Szabó Tímea: "Lehet, hogy a börtönbe kerülök rémhírterjesztésért, de egyelőre nincs elég védőfelszerelés a kórházakban"

  • narancs.hu
  • 2020. március 23.

Belpol

A Párbeszéd társelnöke a felhatalmazási törvény vitáján azt hangsúlyozta, Orbán elsődleges ellenfele nem a vírus, hanem az ellenzéki pártok.

Orbán Viktor a felhatalmazási törvényről szóló rendkívüli parlamenti vitanapon miután szót kért, megismételve körülbelül az operatív törzs előtti délelőtti beszédét beszámolt a jelen helyzetről, a fertőzöttek számáról, a védőfelszerelésekről, az egészségügyi és a rendvédelmi állomány létszámáról, az eddigi és az újabb gazdaságmentő intézkedésekről. Mindemellett azért kért szót az Országgyűlés előtt, mert 12 napja hirdették ki a veszélyhelyzetet, ami miatt rendkívüli jogrend lépett életbe, amely 15 napra adott lehetőséget a kormánynak különleges intézkedések bevezetésére.

Mint ismert, a felhatalmazási törvénnyel ezt a rendkívüli veszélyhelyzetet hosszabbítanák meg sajátos módon.

Gyurcsány a felhatalmazási törvény vitáján: Azért küzdünk, hogy hazánk maradjon szabad, demokratikus jogállam, azt nem lehet elvenni valami más ürügyén

A DK elnöke szerint "akik a frontvonalban vannak, úgy érzik, magukra vannak hagyva".

Orbán Viktor után Gyurcsány Ferenc kapott szót, majd őt követte Szabó Tímea, a Párbeszéd társelnöke.

"Az egész világ, így Magyarország is bajban van" – kezdte beszédét Szabó Tímea.

Szerinte Orbán Viktor intézkedései támogathatóak, és a képviselő szerint az is rendben van, hogy a kormány „nagyobb jogosítványt kapjon” az intézkedésekre. Hozzátette emlékeztetőül, hogy az ellenzék javasolta először az iskolák bezárását, a hitelek szüneteltetését, ez is mutatja, hogy együttműködőek.

Majd a Párbeszéd társelnöke feltette azt a kérdést, hogy "hol van az a másfél millió maszk, amiről a miniszterelnök úr beszélt?"

"Lehet, hogy a börtönbe kerülök rémhírterjesztésért, de egyelőre nincs elég védőfelszerelés a kórházakban az orvosok és ápolók részére" – hangsúlyozta Szabó Tímea utalva arra a kormányjavaslatra, mely szerint akár öt évre is börtönbe kerülhet az, aki a különleges jogrend idején nagy nyilvánosság előtt valótlant állít.

Szabó Tímea mindemellett azt hangsúlyozta, hogy amit Orbán eddig bejelentett, az nagyon kevés.

A Párbeszéd társelnöke szerint az a fontos, hogy akik elveszítették a munkájukat, azok pénzhez jussanak. Azt kérte a kormánytól, hogy havi 100 ezer forintra egészítse ki a bajba jutott emberek bevételét, és legyen sokkal több koronavírus-fertőzés szűrés.

Szabó szerint egész Európában nincs arra példa, hogy olyan rendeletet akarna bevezetni bármely hatalom, mint amit a magyar kormány a felhatalmazási törvénnyel beterjesztett. A képviselő szerint talán csak Vlagyimir Putyin csinál ilyet Oroszországban. „Ezt úgy hívják, hogy diktatúra” – hangsúlyozta a Párbeszéd képviselője.

Szerinte Orbán elsődleges ellenfele nem a vírus, hanem az ellenzéki pártok.

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.