Kilencéves korában adakozott Soros György a finneknek

  • 2020. augusztus 19.

Belpol

A saját maga készítette újság bevételét ajánlotta fel jótékony célra.

1939 decemberében a 8 Órai Újság és a Finn-Magyar Társaság gyűjtést indított a finn Vöröskereszt részére. A II. világháború kitörését követően három hónappal, 1939 novemberében a szovjet csapatok hadüzenet nélküli támadással indultak meg Finnország ellen. Az ún. téli háború során a szovjet gépek november 30-án bombázták az ország fővárosát, Helsinkit.

A finn nép megsegítésére indított gyűjtést és akciót az egykori újság: "Aki teheti, küldjön ezreket. Aki másként nem tud segíteni, küldjön filléreket" - írták az 1939. december 23-i számban.

false

 

Az 1915-1944 között működött délutáni kiadású 8 Órai Újság korabeli cikkéből kiderül, azon még a szerkesztőség is meglepődött, hogy volt, aki gyerekkora ellenére is komolyan vette a felhívást. "Soros Gyurka adakozik" - címmel számolt be a lap arról, hogy a kilencéves Soros György, IV. elemi osztályos tanuló bekopogott a szerkesztőségbe, bemutatkozott, és az asztalra tett két tízpengőst. "A finneknek hoztam. Ott most szabadságharc van. Apuka mondta" - idézik a gyermek Sorost. Kiderült: a kilencéves fiú nyaranta saját lapot szerkeszt Luppai Újság címmel - a család a nyarakat a Lupa-szigeten töltötte -, ő maga írja, szerkeszti, árulja. Ennek bevételét ajánlotta fel a jótékony célra.

A napokban 90. születésnapját ünneplő Soros Györggyel készült interjúnkat a szerdán megjelent Magyar Narancsban olvashatják:

Soros György: Úgy tűnik, Orbán Lukasenko legjobb tanítványa

Az önkény nem tűri a kritikai gondolkodást - ezzel magyarázta Soros György a Magyar Narancsnak a CEU és az alapítványai elüldözését Budapestről. Kilencvenedik születésnapja alkalmából kerestük meg Soros Györgyöt, hogy alapítványainak helyzetéről, a CEU elüldözéséről, az Európai Unióról és Magyarországról alkotott véleményéről érdeklődjünk. Az üzletember írásban, magyarul válaszolt kérdéseinkre.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.