A kancellár ultimátumát elutasítják, a blokádot megerősítik az SZFE-sek

  • BM
  • 2020. október 16.

Belpol

Amíg a hallgatók sajtótájékoztatót tartottak, az üzemeltetés megpróbálta kiüríteni a kollégiumi szobákat.

„Mi, a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói az épület kiüresítésére vonatkozó rendelkezést elutasítjuk” – mondta az SZFE egyik hallgatója az egyetem blokád alatt lévő Vas utcai épülete előtt tartott sajtótájékoztatón.

false

 

Fotó: Sióréti Gábor

Szarka Gábornak, az SZFE új kancellárjának pénteken napvilágot látott utasítása szerint előrébb hozzák az őszi szünetet az egyemen október 16-26. közé. Ekkor az egyetem épületeiben és kollégiumában karbantartást és fertőtlenítést végeznek majd, ezért azok zárva lesznek, azokban tartózkodni tilos, azokat maximum péntek este 18 óráig mindenkinek el kell hagynia.

A sajtótájékoztatót tartó hallgató szerint az egyetem új rektorhelyettesét törvénybe ütközően nevezték ki, az általa kiadott utasítások jogszerűtlenek, azokat jogi úton fogják megtámadni. Nincs olyan járványügyi ok, amiért ki kellene üríteni az egyetemet, a döntés célja a hallgatók politikai elhallgattatására irányul, az őszi szünetet az eredeti időpontban tartják meg.

false

 

Fotó: Sióréti Gábor

Hozzátette, a kancellárral együttműködve az új vezetés visszaélésszerűen gyakorolja a hatáskörét, visszatartja a fizetéseket, szünetelteti az internet hozzáférést, a kollégistákat megfosztja a lakhatásuktól, amivel az élet- és vagyonbiztonságukat veszélyezteti. Mindezek miatt a kollégium lakói a helyi jegyzőhöz fordulnak birtokvédelemért.

„Az épületek használatát senki nem tilthatja meg” – mondta. Nem tartják indokoltnak azt sem, hogy megváltoztassák az oktatásuk helyszínét, így azt a Szentkirályi és a Vas utcában folytatják. A hallgatók termenként őrzik az épületet, a blokádot megerősítették, és fent is tartják, amíg vissza nem szerzik az egyetem autonómiáját.

A sajtótájékoztató végén az egyik hallgató jelezte, hogy időközben valakik „megpróbálták kiüríteni” a termeket, kollégiumi szobákat, ezért a társaik segítségére kell sietniük.

false

 

Fotó: Sióréti Gábor

Helyszíni tudósítónk szerint a sokan voltak kíváncsiak a hallgatók sajtótájékoztatójára, és a képek tanúsága szerint is megtelt szimpatizánsokkal a Vas utca. A diákok végül közölték, sikerült megvédeniük az épületet.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.