Szándékosan ködösít a külügy Orbán balkáni útjairól?
Orbán, Janša, Gruevszki

Szándékosan ködösít a külügy Orbán balkáni útjairól?

  • Keller-Alánt Ákos
  • 2018. június 1.

Belpol

Törvényi kötelezettségével ellentétben elhallgatja Orbán egy-egy útját a Szijjártó Péter vezette minisztérium.

Április elején közérdekű adatigényléssel fordultunk a Külgazdasági és Külügyminisztériumhoz, melyben Orbán Viktor külföldi útjai felől érdeklődtünk. Elsősorban a miniszterelnök balkáni útjai felől, mivel azt szertettük volna felderíteni, hogy a magyar miniszterelnök és körei miként segítik a nacionalista jobboldali pártokat Szlovéniában és Macedóniában (erről szóló cikkeinket itt és itt lehet elolvasni).

A minisztérium nem válaszolt a törvényben megszabott 30 napos határidőn belül, ezért annak lejárta után ismét érdeklődtünk. Ekkor kaptunk egy táblázatot, melyben fel voltak tüntetve Orbán bizonyos útjai, ám a lista feltűnően kurta volt: az adatszolgáltatás szerint Macedóniában például egyáltalán nem járt a miniszterelnök az elmúlt öt évben. A valóságban azonban legalább kétszer oda utazott Orbán: egyszer 2013 decemberében vett át magas rangú állami kitüntetést, 2017 szeptemberében pedig az addigra már bukott miniszterelnöknek számító Nikola Gruevszki mellett kampányolt az önkormányzati választásokon. Egyik találkozó sem volt titkos, sőt a Miniszterelnökség és az MTI mindkét látogatásról adott ki sajtóközleményt (például itt és itt).

Orbán, Janša, Gruevszki

Orbán, Janša, Gruevszki

Fotó: MTI/EPA/Aleksandar Kovacevski

Mikor megbizonyosodtunk róla, hogy a külügy által küldött lista meglehetősen hiányos, kértük a minisztériumot, hogy ezúttal szíveskedjenek elküldeni a teljes listát. Majd’ három hét elteltével megérkezett a kiegészítés az eredeti adatigénylésünkre, melyben felsorolták a fentebb említett két macedón utat.

Mivel az eredeti adatközlés is rövid volt, és ahhoz kiegészítésként csak azt a két utat közölte velünk a minisztérium, melyek hiányára magunk hívtuk fel a figyelmüket, felmerül a kérdés: szándékos-e a sajtó félretájékoztatása a miniszterelnök külföldi útjaival kapcsolatban? Ha igen, akkor kérdés, hogy mi az, amit törvénytelenül el akar titkolni a Szijjártó Péter vezette minisztérium a nyilvánosság elől? Ha pedig csak véletlenül maradtak ki utak a tájékoztatásból, az azért aggasztó, mert ebben az esetben a Magyarország külgazdaságáért és külpolitikájáért felelős legfőbb szerv sem tudja, mikor hova és miért utazott az országot képviselő miniszterelnök.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?