Szabó Tímea: "Lehet, hogy a börtönbe kerülök rémhírterjesztésért, de egyelőre nincs elég védőfelszerelés a kórházakban"

  • narancs.hu
  • 2020. március 23.

Belpol

A Párbeszéd társelnöke a felhatalmazási törvény vitáján azt hangsúlyozta, Orbán elsődleges ellenfele nem a vírus, hanem az ellenzéki pártok.

Orbán Viktor a felhatalmazási törvényről szóló rendkívüli parlamenti vitanapon miután szót kért, megismételve körülbelül az operatív törzs előtti délelőtti beszédét beszámolt a jelen helyzetről, a fertőzöttek számáról, a védőfelszerelésekről, az egészségügyi és a rendvédelmi állomány létszámáról, az eddigi és az újabb gazdaságmentő intézkedésekről. Mindemellett azért kért szót az Országgyűlés előtt, mert 12 napja hirdették ki a veszélyhelyzetet, ami miatt rendkívüli jogrend lépett életbe, amely 15 napra adott lehetőséget a kormánynak különleges intézkedések bevezetésére.

Mint ismert, a felhatalmazási törvénnyel ezt a rendkívüli veszélyhelyzetet hosszabbítanák meg sajátos módon.

Gyurcsány a felhatalmazási törvény vitáján: Azért küzdünk, hogy hazánk maradjon szabad, demokratikus jogállam, azt nem lehet elvenni valami más ürügyén

A DK elnöke szerint "akik a frontvonalban vannak, úgy érzik, magukra vannak hagyva".

Orbán Viktor után Gyurcsány Ferenc kapott szót, majd őt követte Szabó Tímea, a Párbeszéd társelnöke.

"Az egész világ, így Magyarország is bajban van" – kezdte beszédét Szabó Tímea.

Szerinte Orbán Viktor intézkedései támogathatóak, és a képviselő szerint az is rendben van, hogy a kormány „nagyobb jogosítványt kapjon” az intézkedésekre. Hozzátette emlékeztetőül, hogy az ellenzék javasolta először az iskolák bezárását, a hitelek szüneteltetését, ez is mutatja, hogy együttműködőek.

Majd a Párbeszéd társelnöke feltette azt a kérdést, hogy "hol van az a másfél millió maszk, amiről a miniszterelnök úr beszélt?"

"Lehet, hogy a börtönbe kerülök rémhírterjesztésért, de egyelőre nincs elég védőfelszerelés a kórházakban az orvosok és ápolók részére" – hangsúlyozta Szabó Tímea utalva arra a kormányjavaslatra, mely szerint akár öt évre is börtönbe kerülhet az, aki a különleges jogrend idején nagy nyilvánosság előtt valótlant állít.

Szabó Tímea mindemellett azt hangsúlyozta, hogy amit Orbán eddig bejelentett, az nagyon kevés.

A Párbeszéd társelnöke szerint az a fontos, hogy akik elveszítették a munkájukat, azok pénzhez jussanak. Azt kérte a kormánytól, hogy havi 100 ezer forintra egészítse ki a bajba jutott emberek bevételét, és legyen sokkal több koronavírus-fertőzés szűrés.

Szabó szerint egész Európában nincs arra példa, hogy olyan rendeletet akarna bevezetni bármely hatalom, mint amit a magyar kormány a felhatalmazási törvénnyel beterjesztett. A képviselő szerint talán csak Vlagyimir Putyin csinál ilyet Oroszországban. „Ezt úgy hívják, hogy diktatúra” – hangsúlyozta a Párbeszéd képviselője.

Szerinte Orbán elsődleges ellenfele nem a vírus, hanem az ellenzéki pártok.

Figyelmébe ajánljuk

Csődközeli helyzetben billeg a BKV

28 milliárd forint hiányzik a BKV idei költségvetéséből a túléléshez. A közlekedési társaság adósságátütemezést kér, a jövő évi működéshez pedig a BKK-val 30 milliárdos hitelkeretre pályázna. Ráadásul mivel az igazgatósági és a felügyelő bizottsági tagok megbízatása lejárt, több hete törvénytelenül működik, ahogy a többi fővárosi cég is.