A Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) május 18-21. között tartotta tisztújító kongresszusán megállapította: az egy éve megalakult kormány nem hozott semmilyen érdemi döntést az oktatásban kialakult válság megoldására.
A PSZ vasárnapi közleményében azt írja, hogy a kormány nem döntött:
- a tanulók terheinek csökkentéséről
- a XXI. század kihívásaira választ adó alaptanterv létrehozásáról
- a társadalmi egyenlőtlenség felszámolásáról az oktatásban
- a világnézetileg semleges és hatékony oktatás és gyermekvédelem feltételeinek megteremtéséről
- az oktatásban dolgozók presztízsének emeléséről
- az érdemi társadalmi párbeszéd megteremtéséről
Mindezek tükrében a Pedagógusok Szakszervezetének kongresszusa kinyilvánítja és követeli, hogy "a kormány vonja vissza, ne terjessze be a parlamentnek a státusztörvény tervezetét, amely a kormányzati ígéretek ellenére sem adna jogbiztonságot, sőt az eddigieknél rosszabb feltételek közé kényszerítené a munkavállalókat, és ez nem teszi vonzóvá a pedagóguspályát! Folytassa munkáját a pedagógusok sztrájkbizottsága, hiszen a több mint másfél éve megfogalmazott követelések még mindig nem teljesültek!
Az elmúlt hónapokban a státusztörvény tervezetéről folytatott egyeztetések elterelték a figyelmet a sztrájkkövetelésekről!"
A PSZ kongresszusa felszólítja a kormányt, hogy "azonnal emelje meg és fizesse ki januárig visszamenőleg a pedagógusok, oktatók emelt bérét! Ha mind ez ideig nem volt képes lehívni az uniós pénzt, fizessen az állami költségvetésből! A probléma folyamatos hárítása a kormányzati kommunikációt hatástalanná és hiteltelenné teszi!"
Továbbá azonnali, 30 százalékos fizetésemelést követel a PSZ minden nevelést-oktatás segítőnek és technikai dolgozónak.
Mint írják, a kormány és a parlament azonnal vonja vissza az oktatásban dolgozók sztrájkjogát korlátozó döntéseket. Emellett haladéktalanul kezdődjön meg az oktatás átfogó reformjának előkészítése a Magyar Tudományos Akadémia, a szakmai és érdekvédelmi szervezetek bevonásával. Készüljön – minden képzési formára kiterjedő – korszerű, a XXI. századnak megfelelő tanterv, amely a gyermekek, a diákok, a társadalom érdekeit szolgálja. A kormány alakítsa át a pedagógusképzést, kezdődjenek meg a tárgyalások az egyetemek, módszertani szakértők bevonásával, az oktatásban élenjáró országok tapasztalatainak felhasználásával!"
A PSZ kongresszusa felszólítja tovább a kormányt:
- Az oktatást egységes, önálló minisztériumba szervezze, amely a köznevelésért, a szakképzésért és a felsőoktatásért is felel! Az oktatás Belügyminisztérium alá rendelése újabb konfliktusokat gerjesztett!
- A közoktatásra fordított összeg érje el a mindenkori GDP 6 százalékát! A kormány fordítson elegendő összeget az oktatásra! Ne veszélyeztesse a társadalom jövőjét!
- A kormány állítsa vissza a pedagógusok, az oktatásban dolgozók társadalmi presztízsét, amelyet – a szándékosan alacsonyan tartott bérekkel, a méltatlan kommunikációval – az elmúlt években tudatosan leépített!
- A kormány fejezze be a közoktatás további felszabdalását és a pedagógustársadalom megosztását! Állítsa vissza a társadalmi békét a közoktatásban!
- Ha a kormány nem hoz mielőbb érdemi döntéseket az ország jövőjét meghatározó köznevelés és szakképzés helyzetének javításáról, nem vonja vissza a státusztörvény tervezetét, végső eszközként lehetővé tesszük minden köznevelésben dolgozónak: lemondásukat/felmondásukat helyezzék letétbe a Pedagógusok Szakszervezete fővárosi és megyei irodáiban. A PSZ honlapján részletes tájékoztatást közlünk a lemondás dokumentumairól és a letétbe helyezés módjáról.
A tisztújító kongresszus új elnököt is választott, július 1-től Totyik Tamás alelnök lesz a PSZ elnöke, miután akkor lejár Szabó Zsuzsa elnök mandátuma.