Az Operatív Törzs online sajtótájékoztatóját Orbán Viktor miniszterelnök kezdte, melynek során összefoglalta a legfontosabb új intézkedéseket.
A miniszterelnök bevezetőjében elmondta, 12 napja hirdették ki a különleges jogrendet, amire azért van szükség, mert hosszú hetek és hónapok vannak még hátra a koronavírus elleni vakcina megalkotásáig, addig pedig nincs más lehetőség, mint várakozás helyett felvenni a küzdelmet.
A miniszterelnök szerint a szokásos jogszabályok keretei mellett közösen sem tudják elhárítani a vírus okozta problémákat, ezért kérnek felhatalmazást.
"Négy vonalon szerveztük meg a védekezést, négy harctéren kell helytállnunk", mondta a miniszterelnök. Orbán Viktor szerint katonai, rendőri, egészségügyi és gazdasági vonalon szervezték meg a védekezést.
Hat további gazdasági védelmi döntést jelentett be a miniszterelnök:
- a taxisok után további 81.480 kisvállalkozásnak adnak mentességet a kata-járulékfizetés alól – a pontos tevékenységi köri felsorolást a rendelet tartalmazza majd;
- a március 20. előtt keletkezett kata adósságokra mentességet ad a kormány a veszélyhelyzet idejére;
- mentességet kapnak a magyarországi médiaszolgáltatók a kieső reklámbevételek miatti adóbefizetésre;
- a kilakoltatásokat, lefoglalásokat felfüggesztik a veszélyhelyzet idejére;
- az adótartozások behajtását is felfüggesztik;
- a veszélyhelyzet alatt lejáró gyes-, gyed-jogosultságokat fenntartják.
A szabályozás részleteit egy kormányrendelet tartalmazza majd, ezt ma estére ígérte Orbán.
Orbán Viktor beszámolt arról, hogy Magyarországon naponta húszezres (napi 25 ezer) mértékben gyártunk maszkokat, de ez a gyártókapacitás most felmegy napi 80 ezerre. Ezen túl rendelkezésre áll:
- speciális maszkból milliós készletet vásároltak, védőruhából több mint 30 ezer érkezett,
- van 20 millió pár kesztyű,
- lélegeztetőgépből 2560 áll rendelkezésre,
- 66 905 kórházi ágy van,
- 252 tábori kórházi ágy is bevethető még,
- 19431 65 év alatti orvos,
- 4312 rezidens,
- 690 végzős orvostanhallgató van, akik szükség esetén "bevethetőek",
- 65 év alatti egészségügyi szakdolgozó 105 ezer dolgozik Magyarországon.
- Holnaptól minden intenzív osztályon dolgozó orvos és ápoló sepciális maszkot kap;
- a nem intenzív ágy mellett dolgozók sebészi maszkot kapnak;
- akit koronavírus-tünetekkel szállítanak kórházba azonnal sebészeti maszkot kap.
Orbán Viktor az egészségügyi védekezéssel kapcsolatban elmondta: „fürkészeket és portyázókat" küldött ki a világ minden részére, minden égtáj felé, a kereskedők és a diplomaták is dolgoznak. "A kép, ami kirajzolódik előttem, az úgy írható le, hogy nyugaton lényegében mindenből hiány van, beszerezni, elérhető segítséghez jutni keleten lehet."
|
Orbán Viktor beszélt arról is, hogy fontos lenne tudni, hogy pontosan mennyi a tényleges fertőzött jelenleg Magyarországon. Erről csak becsléseink vannak, amik egyelőre "túl tágak ahhoz", hogy közölje őket, de az biztos, hogy jóval nagyobb azám, mint a 167 igazolt fertőzött.
A miniszterelnök elmondta, hivatalosan 108 hordozóról tudnak, ők azok, akikben benne van a vírus, de nem mutatnak tüneteket. 27-en tüneteket is mutatnak, 9 embernek nagyon súlyos az állapota, ők kórházi intenzív ellátásra szorulnak.
Rendőri védekezés
A rendőrségre és a katonságra nagy feladat hárul a korlátozó intézkedések betartása során. Ennek kapcsán a miniszterelnök kijelentette, hogy több mint 70 ezer rendőr mellett polgárőröket is bevetnek a veszélyhelyzetben, nekik azonban csak úgynevezett rendfenntartási hatáskörük van. Nekik kell majd ellenőrizni például azokat, akik hatósági házi karanténba kerültek. Számszerűsítve 139 684 főt tudnak rendfenntartásra jelenleg igénybe venni, amiben szerepel már a katonai erőforrás is. Orbán Viktor beszélt arról is, hogy ha szigorúbb kijárási tilalmat vezetnek be, annak koordinálása is az ő feladatuk lesz.