Soros György a Népszavának adott interjút, a magyar-amerikai üzletembert 90. születésnapja alkalmából kérdezték.
Soros elmondta, hogy a jelenlegi világhelyzetet olyan válságnak és krízisnek látja, amelyre a II. világháború óta nem volt példa.
"Európa nagyon sérülékeny helyzetben van, sokkal inkább, mint az Egyesült Államok" – fejti ki, bár aggasztónak tartja, hogy "még az USA-ban is egy pökhendi szélhámos, mint Trump, meg tudta nyerni az elnökválasztást, és belülről alá tudja ásni a demokráciát". Mindeközben bizakodó, hogy Trump csak olyan "átmeneti jelenség", aminek novemberben vége szakad.
Kiemeli, hogy az EU sérülékenységét az is okozza, hogy nem kész formáció, ráadásul kívül és belül is sok ellensége van. Példaként Orbán Magyarországát és Kaczynski Lengyelországát említi:
"Sok politikai vezető és mozgalom ellenzi azokat az értékeket, amelyek alapján az Európai Uniót megalapították. Két országban ezek az erők lényegében elfoglalták az államot, Orbán Viktor Magyarországon, Jaroslaw Kaczynski Lengyelországban. Ez úgy történik, hogy közben Lengyelország és Magyarország az EU által folyósított strukturális támogatások legnagyobb kedvezményezettje" - mondja.
Hozzáteszi, leginkább attól tart, hogy Olaszország fog az EU-kilépés felé sodródni, ha nem tud az EU elegendő támogatást nyújtani a válságban levő országnak.
Európa külső ellenségeiről beszélve elmondta, hogy "sokan vannak, de van egy közös jellemzőjük: ellenzik a nyílt társadalom eszméjét."
Soros György kifejti: "Azért lettem az EU lelkes támogatója, mert azt gondoltam, hogy az Unió a nyílt társadalom európai mértékű megtestesülése. Egykor Oroszország volt a legnagyobb ellenség, de nemrégiben Kína lehagyta Oroszországot. Kína vezető szerepet tölt be a mesterséges intelligencia terén, amely az ellenőrzés eszközeit hozza létre. Ez utóbbiak hasznosak egy zárt társadalom számára, és halálos veszélyt jelentenek egy nyílt társadalomnak. Ez felborítja az erőviszonyokat a zárt társadalom javára. Jelenleg Kína jóval nagyobb fenyegetést jelent a nyílt társadalmak számára, mint Oroszország. Továbbá az USA-ban kétpárti konszenzus van arról, hogy Kína stratégiai rivális."
Soros a Black Lives Matter mozgalmáról is beszélt, ugyanis nemrég 220 millió dollárt adományozott a faji egyenlőség és a feketék jogai érvényesülésének támogatására. "Most először a lakosság nagy többsége – a feketéken túlmenően is – felismerte, hogy rendszerszintű diszkrimináció zajlik a feketékkel szemben, ami a rabszolgaság koráig vezethető vissza – magyarázta. Hozzátette azonban, hogy "ebben a forradalomban szobrok dőlnek le, és a politikai korrektség mindenekfelettivé vált. Néhányan ezt a tagadás kultúrájának nevezik. Úgy vélem, ez átmeneti jelenség. Azt is gondolom, hogy ezt túlzásba vitték. Az egyetemeken is a politikai korrektség kérdése túlzott szerepet kap. A nyílt társadalmak támogatójaként a politikai korrektséget politikailag inkorrektnek tartom. Sosem szabadna elfelejtenünk, hogy a különböző nézetek pluralitása lényeges eleme a nyílt társadalmaknak."