Belenyúltak a Scheiber Sándor-díjba

Navracsics kihúzta Iványit

  • narancs.hu
  • 2012. március 22.

Belpol

Navracsics Tibor kihúzta az egyik jelölt nevét az idei Scheiber Sándor-díjra javasoltak szakmai listájából, egy másik jelölt pedig nem akarta átvenni a kitüntetést. Az esettel kapcsolatban majdnem mindenki lapít.

A Scheiber Sándor-díjat idén csak egyetlen jelölt, Shaul Shaked, a jeruzsálemi Héber Egyetem professzora vette át szerdán, holott az elismerésre javaslatot tevő kuratórium még három nevet terjesztett be Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszternek. A hebraisztika, a judaisztika, valamint a zsidók és nem zsidók közötti párbeszéd és tolerancia előmozdításában jeleskedők elismerésére 1995-ben alapított díjat Kecskeméti Károly, Párizsban élő levéltáros és történész nem kívánta átvenni, míg Iványi Gábor metodista lelkész nevét Navracsics Tibor húzta le a kuratórium listájáról. Az elismerés szabályait rögzítő rendelet szerint a díjat március 3-án kellett volna átadni, és minden évben hárman kapják: a jelölteket a miniszter által felkért bizottság javasolja, de a végső döntést a miniszter hozza meg.

Ilyen még nem fordult elő
A díjat szerdán Szászfalvi László, az egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkár adta át, majd a laudációkat követően Komoróczy Géza történész, a kuratórium tagja olvasta fel hozzászólását. Ebben felhívta a figyelmet, hogy a minisztérium hibájából eleve három hetet csúszott az átadás, valamint a díj történetében még sosem fordult elő, hogy a miniszter kihúzott volna valakit a kuratórium előterjesztette listából, illetve az, hogy valaki visszautasította volna a nagy presztízsű díj átvételét. Mint mondta, Iványi Gábor, a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség egyház elnökét a kuratórium egyhangúlag javasolta a kitüntetésre, „mint egyikét azon keresztény lelkészeknek, aki mindig határozottan kiállt a zsidók és nem mellesleg a vallásszabadság mellett, tud héberül, egyházi szolgálatában használja is a nyelvet és a zsidó liturgia elemeit”.

Komoróczy Géza


Komoróczy Géza

Fotó: Sióréti Gábor

Az ugyancsak egyhangúlag kitüntetésre javasolt Kecskeméti Károly, a neves egykori makói rabbi, a francia állami levéltárak nyugalmazott helyettes főigazgatója pedig személyes ok miatt nem akarta átvenni a díjat. A professzor hozzászólásában hozzátette: „Az eseményekre, amelyek kétségessé teszik munkánkat, reagálnunk kell mint testületnek, de valamennyiünknek külön-külön személyesen is.” Az MTI tudósítása szerint az államtitkár erre azt mondta: „Ma itt az a dolgunk, az a küldetésünk, hogy a kitüntetett professzor úrnak gratuláljunk. (...) Szeretném továbbra is jelezni, hogy Magyarország kormánya a szellemi, lelki, kulturális értékeket nemcsak megbecsüli, hanem támogatja, szeretné tovább erősíteni mind Magyarországon, mind külkapcsolatainkban.”

Néma csend volt utána
Komoróczy Géza a narancs.hu-nak az esetről elmondta: bár semmiképpen nem akarta elrontani a végül díjazott és általa nagyra tartott tudós ünneplését, valahogy szóvá akarta tenni, hogy a hozzáértők által összeállított listát felülbírálta a hozzá nem értő miniszter (azaz Navracsics Tibor – a szerk.). Ezért a levelet kiosztotta a kuratórium többi tagjának is, de ők arra kérték, hogy az átadási ünnepségen olvassa is fel az írást. Az egésszel azt akarta elérni, hogy a tagok üljenek össze, és gondolják végig, mit tehetnének, „de a felolvasásomat néma csend fogadta”. Iványi Gábor és a mostani kormány közötti ellentét a professzor szerint a listáról való törlés okát elég egyértelművé teszi, Kecskeméti Károly gesztusáról pedig Komoróczy megjegyezte: a tudós napi rendszerességgel követi az eseményeket, tehát tisztában van a magyarországi helyzettel.

„Ez egy befejezett ügy, utólag nem tehetünk semmit, és minél tovább foglalkozunk vele, annál több kárt okoz” – így fogalmazott érdeklődésünkre a kuratórium egy másik, névtelenséget kérő tagja azon kérdésünkre, miért nem reagált senki Komoróczy Géza levelére. A minisztérium késése pedig azért bosszantó, mert ha időben szóltak volna a kuratóriumnak, akkor a kieső kettő helyett könnyen tudtak volna másik, a díjra szintén érdemes személyeket ajánlani. „Ez egy nagyon fontos kitüntetés, nincs több ilyen, nem kellene kockáztatni a megszűnését. Ezért úgy tettünk, mintha semmi nem történt volna, még privátin sem hoztuk szóba. Reméljük, jövőre megint három kitűnő embert díjaznak majd” – tette hozzá.

Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium reakciója

Cikkünk megjelenésekor küldte el válaszait az illetékes KIM. Kérdéseink a következőek voltak:

- Mi volt az oka, illetve melyek voltak a döntés körülményei, hogy a Scheiber Sándor-díj idei odaítélésekor a kuratórium javaslatát a közigazgatási és igazságügyi miniszter megváltoztatta?
- Mi volt az oka, hogy az elismerés szabályait rögzítő rendelet előírásaival ellentétben a díjat nem március 3-án adták át, illetve nem három, hanem csak egy díjazott részesült az elismerésben?

A válasz pedig a következő: "tájékoztatjuk, hogy a közigazgatási és igazságügyi miniszter a Scheiber Sándor-díj azoknak adományozza, a

kik kiemelkedőt alkottak - a magyar nemzeti kultúra szolgálatában - a hebraisztika, judasztika, zsidó vallás-, művelődéstörténet és az oktatás, valamint a zsidók és nem zsidók közötti párbeszéd és tolerancia előmozdításának területén. A díj évente 3 fő részére adományozható, megosztás nélkül. A díjat idén Shaul Shaked, a jeruzsálemi Héber Egyetem professzora vehette át, aki a keleti nyelvek és az ősi kéziratok ismerője, számos egyetem megbecsült oktatója és a magyar-izraeli tudományos kapcsolatok elmélyítője."

Nemrégiben Szőcs Géza gyalázta meg ugyanígy a József Attila díjat. Erről cikkünket lásd itt.

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Önkénytörvény

Jön a Szuverenitásvédelmi Hivatal, és rábök bárkire vagy bármire, újságra, szervezetre, vállalkozásra, aki vagy ami 1.) „külföldről finanszírozott”, és olyan tevékenységet végez, amely 2. a) alkalmas a „közélet befolyásolására” és 2. b) az alaptörvény öt, a tervezetben megjelölt bekezdésében megfogalmazott értékét „sérti, negatív színben tünteti fel, vagy az azok elleni fellépést támogatja”.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

„Erdélyi magyarként ideje elszakadni attól a hagy­mázas úttól, amelyen Magyarország masírozik”

A román elnökválasztás második fordulójában sikerült fordítania a függetlenként indult Nicuşor Dannak az első fordulóban az élen végzett szélsőjobboldali George Simionnal szemben. Az elképesztő fordításról, a kiugró részvételi arányról és Orbán Viktor zavarórepüléséről is beszélgettünk Eckstein-Kovács Péter egykori kisebbségügyi miniszterrel.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.