött beszédet tartott, és „a pesti srácok örököseinek” nevezte az összegyűlteket. A Civil Bázis tagja, Máté Barbara pedig hozzátette, attól a Magyarországtól, amiben ő hisz, napról napra távolodunk, de „nekünk a feladás nem opció.” Civil társa, Vágó Barnabás azt mondta: az országot egy oroszbarát elit ejtette foglyul.
Törley Katalin, a Tanítanék Mozgalom vezetője, volt gimnáziumi tanár keményen fogalmazott:
„Vádolom a kormányt mindazért, amit az oktatással, a gyerekeinkkel, a jövőnkkel tesz. A kormány bűnös.”
Ezután következett Karácsony Gergely budapesti főpolgármester felszólalása, aki azt mondta: nem engednek 56-ból, nem engednek 89-ből, és nem engednek abból sem, hogy szabad és egyenlő állampolgárok közös otthona, köztársaság legyen Magyarországból.
A polgármester ezután a szabadságról beszélt: „gyáva népnek nincs hazája” – mondta, és szolidaritásra intett. Budapest abban segít – tette hozzá –, hogy „túléljük a nehéz időket addig, amíg az egész országban újjáépítjük a köztársaságot”.
Karácsony ellenzéki szövetséget ígért a pártfüggetlen tüntetés résztvevőinek. „Vállalom, hogy heteken belül létrehozom az ellenzéki pártok budapesti szövetségét a jövő júniusi önkormányzati választásra. Azzal, akivel lehet. Mindenki eldöntheti, hogy akar-e a közös sikerben részesülni” – fogalmazott.